bugün

nasrettin hoca.
hamarat erkek.
(bkz: ya tutarsa).
gönüllere maya çalan yazardır . helal olsundur .
Ne var yoğurt mayalamaya. Bir karnıyarık yapmasını bilen erkek değildir.
becerikli erkektir.herşeyi beğenmez.mutfağa hakimdir.birçok kadının hoşuna gidebilir.ama benim değil.
(bkz: Nasrettin hoca)
hakkaten gülüyonuz mu lan arkadan?
bak tuhaf hissettim şimdi *
Her hafta açık süt alıp yoğurt mayalarım. Hafif ekşimsi olur ama süper olur. Endüstriyel yoğurtların tadı hoşuma gitmiyor. Aha bunlar da yoğurtları koyduğum şişeler haha.

görsel
Yoğurt mayalamak fazlasıyla basit bir şey arkadaşlar.
içli köfte yapan erkek falan deseniz Eyvallah.
O ben lan .
Bunu yapmakta ne var diyorum yalnız yaşayınca öyle bir öğreniyorsunuz ki.
sanki inanılmaz zor bir şeyi yapan erkek,
sütün içine iki üç kaşık yoğurt koy, sıcaklığı koruyacak şekilde koy bir yere oldu bitti. adana, iskender, cağ kebabı veya çiğ köfte gibi yemekleri yapabilen kadın kadar enteresan değildir.
Adam gibi adamdir. Tam aile babasidir.
Yoğurt mayalamayı bilmeyen kızlar burda bilen erkeklere laf atıyor. Ne var ki bunda anlamıyorum cinsiyetçiliğinizi. Araba kullanmayı bilen kadın kadar doğaldır. Keşke biraz modernleşebilseniz.
Her eve lazımdır. Güzel yoğurt mayalarım. Lâkin dün mayalamış olduğum yoğurtun akibetinden endişeliyim. Olay nasıl mı oldu? Durun anlatayım...

Dün gece almış olduğum sütü bir güzel kaynattım. Fokur fokur kaynadı. Bakteri makteri kalmadı. Sonra yoğurt yapılacak kavanozlara boşalttım. Birazcık ılıklanmasını bekledim. 1 saat gibi bir süre geçti. Baktım sütler halâ sıcacık el yakıyor. Dedim ki birazcık uyuyayım, gece uyanır mayalarını ilave eder, kapaklarını kapatır, güzelce sarar beklemeye alırım.

Bilindiği gibi sütün ideal mayalanma ısısı yaklaşık 30-45° arasında olması gerekir.

Neyse uyudum. Bir saat sonra uyanırım dedim. Bir uyandım saate baktım. Saat 5 olmuş! Hemen mutfağa koştum. Sütlerin ısısına baktım ben şok! Sütler donmak üzere. Ulan dedim kendi kendime yazık oldu o kadar süte.
Dedim ben bu sütleri mayalamak istiyorum. Şansımı deneyeceğim. Yoğurtlarını ilave ettim kapaklarını kapadım, sardım sarmaladım. "Ya tutarsa" dedim.

Bu akşam sonucu çok merak ediyorum. Umarım güzel bir sürpriz olur. Hani ihtimal vermiyorum ama "ya tutarsa!"
son 3 yıldır, çocuk olduktan sonra benimde öğrendiğim eylemdir. sütün kalitesi önemli, günlük sütler yada güvendiğiniz mahalle sütçüsü varsa onları kullanabilirsiniz, uht süt ile ben başaramadım. Başlarda acemilik oluyor, mayalanma ısısı ve yoğurt miktarını ayarlamakta zorlaniyorsunuz. çok büyük kapta yapılınca biraz sulu olabiliyor. Son dönemlerde 200 ml'lik kaplara yapıyoruz. hem kıvamı hem de lezzeti daha iyi oluyor.
yatarken kirli çorabını süte düşürmüş erkektir. uyandığında yoğurdu görünce anlar.
güncel Önemli Başlıklar