bugün

Hayatın son darbesidir. Her insanın hayatında olmasını istemediği aldırdığı ortak şey sanırım 20lik diş. Sen ki yıllarca yerinde kal sonra hicbirsey olmamış gibi tam da hayatı rayına oturturken çık!. Hayır yani bir işe yaradığın da yok neden çıkıyorsun. Zaten çıkamıyorsunda. Varlığı da yokluğu da dert.
kuşkusuz ki hala çıkarmadım.
Ateşin bulunmasından sonra insanların çene yapısı daralmıştır. Bundan sonraki ortaya çıkan azı dişleri insanlığın başına bela olan, ağzın her iki tarafında yer alan 3. Büyük azı dişleridir. Çıktığı andan itibaren bir an önce çekilmelidir. Çekilmezse diğer dişlere değerek çürütür ve ağız kokusu yapar.
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
Geçen seneye kadar ben de hiç çıkarmadığımı sanıyordum ta ki 4. Ve son dişin eti yarıp başını gösterirken hafif rahatsız etmesiyle farkına vardım ki diğerleri çoktan çıkmış da farketmemişim bile. Ama çok yavaş çıkıyor meret sonuncunun hala ucu tam ortaya çıkmış değil.
Şimdiye kadar, Hiç çıkarmadım bu yaştan sonra çıkar mı bilmem. Ama Anladığım kadarıyla başa bela bir dişmiş.
insanlığın başındaki en büyük belalardan birisi. mutasyonun vücuda yansımış hali
Şanslı kişilerde sessiz sedasız çıkan diş grubu. Bende hem gömülü hem de yatay iki tanesi alındı. Zorlu bir süreç.
iltihabı çene altı lenf bezine atlar o kadar derin kökü var. sirke yaparsın arada bezin ağrısı hafifler. ama ağızda çalkalarken bi yandan da masaj yapacaksın o bezin olduğu bölgeye.
yirmi yaş dişinin çıkmasını acısız ve ağrısız geçirenler aşırı ballıdır, çocukluğumdan beri gittiğim doktorumun dediği bir söz her dişimi fırçalamadığımda zihnimde yankılanır 'hiç bir diş asla kendi dişlerinin yerini tutamaz' o yüzden diş sağlığınızı sallamayın gençler, şimdi ben ne desem yalan. siz yine şekerli yiyecekleri bolca tüketip fabrika reaktörü gibi sigaraya devam edeceksiniz eyvallah ama hiç değilse her gün fırçalayın şu dişleri.
Dexofen ile acısını, çekimini ertelediğim diş.
Dört tane paşa gibi yatıyor ağzımda. Hele bir çek valla çenen çıkar diye subliminal mesaj veriyorlar. Hissediyorum en az 6 cm kök var altında. Diş teli takmam için bu operasyon lazım.
Varlığı da çektirmesi de derttir.
binbir türlü acılara mal olan fakat hiçbir şeyi olumlu yönde değiştirmeyen bir devrim gibidir.

4 yıldır çekiyorum, arada nükseder ve en hayattan soğutan yanı dişin eti deldiği yerde bir aft pırtlayıverir taa körün dibinde olduğu için sprey sıkamaz, krem de süremezsin.
Benim dört tanesine sahip olduğum diş. Biri cesurca ortaya çıktı, yetenekli bir doktor çekti ve rahatladım. iki senedir diğer üçü hücum etti, çene yapımı bozup çene çıkmasına sebep oldu. Gittiğim üç doktor - çok gençsin, biri kötü yerde, bu yaşta felç kalma- deyip çekmedi, o diş durduğu yerde kist oluşturdu. Çok şükür yakın zamanda iyi ve kendine güvenen bir doktora rastladım. Dün ameliyatla üç tane gömülü yirmilik dişimi ve kisti aldı. Şuan ağzım dikiş dolu ve canım yanıyor. Ama iki senedir diş iltihabı, boğaz ağrısı ve ağız kokusu çekiyordum. Çenemin olur olmadık yerlerde çıkmasını söylemiyorum bile. Bunları çekmek yerine bir hafta ağzımda yara ve dikişle gezerim. Çürümeden çektirin bence.
eğer gömülü ve kökü yamuksa yıllarca o çileyi çekmek yerine gidin çene cerrahına çektirin.

tecrübeyle sabittir.

normal bir dişçi ben bunu çekerim der ama inanmayın sakın.

çene cerrahı candır, yirmilik dişi söker alır.
3 yıl kadar önce bir gazla hepsini çektirdiğim dişlerim.
bu zevkli acıdan mahrum kaldığım diştir, hiç ağrısını yaşamadım. şanslı doğanlardanım galiba eheh.
damak parçalayan diştir. çıkmak için mücadele verir ve kazanır.
Yeryüzüne çıktığı gündem beri düzenimin tutmadığı diş.
acısıyla isyan ettiren diş. neden ben yarrabelalemin.
Verdiği acıyla adeta ömür törpüsü vazifesi gören diş. Berbat bir şey.
kardeşimde altıncının baş verdiği diştir.

ilk dördünü çektirdikten sonra gittiğimizde, beşinci yirmilik dişi geliyor dendi.
hastane sisteminde kabul edilmedi, ama annem "sanki ben çıkardım yirmilik dişini" diye itiraz edip, yetkili mercilerle görüşünce, hallolmuştu.

altıncı da geliyor, bakalım kaça kadar uzayıp gidecek.
eğer hiç çıkmazsa yaşınızın hep 20 ye takılıp kalacağının işareti olarak yorumlanabilir.
Adamı resmen deli eder bu diş. Çeksen bir dert çekmesen bir dert. Çekince kan durmaz çekmezsen ağrı durmaz. Şaştım kaldım.
22 yaşına giricem 3-5 ay sonra daha çıkartmadım umarım da çıkartmam o ne öyle be.