bugün

aslında ilk olarak "bilinçsiz vatandaş" tabirinin yerine "vatan haini" veya "nihat doğan" tabirleri gelmişti aklıma ama bence bu insanlar bir şansı daha hakediyorlar. öyle hemen kopyala yapıştır yapmamak, olgun olmak lazım. neyse.

anlayamıyorum bu insanları ben. yolda kaza var sen bi "cık cık cık"ı veya "abi arkadan fena geçirmiş görüyo musun"u çok görüyosun. inanılır gibi değil. mesela şirket servisinde gözleri kapalı, kulaklarda kulaklık müzik dinleyen genç. hemen dürtülmeli orta parmaklarca. ilgi göstermesi sağlanmalı.

otobüste cam kenarında oturmuş, huşu içinde fanatik vb. okuyan zanaatkar abi. gazetesine vurulmalı hunharca. defalarca.

randevusuna yetişmeye çalışan müsteri temsilcisi; yine güzel bir örnek. bariyerlere doğru sıkıştırılmalı, emniyet şeridi bile dolmalı kazayı izleyenlerce. hasar bile vermek caizdir kendisine. falan filan.

çiçeğim burnumda sinirlendim biraz, iyi olmadı. ama tüm suçlu bu eğitim sistemi. anne-baba da sorumlu bu konuda.
"yolda kaza varken ilgilenen bilinçsiz vatandaş" kadar tehlikeli değildir.
polisin trafiği aksatmama amacıyla yaptığı uyarı üzerine, kazayla ilgilenip trafiğin içine etmek yerine aracını devam ettiren, yol trafiğini daha fazla aksatmayan vatandaştır. * * *
kepazenin önde gidenidir. halbuki vücudunda kırıklar bulunan yaralıyı oracıkta karga tulumba battaniyeye koymaya çalışan bilinçli(!) vatandaşların arasına karışmalıydı.
yoldaki kazayı cep telefonunun kamerasıyla görüntülemeye çalışan*, bunu yaparken neredeyse yerde kanlar içinde yatan kazazedenin üzerine basacak kadar duyarsızlaşmış vatandaş kadar kötüdür.
yoldaki kazayla ilgileniş anlayışı olay mahaline yaklaşıp hengameyi izlemek olan vatandaştan daha bilinçli vatandaştır. en azından kalabalık etmiyor.
güncel Önemli Başlıklar