bugün

http://www.hurriyet.com.t...ayat/13659512.asp?gid=245

yiyecekler hangi organa benziyorsa o organa yararlıymış.
buna göre ceviz beyine benziyor, demek beyine yararlı.
doğruluk payı olan önermedir.
muz-*
(bkz: papaya)-*
hıyar *.
bamya*.

tanım: mantık çerçevesi kuralları içerisinde gerçekliği bulunmayan önerme türü.
(bkz: şeftali) * *
(bkz: kol böreği) *
(bkz: yenidünya) * * *
ama kurufasulye göte benzemiyor hiç... *
gerçekten şaşırtıcı bir gerçek ve ortaya serilmiş mucizedir. *
dogrudur... bunun "ilahi bir saka" oldugunu söylerler. simdiye kadar bilinen cevizdi.

ben c16 nin ceviz de oldugunu ceviz in beyne benzedigini buraya yazmis ve cok sevgili sosyalist dostlarimdan eksiler denizinde bogulmaya sevkedilmistim. benim bildigim o gün icin o kadardi. eger bu dogruysa, cok enterasan bir sey gercekten...
Annenin sınavlarda beynin açılsın diye ceviz yedirmesine sebep olan görüştür.
ortaçağ avrupasında uygulanan bir dalgadır. mesela ciğer otları ciğere benzemektedir. ismi de burdan gelir zaten. o yüzden ciğer hastalıklarını tedavi etmekte kullanılmış. veya tüylü bir bitkinin saç uzatmaya yaradığı düşünülüp kellik tedavisinde kullanılmış. dediğim gibi orta çağda kullanılmış bir yöntemdir.
anne babanın çocuklarına sebze vs. sevmediği şeyleri yemesi için uydurulan bahane.
havucun kesildiğinde göz bebeğine benzemesi ve göze faydalı olması.zeytin ve kadın yumurtalıklarının da şekil olarak birbirine benzemesi ve zeytinin yumurtalıkların sağlığı ve fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol oynaması.
(bkz: am ve sik harici espri yapılamayan konular)
mesela maydonoz da bobreklere faydaliymis. maydonozun saplarini bobrek kanallarina maydonozu da bobrege benzetiyolar.

ceviz harbiden beynin kopyasi gibi bu benzerlik tesaduf olamaz.
"bol bol muz yiyiniz..." önermesini akla getiren iddadır..***
sadece rastlantılardan ibaret olan benzetmedir.
(bkz: patlıcanın yararları)
(bkz: salatalığın yararları)
hamile kadının aşerdiği yiyeceği yiyememesi sonucu bebeğin vücudunda ona benzer doğum lekesinin olması rivayetine benzer bir önermedir.
doğrudur... Mesela domates 4 odacıklı olna kalbe benzetilmektedir ve kalbe yararlı olduğu bilir...