bugün

kanalındaki videoların toplam izlenme sayısı 3 milyona yaklaşmış biri olarak bazı tecrübelerimi paylaşmak istedim...

1-) videoyu ilk izleyenler videonun asıl hedef kitleleridir ve videoya like genelde onlardan gelir. örneğin video 300 izlenmede 15 like tayken 1500 izlenme olmasına rağmen halen daha 15 like ta kalabilir. (yani max 20 olduysa eğer bilin ki bu durum buna örnektir)

2-) video izlenme sayısı sonradan kayda geçer. örneğin; baktığınızda 5 izlenmesi olan videonun like sayısı 20 olabilir. çünkü izlenme sayısı daha bekleme aşamasındadır. neden böyle bilmiyorum. özellikle bir anda çok fazla kişi aynı videoya girdiği zaman oluyor bu hadise.

3-) hangi videonun daha fazla izleneceği belli değildir. bu çok izlenir dediğiniz video az bu pek izlenmez dediğiniz video tahmin edemediğiniz kadar çok izlenebilir.

4-) videoyu ana sayfada, orda burda görüp veya harici bir bağlantıya tıklayarak gelenlerden çok videoyu search bölümünde aratarak videoya manuel şekilde ulaşanlar size daha çok para kazandırır. (ben demiyorum youtube analytics diyor)

5-) videodan kazanacağınız gelir kesinlikle videonun alacağı izlenme sayısı ile alakalı değildir. çünkü youtube sadece izlenme sayısına ve videoya gelen like sayısına bakmıyor. 50 tane farklı şeye bakıyor. nerdeyse devasa bir algoritma düzeneğiyle videonun kazancını belirliyor. (buna kanıtım da şudur; 50 bin izlenen videodan kazandığım para ile 300 bin izlenen videodan kazandığım para aynıydı)