1. 1.
  1973 yılında olan, arap israil savaşlarının dördüncüsü. mısır ve suriye israil'in yom kippur bayramını kutlamasını fırsat bilerek beraber saldırıya geçmiştir. israil baram nedeniyle gafil avlanmış golan ve sina yarımadasından çekilmeye zorlanmıştır. ancak israil'in bu saldırının etkisiyle ve hırsıyla daha bi güçlü saldırmış şama girmek üzereyken o dönemin iki super gücü sovyetler ve abd tarafından durdurulmuştur.sonuçta araplar yine israil karşısında yenilmiştir. ancak bu savaşta araplar bi şeyi ortaya sürup onu bir silah olarak kullanmaya başlamıştır. o da sahip oldukları petroldür. petrolü bir silah olarak kullanan araplar meşhur petrol krizini çıkartmıştır.
  2 ... mmtyvs
 2. 2.
  bu savaşın bir acı tarafı da bütün arap devletlerinin savaşta olmasıdır. Mısır, iran ve arabistan asker ve ağır silah; ürdün, küveyt, fas, cezayir; hatta bazı müslüman afrika devletleri bile fiilen olmasa da hafif silah ve diğer techizatlar bakamından müttefiklerine yardım etmişlerdir. Ancak bu bile israil'i durduramamış, aksine israil hükümetini araplara karşı daha sert politikalar üretmeye başlatmıştır. Savaşta en ilginç olay savaşın araplara döndüğü anda israil'in mısır telsiz sistemine girmesi ve mısır ordularını dağıtmasıdır. özellikle mısır uçaklarını yalnış yerlere yönlendirmiş böylece israil uçakları arabistan ve iran'daki hedefleri vuracak kadar zaman kazanabilmişlerdir.
  2 ... tuhh kahretsin
 3. 3.
  bağımsızlıklarını emperyalistlere yalanarak kazanan devletlerin ne kadar dirayetli savaşabileceğini göstermiştir bize bu yakın tarih olayı.
  2 -1 ... sıpa
 4. 4.
  israil bu savaşta ABD yardımı almasaydı, bugün tarihten silinecek düzeye gelmişti. o günü anlatan bir israil subayı aynen şunları demiştir: "gökyüzü ABD yardım uçaklarından görülmüyordu". israilin kurulduğundan beri en fazla bu savaşta insan kaybetmiştir. Arapların hava üstünlüğünü israil'e ABD yardımı sayesinde) kaptırmasıda bu savaşta etkili olmuştur.
  2 -4 ... conspirator
 5. 5.
  sözlükteki fanatiklerin atıp tutmadan önce öğrenmesi gereken savaş.

  mısır, filistin'i kurtarmak adına 1967'de israil'le savaşmış ve yenilmiş, biraz da toprak kaybetmişti. 1974'te, suriye, ürdün ve ırak'la beraber israil'e sürpriz bir taarruz düzenledi. abd desteğini arkasına alan israil, mısır ordusunu sina yarımadası'nda kuşattı, süveyş kanalı'nı geçti ve kahire yoluna yaklaştı.

  büyük güçlerin araya girmesi ile ateşkes yapıldığı sırada mısır'ın üçüncü ordusu, israil tarafından çevrilmişti, kahire tehdit altındaydı.

  mısır, bu savaşta kaybettiği toprakları ancak israil'le barış ve uzlaşmayı kabul ederek geri alabildi. çok da meraklı değildi yani israil'le dost olmaya.
  ... duela dent
 6. 6.
  mısır, suriye, ırak, ürdün, fas, suudi arabistan, libya, kuveyt, cezayir, sudan, küba, kuzey kore ve pakistan'a karşı israil'in kazandığı savaştır. israil orduları kahire ve şam'ı ele geçirmek üzereyken sscb ve abd'nin araya girmesiyle barış yapılmıştır. bu savaştan sonra suriye ve lübnan harici arap devletler israil'le savaşmaya tövbe etmişlerdir. islam'ın gücü tüm dünya'ya gösterilmiştir.*
  7 -1 ... gokte atam han ulgen
 7. 7.
  arapların mükemmel savaş sanatını gösteren olaydır. 10 devlet birleş, bayram günü saldır ama babayı al.
  bunların ataları da 10 metre öteye ok atamıyordu. *
  zaten o günden bu yana arapların ve türklerin tek eylemleri bayrak yakma ile sınırlı. yemiyor olmalı. gerçi olayın türklerle hiçbir alakası yok ama gönüllü mücahitlerimiz var. tabi arap çölleri her zaman kendilerine açık. ölmek için güzel bi yer sıcak sıcak.
  9 -2 ... gaspirali
 8. 8.
  araptan hoşaf bile olmaz sözünün ispatıdır. israilin o zamanki nufusu 3 milyon civarındayken arapların 150 milyondan fazla idi. işin tuhafı bizdeki yobazcılarda arap özentiliği çok kuvvetlidir ama ne faydası vardır bilinmiyor.
  9 -1 ... klauss
 9. 9.
  israil'e karşı savaş çığlıkları atan ümmetçi yalakların sonuçlarını birkaç kez okuması gereken savaştır.
  http://filistin.ihh.org.t...leti/yomkippursavasi.html
  http://tr.wikipedia.org/w...%B0srail_Sava%C5%9F%C4%B1
  -1 ... protest sanayici
 10. 10.
  http://galeri.uludagsozlu...ümanların-yahudi-korkusu/
  ... doksan 60 doksan