1. 1.
  seçim öncesi tedirginliğini duyduğum hadisedir, şaibesiz bir seçimin hayal olduğu ülkemde doğal seçmen davranışıdır.
  ... bildinmibeni
 2. 2.
  her seçimde olduğu gibi 30 mart 2014 yerel seçimlerinde de 'hatalı' sayımlar mutlaka olmuştur fakat ysk ya güvenmemek için elimizde bir data yok. bizim ülkemizdeki oy sistemi aslında oldukça sağlıklı. oyların çalınması, yok edilmesi, başka partiye geçirilmesi o kadar kolay değil. şöyle ki sandık başında bulunan insanlar genelde farklı partilerin temsilcisi oluyor, buna ekstra olarak tarafsız gözlemciler oluyor, bu insanların huzurunda oylar sayılıyor, 5 kişi de sayımı onayladıktan sonra sayılan oylar tutanağa işleniyor. Geçersiz oylarsa yakılıyor. ıslak imzalı tutanak rakkamları daha sonra ysk'nın sistemine giriliyor. hile olması en muhtemel nokta bu, fakat bu nokta da itirazlar devreye giriyor, itiraz edildiğinde nasılsa ıslak imzalı tutanaklar var yani o ıslak imzalı tutanaklar bir bakıma güvenlik sigortası.

  diyeceksiniz ki 'bunlara rağmen hile yapılmış olması imkansız mı? o kadar video izledik, seri oy basanlar, oy değiştirenler vs.' elbette olmuştur, olmamıştır diyemeyiz fakat bunların sayısının oldukça düşük, dediğim gibi her yerde birileri sizi gözetliyor ve en son boş oylara 'evet' basan bir sandık başkanı 10 yıl hapis cezası aldı.

  'iç işleri bakanı baskı yapıyor' bu geçerli bir endişe fakat dediğim gibi ıslak imzalı tutanakla, sistemdeki oy tutmuyorsa, isterse rte ysk'ya el koysun hiç bir şey değişmez.

  kısaca sakin olmakta fayda var, soğuk kanlılığımızı koruduğumuz sürece haksız duruma düşmeyiz. oylarımıza sahip çıkan herkese teşekkür ediyorum ve tüm illerde 4 büyük partininde bazı ilçelere itiraz ettiğini bir kez daha hatırlatıp, bir birimize karşı anlayışlı olmayı öneriyorum.

  (bkz: eksileyen arkadaş neden eksiledi acaba)
  -1 ... uwaa
 3. 3.
  Aklı başında her gencin yaptığıdır.
  ... ultraviyole