bugün

sözcüğün kökeni "ye" olmasına karşın farklı yapım ekleriyle "yi" durumuna gelmektedir.

hangi sözcükte hangisi oluyor? işte bu sorunsaldır.
(bkz: ünlü daralması)
(bkz: biz türk dil kurumuyla hallettik sen kafanı yorma)

not : amuna goyum sanki ne derse desin sofradaki şeyi yemeyecen. ne diye ''kibritlik'' yapıyon işte. zıkkımlan atıf.

tanm : kafaları karıştıran sorunsal.
ye- eylemi hangi yapım ekiyle yi- eylemine dönüşüyor acaba diye düşünülmesine sebep olan 'sorunsal'dır.

basit bir durumdur. (bkz: ünlü daralması)
(bkz: yiyin gari)
doğrusu "yiyin"dir. birde "yeleğini gey" vardır. o da geymekten gelir.
ye-mek ve de-mek fiilleri türkçe'de istisna kabul edilen fiillerdir. gel-mek fiilinde "gelin" "geliyor" vs diye çekimlenirken, ye-mek fiilinde aynı çekim ekleri (evet çekim ekidir bunlar) ile "yiyin" "yiyorum" şeklinde çekimlenir.
önemli olan insanın diline yakışanı söylemesidir. * *
yiyin, yiyor doğrudur. tıpkı deyor (de-mek fiil kökü) değil de diyor, geleyor değil de geliyor gibi.
her iki haliyle de sözylendiğinde kulak tırmalıyandır. en azından benimkini tırmalıyo.

kan revan içindeyim şu an inanır mısın!
yemek ve demek fillerinin istisna oluşundan kaynaklanır. bu fiillere -y ile başlayan yapım ya da çekim ekleri eklendiğinde -e harfi daralmaya uğrar. bu durum, bu iki fiil hariç başka hiçbir fiilde gerçekleşmez.

dağılın.
yiyin söz dilinde yeyin yazı dilinde olmakla birlikte hangisinde yazım yanlışı vardır sorularında çoğu kez ygs sbs öss kpss abd abs stv sınavlarında karşımıza çıkan kelimedir. dikkat edilmesinde fayda var lakin 1 yanlış 0,25 hayatından parça alır.
"bizim zamanımızda dil bilgisi dersleri ta ilkokulda verilirdi lan." şeklinde derin düşüncelere sevk eden zımbırtıdır. sorun falan değildir. az biraz türkçe bilgisiyle gayet rahat üstesinden gelinilir.

söylemezsem çatlarım;
(bkz: ünlü daralması)
yinmi yimenmi.
kelime kökü ye- dir. lakin ünlü daralmasına uğrayarak yi-yin. olmuştur.
bu sebeple doğrusu yiyindir.
yen mi yemen mi.
Yiyindir tibiki bibicim.
yin gari. ( orjinal ve organik şive)
Yiyin denilmis ispatlanmis hala uzatiyosunuz ya.
türkçe kurallarından haberi olmayan bazılarının "normalde söylerken yeyiyorum mu diyosun?" argümanıyla yeyin'i savundukları ve fakat hatalı oldukları; doğrusunun yiyin olduğu versus.
Aynı şey deyin mi diyin mi sorunsalı için de gecerli midir? Deyiyorum demiyoruz ama diyin de demiyoruz, deyin diyoruZ.
yer misin, yemez misin.

Dayak atar gibi oldu.
Yin doğru olanıdır.

Yimedim.
Yidin mi?
Yi.
Yidi mi?
Yicek.
Gibi...
yemek ve demek eylemleri yazıya geçirilirken yi ve di kullanılır.

bir sorunsal
Oyna-yor. Oynu-yor.

Hani ünlü daralması vardı hatırladınız mı?

Ye-yor. Yiyor olmalı.

Ama 'oynayın' derken daralma yok gördüğünüz gibi.

Öyleyse 'yeyin' demeliyiz.

Yeyin efendim.
güncel Önemli Başlıklar