bugün

zulfu livaneli'nin cok guzel bir sarkısı, cumhuriyet sehitlerine atf edilmiştir

sözleri :

şu sılanın ufak tefek yolları
ağrıdan sızıdan tutmaz elleri
tepeden tırnağa şiir gülleri
yiğidim aslanım burda yatıyor.

bugün efkarlıyım açmasın güller
yiğidimden kara haber verirler
demirden döşeği taştan sedirler

ne bir haram yedim ne cana kıydım
ekmek kadar temiz su gibi aydım
hiç kimse duymadan hükümler giydim...
yiğidim aslanım burda yatıyor...

mezar arasında harman olur mu
onüç yıl hapiste derman kalır mı
azrail aç susuz canın alır mı
yiğidim aslanım burda yatıyor..
leman samyorumu da oldukça dinlenesi olan güzel şarkıdır.
Bedri Rahmi Eyüboğlunun Nazım hikmet için yazdığı zülfü livanelinin bestelediği ama uğur mumcudan sonra bütün demokrasi şehitleri için söylenen şarkı
(bkz: redwinemania)
bedri rahmi eyüboğlunun yazdığı 9 kıtalık şiiri.aslında şiirin adı 'zindanı taştan oyarlar'.şiir nazım hikmet için yazılmış,şarkı uğur mumcunun cenaze töreninde onbinlerce kişi tarafından söylenmiştir.şiir şöyle biter;

bugün burdaysa şiirin, yarın Çin'dedir
acısıyla sızısıyla alnının kara yazısıyla
bir yanı nur içinde tertemiz.
bir yanı sızım sızım sızlayan memleketimiz içindedir.
taksim meydanında toplanan ve oturma eylemi yapan grubun hrant dink için söylediği harika şarkı.
bedri rahmi eyüboğlu şiirinden bestelenen zülfü livaneli şarkısı.
cumhuriyet şehitleri düşünülerek dinlendiğinde çok duygulandırıyor. sözleri ayrı bir anlam kazanıyor.*
hayatımın fon müziği belgeselinde zülfü livaneli'nin "bu şarkıyı henüz yeni bestelemiştim, uğur mumcu'ya gel bir dinle çok seveceksin dedim ve söyledim şarkıyı, uğur'un gözünden yaş geldi, çok duygulanmıştı" diye anlattığı ve ne büyük bir acıdır, cenazesinde bu şarkının söylenmesi ve bugün duyulduğunda uğur mumcu'yu akla getirmesi...
nazım hikmet için yazılmış en güzel ve acı veren şiirlerden birisi..
ne bir haram yedim ne cana kıydım
ekmek kadar temiz su gibi aydım
hiç kimse duymadan hükümler giydim...
yiğidim aslanım burda yatıyor...

söz bitti.
cumhurbaşkanı seçiminin olduğu gün bir kez daha aşık olduğım şarkıdır.* uğur mumcu'nun katledilişinde söylendiğindiğinde de anlamlı olmuştu. * *
zülfü livaneli'nin seslendirdiği en güzel parçalardan biridir.
dinlerken insani etkileyen, bu topraklar icin canini vermis genc insanlari hatirlatan sarki.
zülfü livaneli dışında herkeste emanet gibi duran eser.bi şarkı nesilden nesile bukadar iyi miras birakilabilir.
ayrica zülfü'nün degil halkın şarkısıdır artık..
sözleri bedri eyüp rahmioğluna ait, zülfü livanelinin uğur mumcu için bestelediği şarkı. leman sam'ın yorumuyla ağırlığını iyice hissettirir*.
son olarak şükriye tutkun' nun seslendirdiği eski bir şarkıdır.
(bkz: yiğidim aslanım burda yazıyor) *
şu sılanın ufak tefek yolları
ağrıdan sızıdan tutmaz elleri
tepeden tırnağa şiir gülleri
selda bağcan'ın telli telli albümünde bulunan, harika yorumladığı eser.
büyüleyici bir melodisi bulunan, olağanüstü derecede duygu yüklü harikulade eser.
mest edici şarkı.
Zülfü Livaneli'nin en güzel Maria Farantouri ile söylediği türküdür. Böyle egenin 2 yakasında ortak düşüncelerinden yatan mahpuslarının iç geçirişlerini hissedersiniz yüreğinizde.
çok sonraları, elinden kayıp gidince sevdicek, askerdeyse, insanı yaşadığına pişman edecek, keşkelerle dolu koca bir ömre mahkum edecek ağıt.
zülfü livaneli bu şarkıyı 1983 yılında paris'te sürgündeyken bestelemiştir. mehmet ali ağca davasını izlemek için roma'ya gelen uğur mumcu kendisini görmek için paris'e uğradığında bu şarkıyı ilk olarak ona dinletmiş, uğur mumcu; gözlerinden süzülen yaşları silerek bu şarkı tüm demokrasi şehitlerinin şarkısı demiş. 10 yıl sonra binlerce kişinin kendisini bu şarkıyı söyleyerek uğurlayacağını bilmeden...
bugünün kürt açılımcısı zülfü livaneli'yi zamanında epeyce meşhur etmiş şarkıdır. uğur mumcu içindir. kürt açılımcısı olan bestecisi zat, zamanında kürt-islam ayaklanması kitabıyla bugün olacakları bir bir açıklayan uğur mumcu'nun kemiklerini sızlatmaktadır. bir zamanlar pek dinerdim artık dinlemiyorum.