bugün

yürümek kesinlikle küçümsenecek, basit bir eylem değildir. hele ki istanbul gibi nefes almanın bile zor olduğu derece kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız yetenek gerektiren bir olay olduğunu siz de bilirsiniz. ben de oturdum, düşündüm, birkaç teknik buldum, bir süre denedim ve onayladım.

1-) yavaş yürümek;
oldukça basit. hızlı ve aceleci yürüyen insan, sabırlı ve yavaş yürüyen insana daima yol verir.

2-) yürürken sağa sola bakmak;
karşınızdan gelen insanın size bakması durumunda, sizin onu görmediğinizi anlayıp kesinlikle yol verecektir. ancak bu riskli bir durum. eğer o da sizin gibi telefona, sağa sola bakıyorsa sağlam bir çarpışma yakındır.

3-) dar bir koridorda kıvrılmadan geçmek;
bu en çok özen isteyen teknik aslında. iki kişinin elini kolunu sallayarak geçemeyeceği bir koridordasınız. birinin mutlaka ezilip büzülüp yol vermesi gerekiyor. karşınızdan pos bıyıklı, haşin suratlı bir amca geldiğini düşünün.* paniğe kapılmıyorsunuz. yapılacak şey şu. yolu tam ortalayıp amcaya yaklaşmaya başlayacaksınız ve gözünüz sürekli onda olacak. bu amcanın kafasında "sağdan mı geçim soldan mı" sorusunu oluşturacak. mesafe azaldıkça hızınızı düşüreceksiniz. amca iyice paniğe kapılacak. hazırlıksız yakalanmış olacağı için sizin hareketinizi bekleyecek. amcaya iyice yaklaştığınızda hızı olabildiğince düşürerek hafifçe sağa kayacaksınız. bunu geçmek için fırsat gören amca kalan ufak boşluktan geçmek için olabildiğince kıvrılacaktır. gerekirse duvarla bile bütünleşebilir.

4-) kız arkadaşla yürümek;
kız arkadaşınızla kol kola yürümek yeterli olacaktır. ülkemizde insanlar saygı gösteriyor.

5-) anlık tepkiler;
dalgın dalgın yürüyorsunuz. biriyle kafa kafaya gelmek üzeresiniz. sağdan mı soldan mı kararsız kaldınız. hemen sağ ya da sol elinizle karşınızdakinin geçeceği yeri * işaret edip yolunuza sorunsuz devam edebilirsiniz. bunu uygulamak ilk başlarda gerçekten çok zor. ama bir süre sonra refleks oluyor ve uygulandığında çok büyük keyif veriyor.
en öğrenilesi olan koca popolarıyla önünüzde duran mal mal sağa sola bakan insanların arasından ilerleyebildiğiniz, vücudunuzu bir sağa bir sola çevirerek hız yaptığınız yürüme tekniğidir. tabi küfürü de eksik etmemeli.
bir elinde poşet yolda giden orta yaşlı teyzeyi sollarken elinin hassas bölgeye çarptığı yürüyüş şekli.