1. 1.
    https://youtu.be/JdhJq-53J-w

https://youtu.be/G4EgdI9opJs

almanya'da ikamet eden murat özün şahıs, almanya ve türkiye'de geçinme konusunda kıyas yaparak videolar çekmiş.

(bkz: murat özün)

Haklı ve haksız olduğu yönler var. Ama keşke herkes ülkesi için biraz çaba gösterse.
    5 -9 ... neflodi
  2. 2.
    keşke tren biletlerini de çekseydi pezevenk.

70 km yola 50 euro verdim 50. öğrenciydim bir de.
    bir de fransada adı otoban olan yarısı gidiş-geliş olan 1000 km yola parça parça 90 euro ödeyişim avrupa hakkındaki tüm görüşlerimi değiştirdi.
    2 -9 ... raduyev
  3. 3.
    iyi hoş doğru söylediği şeyler var, ama acaba hiç sabah kalkınca aynaya bakıp kendini sorguluyor mu, "acaba ben bu ülke için ne yaptım" diye. bir tane dikili ağacı var mı acaba.

gurbetçilerin, özellikle alman gurbetçilerin büyük çoğunluğu düşük ve orta tahsilli şahıslar. yani büyük ihtimalle ortaokul mezunu veya en iyi ihtimalle lise terk veya lise mezunu çoğu.

şimdi bu şartlarda zaten türkiye'den bir beklentisi yok, haliyle kendisi başta almanya olmak üzere yurtdışına gitmeye çalışıyor. orada birşeyler yaparım umuduyla. yani oralar refah olduğu için değil, türkiye'de birşey yapamayıp almanya'da iş bulup yaşantımını sürdürürüm derdi. bunun en büyük ıspatı; hiçbiri orada ömür boyu yaşamıyor, ya emekli olunca geri dönüyorlar türkiye'ye, yada ölünce cenazeleri türkiye'ye getirilip burada defnediyorlar, talepleri bu yönde.

madem öyle emekli olunca da orada kal, hani çok refah ya.

ülkemizde eksik var mı, elbet var, geçim zor mu evet zor, ama sen gidip bu ülke için bir incir çekirdeği kadar birşey yapmazsan, sonra beleş beklenti içine girme.
    8 -6 ... ufuktayim
  4. 4.
    Yaptığını iş sanan cahil cüheladan başka bir şey değil.

Günlük tek amacın depo doldurup et yemekse ayrı tabi.

Bunun kirası var, çocuğunun okul masrafı var, hastalanınca hastane masrafı var, evde bir şey bozulunca yaptırması var.

Ayrıca bir ülkelerin ülke içinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Asgari ücret buysa zengini de zengindir oranın. Bunu türkiyedeki durumuna bakarak kıyaslayamazsın.

Üstrlik kaçıp elalemin yaptığını yemek kolaydır. Kalıp düzeltseymiş bir şeyleri totosu yiyorsa.

Ya da oraya asgari ücrete "uff be et alıyom lan" diyr bakacağına üç beş çalışması ile davet edilseymiş saygı duyabilirdim.
    4 -4 ... nammu
  5. 5.
    Almanya güzel ama türkiye başka. istediğin kadar refah ol, ruhsuz ülke almanya
    4 -3 ... idolnn
  6. 6.
    Keşke almanya'nın kötü yönlerinden de bahsetse dediğim almancıdır.
    ... fufu
  7. 7.
    söze "çomar" diyerek başlayıp, "çomar" diyerek bitiren bir tip. he, arada da işini garantiye alıp, " sen benim anamın kulakların çınlatırsan ben de küfür ederim" diyor.

arkadaşım, acaba maddiyattan, almanya ile türkiye'yi kıyaslamadan önce faydalı bir şeyler anlatabileceğini düşünüp merak ederek videoyu izlemeye koyulan ve siyasi fikirleri senle aynı olmayan insanlara evvela insan oldukları için saygı gösterebilir misin?

sanırım gösteremezsin, zaten gösterecek olsan kayıt düğmesine basar basmaz insanlara "çomar" diyerek hitap etmezsin.

zaten hitap şeklinin hatalı olduğunu bildiğini için aklınca kendini garantiye alıyor, hakaretlerinin sonucunda artık maddiyatı bir kenara bırakıp, türkiye'de yaşayıp videoyu çeken çomarla aynı partiye oy vermeyenlerin kendine tepki olarak ana avrat küfür edeceklerini bildiği için "sen benim anamın kulağını çınlatırsan" diyor göt.

acaba medeni bir insan gibi söze başlamış olsa kim annenin kulaklarını çınlatır, soruyorum ya. düzgün cümleler kurarak hitap ettiğin biri sana neden küfür etsin?

demem o ki sizin kaybetmenize en büyük etken; insanları aşağılayan, hakaret boyutuna varan hitap şekliniz. öyle olmasa bile etkisi büyük.

şimdi benim gözümde ne değeri kaldı bu anlattıklarının. bak sadece bana ettiğin hakarete takıldım kaldım. çok mu s*kimde şimdi , almanya'da bir günlük maaşın ile neler alabildiğin.

maddiyat insanlıktan daha mı önemli sizce? sanırım öyle. lakin, bizler için aynını söyleyemeyeceğim. o yüzden anlattıklarını hiçbir önemi yok benim için.

merak etme, annenin kulaklarını çınlatmadım. ama seninkileri çınlatmak gerek. "sen tam bir çomarsın, o bahsettiğin çomar asıl sensin. hemde aşıların tam olarak yapılmamış."

sanki türkiye'de olan vergi zulmü son 12 yıldır başladı. yıllar önce neden sesiniz çıkmıyordu a ibine?
    6 -5 ... frktmz krds frktmz
  8. 8.
    Bide sırf almanya'ya gitmek için çirkin bir alman kadınla evlenir bunlar.
    3 ... ufuktayim
  9. 9.
    Avrupa'da yaşamasına rağmen türkiye'nin icişlerine karışıp (oy atma) almanya çok iyi türkiye de yaşanmaz diyen çakma milliyetçi gurbetçiler ve Hdp'lilerle kemalistleri bir tutan vatan hainleri olmasa ülkemiz çok çok güzel.
    2 ... bay efendi
  10. 10.
    Çocuk yerine köpek büyüten bir millet olan almanların kuzucukları bunlar.
    -2 ... cgir