bugün

yokuş aşağı inerken aniden başa gelebilecek durumdur. iniş sırasında gösterge panelinde bir anda akü şarj sistemi kontrol lambası yanar. ne oluyor arkadaş derken direksiyonun kontrol edip kitlendiğini anlarsınız. 2-3 sn gibi zamanda aracın stop ettiğinin farkına varırsınız. frene dokunursunuz, oldukça serttir doğal olarak ve tutmaz. her şey sizin o 2-3 sn de vereceğiniz karara bağlıdır.
problemin sebebi ya sizin yokuş aşağı inişte yaptığınız bir hata, ya da araç devir sensörlerinde oluşan bir probleme bağlı olabilirmiş araştırmalarıma göre.

allah kimsenin başına vermesin. çok zor bir durum.
yapılması gereken ise ilk acil olarak kontağı kapatıp tekrar çalıştırmak. işe yaramazsa el freni çekilmesi de düşünülebilir.

edit: bunu eksileyen ibnenin evladı gelsin açıklasın dm den sebebini. şu an kızgınım ama kızmadan sakince sebebini soracağım. her kimse.
el frenini pompalamak ( çok seri şekilde aşağı yukarı aşağı yukarı ) sureti ile arabanın iyice yavaşlamasını ve sonunda durmasını sağlayarak atlatılabilecek olan sıkıntılı süreçtir. yazılmış zaten panik yapar frene abanırsanız fren işe yaramayacak daha da panikleyerek arabayı sağa sola döndürmeye çalışıp üzücü kazalara sebep olabilirsiniz. panik yapmamak en önemlisi el frenini sertçe çekmekte sıkıntılı olabilir dolayısı ile pompalamak en mantıklısı gibi.

bu arada aracın stop etme sebebi genelde yokuş aşağı giderken aracın boşa alınması neticesinde olur. motor bizim kadar zeki değil arabayı boşa alınca stop ettirir kendisini. 2.viteste veya yokuşun uzunluğuna bağlı 3.viteste ayak frende inmek en mantıklısı.
dostlar başıma iki kez gelen olay. daha önce 100 defa in çık yaptığım yokuştan(sorunsuz şekilde), ilk defa dün ve şimdi bugün başıma gelen, başlığa konu olan olay gerçekleşti. bu bahsettiğim yokuşun eğimi alışılmışın çok çok üstünde. derece olarak veremeyecem ölçmedim tabi ama aşırı bir eğim var.

aylardır sorunsuz indiğim yokuştan, ilk defa dün ve bugün üstüste aynı sorunları yaşadım. açıkçası kökeninde ne var meraktayım. el fren olayı falan denebilir ama bu kadar ultra eğimli bir yokuşta yapabileceğim en makul şey kilitli direksiyonla elden geldiği kadar arabayı yokuşa dik olacak şekilde kenara parketmek oldu. parkederken de el freniyle durdurdum zaten. arabayı sağa yokuşa dik şekilde parketmesem el freninin de yeterli olacağından emin değilim bu derece diklikte. araçta bir problem var lakin neyle ilgili onu merak ediyorum. hızımı hafif frenle 10 a sabitlediğim anda stop ediyor bu yokuşta. başka yerde etse dert değil ama böyle dik bir yokuşta allah korusun sonuçları iyi olmayabilir.
ah ah çok kolay ;

1- kapıyı açıp atlamak (araba baksın başının çaresine)

2- yolda kamyon tır falan varsa arkadan yaslamak

3- koltuktaki fırlatma butona basmak

gibi yöntemleri vardır.

o araba, o işi yapacaksa ; çok daha evvelden

yolcudur abbas sinyallerini göndermiştir

sen de dinlemediysen. durum vahim.

laaaaayıklık elden gıdiyeeeee

bah ararım 155 i.