1. 1.
  Harama yakındır. Zaten hiç yaramaz.
  3 -2 ... erecto hz
 2. 2.
  götürüp camiye vermekten iyidir.
  2 -3 ... qwertyuio
 3. 3.
  Ensar vakfına bağış yapılabilir.
  1 -2 ... telefoncu ekrem ii
 4. 4.
  yolda bulunan parayı harcamak
  Adamı ekonomist bile yapar.*
  2 -2 ... kale3112
 5. 5.
  para büyük bir miktarsa tutanak karşılığı polise teslim etmek daha mantıklıdır. başınıza büyük bela alabilirsiniz. illegal işlerden gelen, kara para olabilir. işin içinde mafya olabilir. Sadece kendinizi değil ailenizi de tehlikeye atarsınız. sizi bulacaklardır.

  Ya da legal olsa da birisi varını yoğunu satmıştır, ev alacaktır/iş kuracaktır, o birisinin hayatını karartmaya değmez.

  Küçük miktarsa ancak cüzdan içindeyse, yani kimlik bilgilerine sahipseniz yine etik olarak sahibine teslim edilir.

  ancak yerde bulduğunuz banknot/banknotlardan oluşan bir miktarsa çatır çatır ezilir.
  ... double cross
 6. 6.
  haramdır.

  sahibi aranmalı, bulunamaz ise sahibi adına sadaka olarak ihtiyaç sahibi birine vermelidir.

  küçüktük, 3 arkadaş yolda yerde 250.000 lira bulduk. Gözleriniz fal taşı gibi açılmasın hemen, o zamanlar en büyük para 500.000 TL banknot, ondan sonra da 250.000 banknotlar geliyordu yani günümüz ile (hatta bu entry tarihi göz önüne alınır ise) en büyük para 200 TL banknot ise, bizim 3 arkadaş bulduğumuz o 250.000 TL, bugünkü 100 TL'ye denkti.

  önce parayı alıp kır pidecisine gidip, ikişer kıymalı üstüne kola çaktık. sonra doğru lunaparka gittik. paraları paylaştıktan sonra paranın ettiği kadar lunapark bileti aldık. çarpışan arabaya bindik, ondan sıkıldık, uçan sandalyelere, ondan sıkıldık balerine... balerinin sanırım 3. turundayız, midem allak bullak... hayatımda ilk kez dönerek kustum. ne yeyip ne içtimse alayını çıkardım. diğer arkadaşlar da kusmuşlar. lunapark görevlileri indirdiler bizi, "s.ktirin gidin lan batırdınız ortalığı a.q çocukları!" dedi, resmen lunaparktan kovulma tecrübesini de yaşamış oldum.

  mideye giren haram para son damlasına kadar çıktı. günümüz berbat oldu, üstümüz başımız battı, bir de evdekilere niye kustuğunu izah et vs. büyük sıkıntı oldu.

  haramdan uzak durmak iyidir.
  2 ... gamoreon
 7. 7.
  Otobusde cüzdan bulmustuk,içindeki parayla 6 tane kaset almıştık.simdi pişmanım ama olan oldu o zaman çocuktuk.
  ... alexdeberk
 8. 8.
  Benim de bizzat yaşadığım bir şey. Yıllar önce bir gün yolda yürürken 60 TL bulmuştum.hepsi de 20 TL idi.en yakın polis merkezine götürdüm,teslim ettim. Anons yapıldı her yerde.anonsu duyan paranın sahibi polis merkezine gidip parasını almış.
  Bizi arayıp teşekkür ettiler.
  Bizde mutlu olduk, paranın sahibi de.zaten az para bir şey olmaz diyip o 60 TL yi alıp harcasaydım belki yıllarca o ah vebal üzerimizde kalacaktı.
  Neyse ki şeytan a uymadım.

  Doğru olan, bize ait olmayan parayı ve altını miktarı azda olsa emniyet güçlerine teslim etmektir.
  ... 01 myeflin