bugün

yunanistan'ın yeni cumhurbaşkanı olarak göreve başlayan katerina sakellaropoulou'nun aydın ilimize bağlı eşek adasına yaptığı ziyarettir.
an itibariyle gerçekleşmektedir.
görsel
görsel

bu ziyaret yunan cumhurbaşkanının göreve geldikten sonra yapmış olduğu ilk seyahattir ve tabi ki; akp döneminde gerçekleşmiştir...

aydın ilimize bağlı olan eşek adasında yunan cumhurbaşkanını yunan askerleri karşılamıştır.
görsel

neden?
çünkü aydın iline bağlı olan eşek adası, akp döneminde yunanistan tarafından işgal edilmiştir.
akp ise buna göz yummuştur.

adaya gelen cumhurbaşkanı ada ile ilgili bilgiler almış ve adaya daha fazla sahip çıkacakları açıklamasını yapmış.
görsel

bilmeyenler için eşek adası şurası;
görsel

eşek adası didim kıyılarına sadece 10 km uzaklıktadır.

henüz 3 sene önce de adaya yunanistan savunma bakanı ve kara kuvvetleri komutanı gelmişler, aydın ilimize bağlı bu adada kuzu çevirme yapmışlardı.
(bkz: yunanların eşek adasında kuzu çevirme yapması/#36404034)

görsel

ama tabi bunların hiçbiri tayyip bey'in ve stepnesi devlet bahçeli'nin umurunda değil.
devlet bahçeli bey, yunan cumhurbaşkanı aydın ilimize geldi, hem de askerleri ile geldi, nerdesin? çıkıp iki tweet atsana...

bonus: (bkz: yunan işgalindeki adalarımız sıralı tam liste/#36023433)

kaynak isteyenler için.
önce yandaş kaynak;
https://www.sabah.com.tr/...amp;utm_campaign=facebook

bir başka yandaş kaynak;
https://www.haber7.com/du...esek-adasini-ziyaret-etti

diğer kaynak;
https://www.sozcu.com.tr/...turkiyeye-tahrik-5901140/

evet, akp'li arkadaşlar başlığa bekliyoruz.
Olması gerekendir.
Ben yunan başbakanı olsam, oraya saray yapıp özel askerlerimi dikerdim.
Tam da taplo sahteyken yapılan ziyarettir.
Ada büyükmüş stratejik konumu önemli gözüküyor.

O deynekle bir yeri gösteren yunan subay kesin ege bölgemizi gösteriyordu oraları hep alacağız diye.

Oralarda doğalgaz yok diye mi sesimizi çıkarmadık ada yunan işgali altına girmiş.

Neyse bana ne amk vatan sevdalısı sağcılar zamanında olmuştur.

Sonra ortamlarda solcular vatanını sevmez solcular hain dersiniz kim bilecek.

Solcular iktidar olsa çakıl taşı dahi koparılamaz bu vatandan.

Neyse yav kime ne anlatıyorum afyonla uyutulmuş milyonlar var bu ülkede hepsi milliyetçi geçinir.
Zaten oralar kayalıktı is loading...
Eşeklerle anırmak için gitmiştir. Yoksa kim siker yunanı.
popülist milliyetçiliğe devam tengir. koskoca türk devleti senin gördüğün olayı görmüyor ve göz önüne almıyor öyle mi? doğu akdeniz'de, libya'da başarı varsa devlet aklı, eşek adasına sıçtığımın yunan'ı çıkmış nerede devlet? siz devleti orta çaplı şirket mantığında iş yapıyor sanıyorsunuz herhalde.
eşek adası (agathonisi - yunanca: αγαθονήσι) 1549 yılında kanuni sultan süleyman döneminde alındıktan sonra, adanın yunanlılara geçtiğini gösteren bir belge yok. lozan da paris antlaşması da iki adanın yunanistan’a bırakıldığına ilişkin hüküm içermiyor. demek ki ada resmen bizim olmaya devam ediyor, ama üzerinde yunanlıların fiili işgali söz konusu. yine;

yunan muhalefet potami (nehir) partisi genel başkanı stavros theodorakis’in 25 ağustos 2018’de ziyaret ettiği ve türkiye’ye meydan okuduğu eşek adası, 1943 tarihli ingiliz ve 1951 tarihli amerikan haritalarına göre 12 ada deniz sınırının dışında ve türk toprağıdır. theodorakis’in ziyaret ettiği ve türkiye’ye meydan okuduğu eşek adası, türk deniz kuvvetleri seyir, hidrografi ve oşinografi daire başkanlığı’nın yayınladığı haritaya göre de türk toprağıdır. Resmi tarih ve belgelere göre Aksini yunan da dahil hiç kimse iddia edemez.

buna karşılık 2004 yılına kadar türklerin günübirlik pikniğe gittiği adaya bu tarihten sonra yunan yerleşimi başladığını, yunan askerinin adaya yerleştiğini, 2008’de yunanistan genelkurmay başkanı, 2009’da da yunanistan cumhurbaşkanı’nın adalara gidip askerleri ve vatandaşları ziyaret ettiğini, denize haç atma töreni düzenlendiği türklerden de pasaport sorulmaya başlandığı da bir gerçek. Buraya kadar tamam.

öte yanda;

şu anda adada mevcut en az 5.000 yunan askeri var ve ada yeni yunan cumhurbaşkanının ziyaretiyle resmen işgal altında ve türkiyeden nedense çıt yok. Dışarıdan bakınca Görüntü bu. Ama perdenin arkası bambaşka.

Bu işler aceleye gelmez, tam libya meselesi üzerine yunan yine taktiksel olarak mütecaviz kışkırtıcı tehditvari ve saldırganca hatta işgalci bir tutum içerisinde hareket ediyor ve biz buna müdahale etmiyorsak muhakkak vardır bir hesabımız. Günü gelince hesabı sorulur elbet. Hem sonra Yunanın derdi eşek adası değil, gaza gelip bu kadar saf olmayın. Herifler aylardır kuduruyor libya meselesi yüzünden. Hır çıkartma peşindeler. Sebep arıyorlar ve her fırsatı kullanacaklar tabi..

görsel
görsel
Eheeheehe koskoca Yunan Cumhurbaşkanı eşek Adası ziyareti yapıyor, eşek için mi savaşı göze alıyor diyen beyinsiz trollerin esprileri aşağılayıcı söylemlerini beklenmekte.
Yunanistanın, Doğu Akdeniz de sağladığımız üstünlük sonrası nasıl da kudurduğunun göstergesi olan ziyarettir.

Eşek Adası, Egemenliği Antlaşmalarla Yunanistan'a Devredilmemiş Ada, Adacık ve Kayalıklar statüsündedir.

Açık ve net şekilde Türkiyeyi tahrik etmektir. Zaten gereken cevap verilecektir Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından.

büyük ihtimal ayakları titreye titreye yapmıştır o ziyareti.
Adaları kayalık taşlık diye masada veren zihniyet adacı kesilmiş. Madem çok seviyorsun git geri al. Klavyede saydırmak gibi değil yalnız dikkat et.
Ege adaları Lozan Barış antlaşması ile Yunanistan'a bırakılmıştır.
Ak parti döneminde gerçekleşmemiş bir olaydır efenim.

Pes vallahi. Evet.
hayır efenim bozcaada ve gökçeada hariç ege denizindeki bütün adaları lozanda kaybettik, hayal kurmayın.

hatta şöyle ki; italyan işgalindeki bu adalardan çekilirken, italyanlar ege adalarını türkiye'ye bırakmak istemişlerdir vefakat ismet inönü chp hükümeti bu teklifi reddetmiştir efenim.

chp beyni. evet.
halihazırda türk toprağı falan değildir. yunanla kardak misali çekiştiğimiz adalardır. yani her iki ülke de kendisinin olduğunu iddia etmektedir. çok yakında yunan bırakın eşeği koyunu kendi elindeki adaları korumak için amerikayla rusya'nın götüne ağlamaya başlayacak libya meselesinden dolayı. siz hâlâ işgal vs. demeye devam edin. bu entrymi de alıntılayacağım birkaç sene içinde.

orada bir devlet politikası var. iktidar değişse bile yunan yakında itin götüne kaçacaktır fark etmez. türkiye'nin akdeniz adımları basite alınacak türden değil. ne demek istediğim yakın bir zamanda anlaşılır.
Şu soktumun adalarına ne sahip çıkabildik ne de saliverebildik.

Elin Amerikalısı turizm cenneti yapıyor böyle yerleri.
ilginçtir.
türkiye'nin adalar üzerinde hiç bir yaptırım gücü yoktur adaların tamamı yunanlılarındır.
Yani 2.dünya savaşına girmeden toprak kaybetmişiz. Resmen efendim. Evet.
Yav üç beş Cem küçüğün gezdiği kayalıklar amaaaann sen de.
Kökenlerine duydukları özlemden, kökenlerinin isminin olduğu adayı ziyarette bulunmuşlar işte fena mı?

Gerçi bir dakika ya bu başkasıydı pardon yanlış oldu kafam çok karıştı. Neyse.

ismet inönü'nün müthiş eserinin, bugünlere ait bir yorumlaması olarak düşünebiliriz lakin bu olayı.

Ha bir de, ismet inönü'yü çok severim şahsen ben, o yüzden bunu da söylemeden geçemeyeceğim.

Kendisinin “Ben sizi aç bıraktım ama babasız bırakmadım” sözlerini araştırırsanız olayları biraz daha net görebilirsiniz.
Gövde gösterisi yapıp resmen işgal etmiştir gereği yapılmalıdır ...
bu yunan iç siyaseti tamamen türkler üzerine kurulu. başbakanı sözde solcu bir adam ama o bile türk düşmanlığı olunca konu bir anda milliyetçi oluyor. evet.