bugün

4 kişilik bir aile'nin 2008 haziran ayı itibarı ile kira , eğitim , gıda gibi harcamalarını kapsayan yoksulluk sınırının 2,315 ytl yükselmesidir.

malesef türkiye'de birçok aile bu sınırın altında yaşamaktadır.
aile olarak ancak sınırda olabildiğimiz bir durumdur.
anlaşılan o ki yoksulluk il sınırına bir kaç viraj daha uzaklaştık.
net 2315 ytl aylığı olmayanın evlenip 2 çocuk yapmaması gerektiği bir ülkede yaşadığımızın belgesidir. (bkz: 3 çocuk mu dedin)
asgari ücretin 503 ytl olduğu düşünülürse bir çok ailenin bu sınırın çok çok altında yaşamaya çalıştığını söyleyebiliriz. birileride hala son yapılan zamanların (elektrik, su ve doğalgaz) çok olmadığını makul zamanlar olduğunu savunsun dursun. atalarımız çok güzel söylemiş davulun sesi uzaktan hoş gelir.
devletin belrlediği yoksulluk sınırı rakamlarıdır.

olayın aslı ise arkadaş bu kadar parayla nası 4 kişi yoksul olur anlamıyorum nasıl hesaplıyorlar bugün memleketimde bin ytl ile bayram eedn rahat rahat yaşayan insanlar varken bu rakamları kim çıkartıyor...

ben hesapladım ayda kiram dahil 650 ytl ile krallar gibi yaşayabiliyorum. *
sendikaların abarttıkça suyunu çıkartıkları araştırmanın sonucudur. türkiye şartlarında dört kişilik bir aile ayda 4 kilo kıyma ve 4 kilo et tüketmez, giyim ve ayakkabıya ayda 200 ytl civarında para harcamaz, kira harcaması da öyle ki lüks semtlerle kıyas edilmiş vb.. birçok çarpık bilgi mevcut. aklınızı başınızı alın da öyle hesaplayın, yoksulluk sınırı bir ailenin gerçek zaruri ihtiyaçlarına göre değil orta halli durumu iyi olan ailelere kıyas edilerek bir nevi duygusal olarak hazırlanmıştır. herkesin durumu iyi ol sa ama bu dünyanın kanunlarına bile aykırı.
- ÇALIŞAN KiŞi

- ÇALIŞMAYAN EŞ

- (0-6) YAŞ GRUBU TEK ÇOCUK

- (6-15) YAŞ GRUBU tek çocuk'un masrafları dikkate alınarak yapılmış araştırmanın sonucudur.
insan gibi yaşamanın yada insanca yaşamanın ne demek olduğunu bilmeyen bir nesil olduğumuz için (1970 ve sonraki kuşak) rakamlar çok abartı gelebiliyor ilk bakışta ama görünen öyle değil ne yazık ki. paranın alım güçünün git gide düştüğü işçiye yapılan zamlarla tüketim malzemelerine yapılan zamların arasında uçurum olduğu düşünülürse hesaplamalarda ortadayken söyleyecek pek bişey yok sanırım. nasıl hesaplandığını, nelerin dikkate alındığını ayrıntılarıyla görmek isterseniz buyrun.

http://www.turkis.org.tr/...DA6F151D&catCode=gida

http://www.nethaber.com/NewsDetails.aspx?id=22744
şöyle bir yoksulluk adına neler var diye gözden geçirildiğinde sofraya pastırma bile konduğunu görüyoruz... sonra "bu ne len" diyerek derin bir .iktir çekiyoruz...
verileri hazırlayan kişilerin marstan gelmiş olmalarından mütevellit ;
her akşam pastırma sucuk salam yemeye alışkın olduklarından dolayı, yemeğin üzerine rakı sofrası düzmeye alışkın olduklarından dolayı kendilerine göre bir istatistik çıkarmışlar.

gırtlağına düşkün bir milletiz bunu anlıyorum.
fakat pastırma yemeyen yoksul sayılıyorsa bırak gebersin.

yarın öbürgün
"beşamel soslu pekin ördeği yiyemiyorum, açım, yoksulum amına koyim. nerede bu devlet? " diye dolaşırlarsa şaşırmayın.
insani şartlarda yaşamak için gerekli olan ücret sınırının yükselmesidir.
şaşırtmayan olaydır. biz yıllardır yoksuluz zaten.* *
durmadan yoluna devam eden güzel ülkemin zavallı yükselişidir...

avrupa oluyoruz avrupa! gelişiyoruz, gelişirken değişiyoruz! pahalanıyoruz lan salaklar! diye bağırası geliyor insanın.
hepimizin yoksul olduğunun göstergesidir. (bkz: geçmiş olsun)
bu *gidişata ne zaman dur denileneceğinin iyiden iyiye merak edilmesine sebebiyet veren durum.
- abi yoksulluk sınırı 2315 ytl olmuş?
- bırak ya, istatistikleri! içine pastırma, et koymuşlar da hesaplamışlar. bu yüzden geçersiz sonuçlara dayanan bir yükselme bu!
- abi et o kırmızı şey de, pastırma ne ya?
- ben de onu diyorum işte. pastırma kim, biz kim? pastırma bizim neyimize...
- abi yoksulluk sınırı 2315 ytl olmuş?

- bırak ya sinemayı , tiyatroyu hesaplamışlar.
yoksulum lan ben.
2315 lira maaş alıyor olsaydım muhtemelen patronu işten kovardım*.
- abi yoksulluk sınırı 2315 ytl olmuş.
+ hayır olm eti var içinde, giyimi var, gezmesi tozması var.
- ee ne yani gezmeyecek miyiz?
+ dünya öyle adaletli olmak zorunda mı olm?
- abi ne saçmalıyorsun ya?
+ aklını kullan oğlum aklını... akp'ye üye ol, fethullah gülen kurumlarını gez , çevre edin biraz...sonra, seçimden seçime bulgur,kömür,pirinç stoğu yap, bak bazen beyaz eşya bile dağıtıyorlar şansına. krallar gibi yaşarsın! şimdi rahat bırak beni de , ağız tadıyla le cola'mı içeyim! toz ol!
- ...

(malesef, bu şartlarda yaşamayı kabullendikleri için cevap da verilemiyor.)
2315 tl:
2 + 3 + 1 + 5 = 11
11 x 4* =44
44 - 4* = etti mi kırk?!
...
(bkz: hadi yaşa bakalım şimdi)
bu durumda hepimiz küçük emrah' ız.
3 çocuk için ortalama hesaplama, hesap ortada peki 3000 lira maaş ile çalışan kaç insan vardır ülkemizde?

2315/4=578(aşağı-yukarı)
2315+578=2893
fakirlikten kaynaklanan öfkenin, para birimi üzerinden hesaplanması olayı.

(bkz: yoksulluk siniri)