1. ?.
  istanbul ankara ve izmirden gelmiş uludag üni. okuyan öğrenci lakırdıları.
  2 ... msn
 2. ?.
  "sen çanakkaleyi görmemişsin" dedirten öğrenci repliği
  2 ... eru
 3. ?.
  "abi şimdi bi altıparmak var biraz yukarı çık heykel bide hamamlar varya çekirge işte o kadar abi" doktrinini benimseyen insandan beklenen cümle.
  1 ... msn
 4. ?.
  (bkz: kic ölcer)
  2 ... babakale
 5. ?.
  (bkz: bursayi sevmiyorum cunku)
  1 ... sazan
 6. ?.
  (bkz: bursa)
  1 ... msn
 7. 1.
  Bursayı sadece yaşadığı mahalle zanneden, sonradan görme, istanbul, izmir yada diğer büyük şehirlerin varoşlarından gelip bursada artizlik yapmaya çalışan zavallı kişilik...
  ... yastivirseba
 8. 2.
  ankaradan ötesini görmemiş insanların söyleyebileceği cümle. eğer burada örnek olarak verilen "kıç" kendi "kıç"ı ise, bursa bayağı büyük olsa gerektir. bir gün altıparmaktan binmişim otobüse karşılıklı oturulan koltuklardan birine oturmuşum. derken bindi bunlardan iki tanesi * biri daha oturur oturmaz "alın bursanızı bilmem napın" dedi. nasıl sinir oldum, şimdi bişey söylesem olay büyüyecek, belli. ses çıkarmayayım diyorum, kızın rahat durduğu yok ki. gözümün içine baka baka ayağını sallayıp pantolonuma vuruyor. o an anladım uyuşturucu krizi nasıl bişey *. allah'ım ben bu kızı dayak manyağı yapmazsam kafayı yerim.
  hayatımda kız dövmüş değilim, eziğin biri için de bu kuralımı bozamam ama bu ne ya. artık bekliyorum sadece bir hareket daha, gözümü kararttım olay çıkartacam. neyse ki fazla gitmeden indiler, ben de kurtuldum.

  bursaya laf söyleyebilmek için önce beyin sahibi olmak gerekir. hem ne demişler:

  (bkz: ya sev ya terket)

  not: elbette bir kızı dövemezdim. kadınların dövülmemesi konusunda en az ibrahim tatlıseskadar ciddiyim.
  3 ... denizci cakabey
 9. 3.
  koca götlü insanın lafı
  -1 ... janjan
 10. 4.
  türkiyenin dördüncü büyük şehri olduğunu bilmeyenlerin lafı.
  -2 ... lumbe