bugün

babanın yorgun argın halde işten gelip, kanepeye uzanıp tv izlerken erkenden uyuyakalmasıdır. "ah babam yaa" diye içten geçirilir.
(bkz: o şimdi emekli)
ailesinin geçimi için çok çalışan babanın, eve geldiğinde yorgunluktan sızması halidir.
söz konusu çocukluk ve babalar olduğunda boğazımda bir yumru oluşur senelerdir. babam o kadar çok çalışırdı ki, bazen günlerce görmezdim babamı çocukken. biz uyuduktan sonra gelir, biz uyumadan işe giderdi. başka çocukların babaları eve geldiğinde hemen gözlerim dolar, "herkesin babası akşam olunca eve geliyor bizim babamız gelmiyor" diye ağlardım. eve erken geldiği zamanlarda ise bu yoğun çalışma temposunun altında ezilen bedeni yorgunluğa dayanamaz ve uzandığı kanepede uykuya dalardı. o zamanlar akşamları eve erken gelen ve hafta sonları izinli olan, üst katta oturan amcamdan da kuzenimden de nefret ederdim. akşamları amcam işten gelirken kuzenim onu sokakta karşılar, el ele tutuşup bakkala giderlerdi. hafta sonları giyinip süslenip ailecek gezmelere çıkarlardı. bir keresinde; bir pazar sabahı, geleneksel olan uçurtma şenliğine götürmüştü amcam kızını. en çok da o zaman isyan etmiştim babamın pazar günleri dahi çalışıyor olmasına. ben babamın bana alacağı cicili bicili elbiseleri değil, daima babamla geçireceğim, baba ilgisi göreceğim zamanları tercih ederdim. olmadı... daha sonra da ben büyüdüm. artık baba ilgisine ihtiyacım yoktu, zaten bu duruma da alışmıştım. eve erken geliyor olması, pazar günleri evde olması çok da mühim değildi benim için. ben hekesten çok babamı sevmiştim, herkesten çok onunla vakit geçirmek istemiştim. zamanında şartlar nedeniyle mümkün olmayan bu durum, babam ile aramızdaki iletişimi sekteye uğratmış olmalı ki babamı deli gibi seviyor olmama rağmen iletişimimizde ki zayıflık bir türlü düzelmiyor. ve benim hala babasıyla birlikte deli gibi eğlenen bir küçük kız gördüğümde yüreğim sıkılıyor, nefesim daralıyor...
üstü örtülmelidir.
saat 00.00 olduğunda yatağı açılıp, uyandırılmalıdır.

-baba hadi yatağına geç.
+tamam

-baba yatağını açtım hadi.
+tamam

-iyi geceler.
+iyi geceler oğlum.*
sabaha kadar sarhoşla, itle, köpekle uğraşan vefakar insandır.
Evimizin direği
Altın gibi yüreği
Eşek gibi çalışır .
Sanki sağmal ineği .

Ona biz baba deriz.
O getirir biz yeriz.
Bulamayız dünya da.
Babam gibi bir keriz .

Hasta oldum diyemez.
Biz doymadan yiyemez.
ne mankafa uşaktır .
Yeni bir şey giyemez.