bugün

iki gündür sadece arkadaşlarımla sesli bir şekilde iletişim kuruyorum, sesli dediğim telefondan arayarak değil, yüz yüze konuşuyoruz konu da e-ticaret. Herhangi bir şekilde, telefondan konuyla ilgili bir şey araştırmadım ya da yazmadım, bilgisayarımı kullandım.(telefon ve bilgisayardaki hesaplarım da farklı mail adresine kayıtlı).

Daha önceleri telefondan bot bakmıştım, bot, ayakkabı vs. Reklamları görürken, hiçbir şekilde e-ticaret ile ilgili zerre bir şey yapmamışken e-ticaret reklamları çıkması çok garip.

Not: telefon iphone, eskiden komplo teorisi dediğim şeyleri tekrar sorgulamaya başladım.
(bkz: big data)

(bkz: data analytics)

Çoğu bedava ya da düşük ücretli uygulamanın amacı reklam gelirleridir. Reklamı da öyle herkese yapıştırmayacaksin. Doğru reklamı doğru kişiye doğru zamanda göstermek de biraz teknoloji ve algoritma işi. Size bu reklamları gösterebiliyorlarsa ellerindeki verilerin büyüklüğünü siz düşünün.
eğer denizbank beşyüzevler şubesinde hesabınız varsa ve şubenin önünden arkasından sağından solundan geçiyorsanız anında denizbank tan mesaj geliyor.

hal böyle iken youtube instagram whatsapp tan şüphe aramak saçmalık olur.
Ah be şapşal çocuk o mikrofon iznini niye istiyor sanıyordun.
Günümüz artık gözetim toplumuna iyiden iyiye dönüştü neyi yememiz, neyi almamız gerektiğini artık onlar belirliyor.
Sen bu konulara çok yabancı kalmışsın be genç. Hadi george orwell amcanın meşhur big brother is watching you Şiarını bilmezsin de milletin bangır bangır bağırdığı black mirror‘I da mı izlemezsin?

Tüm işletim sistemleri yapay zeka algoritmasına bağlıdır ve sen sıçtığın anda tuvalet kağıdı reklamı gönderir. Spor gazetesi okursun, bir sonraki girdiğin sitenin tepesinde nike reklamı görürsün. Google’dan kıl dönmesi diye aratırsın, sana kozmetik tanıtımı gönderir.
ki bu durum yakın gelecekte daha da artacak. Koreliler, konuşulanı algılayan yapay zeka üzerine çalışıyor, yani arAdan kelime falan cımbızlamadan senin ne konuştuğunu telefonundaki tüm aplikasyonlar anlayacak.

Black mirror’ı izle!
Bu işleri çekip çeviren google. Öbürlerinin daha dötünden haberi yok. Hiçbir yere login olmasan da 2 3 saat internetten biyerlere girip çıkınca kim olduğunu anlıyor.
güncel Önemli Başlıklar