1. 1.
  yokuş aşağı inerken aniden başa gelebilecek durumdur. iniş sırasında gösterge panelinde bir anda akü şarj sistemi kontrol lambası yanar. ne oluyor arkadaş derken direksiyonun kontrol edip kitlendiğini anlarsınız. 2-3 sn gibi zamanda aracın stop ettiğinin farkına varırsınız. frene dokunursunuz, oldukça serttir doğal olarak ve tutmaz. her şey sizin o 2-3 sn de vereceğiniz karara bağlıdır.
  problemin sebebi ya sizin yokuş aşağı inişte yaptığınız bir hata, ya da araç devir sensörlerinde oluşan bir probleme bağlı olabilirmiş araştırmalarıma göre.

  allah kimsenin başına vermesin. çok zor bir durum.
  yapılması gereken ise ilk acil olarak kontağı kapatıp tekrar çalıştırmak. işe yaramazsa el freni çekilmesi de düşünülebilir.

  edit: bunu eksileyen ibnenin evladı gelsin açıklasın dm den sebebini. şu an kızgınım ama kızmadan sakince sebebini soracağım. her kimse.
  -1 ... melikbaybars
 2. 2.
  her tür rölanti dengesizliği ve aracın yakıt tüketimini hatırı sayılır miktarda artıran arızayı bekletmeden yaptırmak gereklidir.

  bu arızaların yoksayılması ve bakımların zamanında yapılmaması bu gibi sıkıntıları doğurabilir.

  böyle bir durumda araç ilk istop ettiği an fren şişmesi diye tabir edilen şey gerçekleşmeden ilk fırsatta önce el frenini 1-2 diş çekerek, ardından kuvvetli bir fren yaparak araç durdurulmaya çalışılmalıdır.
  1 ... raduyev
 3. 3.
  başıma gelendir lakin çok hızlı değildim.

  benim oğlanı kucağıma aldım öyle araba sürüyordum. o da o zamanlar 2 yaşlarında falan. direksiyonu tutuyordu pat diye kontağı kapattı. refleksle sağa yanaşayım derken direksiyon kitlendi.
  tabi anında kontağı kapatıp tekrar açtım ve durumu düzelttim. 2 -3 saniye sonra sağdaki arabaya girecektim ama. ben yaptım siz yapmayın. çocuklar arka koltuğa.
  1 -1 ... forza antalyaspor
 4. 4.
  el frenini pompalamak ( çok seri şekilde aşağı yukarı aşağı yukarı ) sureti ile arabanın iyice yavaşlamasını ve sonunda durmasını sağlayarak atlatılabilecek olan sıkıntılı süreçtir. yazılmış zaten panik yapar frene abanırsanız fren işe yaramayacak daha da panikleyerek arabayı sağa sola döndürmeye çalışıp üzücü kazalara sebep olabilirsiniz. panik yapmamak en önemlisi el frenini sertçe çekmekte sıkıntılı olabilir dolayısı ile pompalamak en mantıklısı gibi.

  bu arada aracın stop etme sebebi genelde yokuş aşağı giderken aracın boşa alınması neticesinde olur. motor bizim kadar zeki değil arabayı boşa alınca stop ettirir kendisini. 2.viteste veya yokuşun uzunluğuna bağlı 3.viteste ayak frende inmek en mantıklısı.
  5 -3 ... mel mel bakan gibson
 5. 5.
  Eger hizli iseniz (5 veya 6. Viteste) vitesi once once 3e sonra yigilma durumuna bagli olarak 1e cekin ver arac tam yigilma sagladiginda elfreni pompalayarak kaymadan durus saglayabilirsiniz.

  1e gecirirsem gotunu vercen mi?
  2 -1 ... ruut altmis alti
 6. 6.
  bu kadar aptaldan fikir alınacak bir husus değildir.

  öncelikle el frenini pompalamak diye bir şey yoktur. tamamen mekanik bir frenleme sistemini kaldırıp kaldırıp indirmek sadece birim zamandaki frenleme etkisini azaltır. lastiklerin kayması istenmiyor ise el freni kademe kademe çekilir, balata ısındıkça bir kademe daha çekilir, bu araç durana kadar sürdürülür.

  ayrıca araçlar hareket halinde çok düşük hızlara kadar 1 ve geri viteste katiyen geçmez. vites kolunu kırarsınız ama vitesi geçiremezsiniz. (bkz: senkromeç)

  frenler de her ne kadar sertleşse de istop etmeden önce bir frenleme yapılmamış ise bir defaya mahsus olmak üzere tutar. yeter ki kontak açık olsun.

  bilinmeyen konularda yarak yarak konuşmakta üstüne yok milletin.
  1 ... raduyev
 7. 7.
  dostlar başıma iki kez gelen olay. daha önce 100 defa in çık yaptığım yokuştan(sorunsuz şekilde), ilk defa dün ve şimdi bugün başıma gelen, başlığa konu olan olay gerçekleşti. bu bahsettiğim yokuşun eğimi alışılmışın çok çok üstünde. derece olarak veremeyecem ölçmedim tabi ama aşırı bir eğim var.

  aylardır sorunsuz indiğim yokuştan, ilk defa dün ve bugün üstüste aynı sorunları yaşadım. açıkçası kökeninde ne var meraktayım. el fren olayı falan denebilir ama bu kadar ultra eğimli bir yokuşta yapabileceğim en makul şey kilitli direksiyonla elden geldiği kadar arabayı yokuşa dik olacak şekilde kenara parketmek oldu. parkederken de el freniyle durdurdum zaten. arabayı sağa yokuşa dik şekilde parketmesem el freninin de yeterli olacağından emin değilim bu derece diklikte. araçta bir problem var lakin neyle ilgili onu merak ediyorum. hızımı hafif frenle 10 a sabitlediğim anda stop ediyor bu yokuşta. başka yerde etse dert değil ama böyle dik bir yokuşta allah korusun sonuçları iyi olmayabilir.
  1 ... melikbaybars
 8. 7.
  ah ah çok kolay ;

  1- kapıyı açıp atlamak (araba baksın başının çaresine)

  2- yolda kamyon tır falan varsa arkadan yaslamak

  3- koltuktaki fırlatma butona basmak

  gibi yöntemleri vardır.

  o araba, o işi yapacaksa ; çok daha evvelden

  yolcudur abbas sinyallerini göndermiştir

  sen de dinlemediysen. durum vahim.

  laaaaayıklık elden gıdiyeeeee

  bah ararım 155 i.
  2 ... timur cengiz hulagu