bugün

yobaz kelimesinin anlamını kıstılamakla ilintili bir başlık. türkiye'de yobaz kelimesi, köktendinci, gerici ve şiddete varacak kadar dini öğeleri kendi çıkarlarına kullanmaya çalışan, kimi at gözlüklü; kimi de içten pazarlıklı kimseleri anlatır.

tdk'dan kopyala yapıştır yapar isek;

1 . Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse):
"Bu memleketi de dört buçuk yobaza bırakamayız."- A. Gündüz.
2 . mecaz Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse).
3 . halk ağzında Kaba saba, incelikten anlamayan (kimse).

yobazlık din temelinde olmak zorunda değildir. ülkemizde, pek çok dalda ve renkte goygoy eden yobazlar mevcuttur. yobaz dediğiniz adamın zekası böyle sözlük sayfalarında dalga geçilecek gibi prematüre değildir çoğu zaman. iki ana gruba ayırabiliriz bunları; etkin ve edilgen yobazlar gibi. ikinci gruba o sokaklarda gördüğümüz saldırgan softalar ve diğer fraksiyon etken yobazlarının maşaları girer. her yerdedir bunlar; kemalisti de, solcusu da, sağcısı da, benim bilemediğim pek çok "-ist"i de.

anne ben yobaz gördüm.
hayata tek pencereden bakan insanın, gördüğünü sonsuz kavramasına bağlı olarak oluşan, tek pencere aklı.
baktığı pencerenin, anatomisini ondan iyi kimse bilemez. Buda bazı insanlar nazarında zeka olarak algılanır. Oysa hayatta o kadar çok pencere vardır ki, bakmayanada, baktırmayanada, bakıpda görmeyenede, görüpte anlamayanada, anlayıpta anlatmayanada, dinleyipte sorgulamayanada, sorgulayıpta yeni bir pencere açmayanada, yazık.
obsesiftir.
takıntılarını abartır, onlarla yaşar ya da empoze eder.
algıda fanatizmin sonucunda oluşan seçicilik sonucu bütünü göremeyen beyinlerden savrulan ifade. ambulans çağırın yarası kötü kanıyor.
mantıklarına göre orkid bile bir kuştur .
hemen az önceki evrimden yola çıkarak herkesin bildiği test ile doğrulayalım .
kanatlılar kuştur , orkid kanatlıdır , yoksa yoksa ( göz bebekleri büyür ulan 100 yılın buluşu bu evet ) orkitte bir kuştur . uçar böle hayatın diğer gariplikleri gibi .
yobaz ve zeka kelimeleri yan yana yakışmayan iki kelimedir, çünkü yobazlarda zeka olmaz, azıcık beyni olan insan da yobaz olmaz zaten...
(bkz: geriye doğru sarar)
sike sürülecek cinsten değildir.

türk milletinin, amerikan askerlerine olan antipatisini ve pkk eniklerine olan nefretini evrime yansıtmaya, bilinçaltına seslenmeye falan çalışır.

hımmm... demek ki amerikan askerleri ve pkk sempatizanları evrim ile anıldı, o halde biz de evrimin kötü bir şey olduğunu hemen anlar ve ona savaş açarız. akıl var mantık var değil mi? dinle olmadı bari buradan deneyelim.

+ bu amerikan askerleri varya...
- eee?
+ evrimci bunlar, evrim teröristi.
- amerikan askerleri kötüdür, dur bi dakka... o zaman evrim de kötü bir şey.
+ olum biraz düşün. iyi bir şey olsa bizde olurdu. phehh.
- öyle abi tabii.
+ pkk ibneleri de evrimci. hatta onların inançsızlığının bir dışa vurumunun göstergesi olmaktan mütevellit bir şey yani. görmüyon mu nasıl sopa tutuyo. bak bak tıpkı bir evrimcinin tuttuğu gibi şerefsiz,
+ bunlar tamamlamadı daha evrimini zaten. pehhehh.
- hahuahuzauhzuahauhsaa abi yapma allah aşkına ya güldürme beni. ne adamsın ya.
+ tamam cıvıtma.
- pardon abi.

+evrim. terörist. amerikan askerleri. pkk teröristleri. evrim. terörist. amerikan askerleri. evrim. pkk terörü. evrim. terö...

- la ilahe illallah ulaaaannn.
- kansız darwincilere karşı allah bizim yanımızdadır lannn. gaza geldim şimdi. kılıcımı getir lan.
+ tamam da, lan falan... benim amacım bu kadar deği...
- sus lan dediğimi yap. sen de mi evrimcisin lan yoksa.
+ yok canım ne alaka. kılıcın bu arada, al.
- la ilaaahhaheahheee...