1. 1.
  yüksek lisans tezi yazacak olan öğrencilere tez yazma konusunda verilebilecek önerilerdir.
  süre tezin zorluğuna göre değişebilmekle birlikte, adam akıllı bir tez yazmak istiyorsanız en az bir sene önceden konunuzu bilin ve literatür araştırmasına başlayın. araştırma yaparken, iyi bir dosyalama sistemi geliştirirseniz tez yazarken çok rahat edersiniz. bilgisayar ortamında makale, tez gibi kaynakları iyi organize etmek önemli. sizin için önemli olan kaynakların künyesini (citation) elde edip ilgili dosyalara yazın. her önemli kaynak için bir word dosyası tutun. kaynağı incelediğinizde hemen aklınızda kalanları, mümkünse sayfa numarasıyla birlikte dosyaya kaydedin. bu ilerde size elektrik yol su olarak dönecektir, emin olun. tez yazarken kaynaklar arasında mekik dokumanıza yol açan şey onların hangisinde neyin anlatıldığını veren bir rehberin elinizde olmaması. eğer bunu da yapabilirseniz muhteşem olur.
  tezin yazımını, hemen hemen en son halini teslimden iki hafta önce tamamlayın. uzatmayı düşünmüyorsanız son anda yetişen tez kesinlikle düzeltme alır; tabii başarılı bulunursa.
  danışmanınızı dinleyin. tecrübe iddiayı hep kazanıyor.
  asla son dakikaya bırakmayın. bir yıl önceden başlayıp, her hafta bir iki kaynak okusanız, birkaç paragraf birşey yazsanız, sene sonunda tezinizin yarısı elinizde zaten.
  5 ... enistein
 2. 2.
  Tezinizi birilerine beğendirmek için yazmayın.*
  ... nekrofili
 3. 3.
  kendinizi kandırmayın, kandırıyorsanızda inandırın.
  2 ... enthusiasm
 4. 4.
  tezinizin en çok "reyting" alacak kısmı giriş ve sonuç bölümleridir. diğerlerini siz ve danışmanınızdan başka ancak tezinizin konusuyla ilgili detaylı inceleme yapan biri okur. giriş bölümünü en son yazın tabii ki. giriş bölümünü sıkıştırınca da özeti elde edersiniz.

  tezde kullandığınız bütün şekilleri adam akıllı bir programla çizin. tavsiyem microsoft visio. bütün şekiller bir dosyada olursa, herhangi bir değişiklikte güncelleme yapıp teze koyuverirsiniz.

  danışman ne diyorsa o değil tabii ki. aklınıza gelen ilginç fikirleri de, yaptığınız tespitleri de yazın. olmazsa çıkartılır. sonuçta bu eser sizin; gövdeyi siz belirleyeceksiniz, budamayı tez yazım kuralları ve danışman yapacak.

  zamanı iyi yönetin. tezin sonlarına doğru özel görelilik teorisini bizzat yaşıyorsunuz. bazen bir paragraf yazmak iki-üç saat alabiliyor.
  ... enistein