bugün

Bazilarini vagonlara oturtmus sanirim.
2. Vagonu geçen yine 2. Olur genjler.

Cevap b şıkkıydı. Matematiğin en kolay sorusuydu net.
ygs 2016 nin en kolay problem sorusu.

not: trolluk olsun diye boyle söylemiyorum. soruyu tam hatirlatin çözümünü anlatayım.
"Ne vagonuuuu?!" diye tıkladığım başlıktır.
Hayır insanları kandırmayın o soru vagonlu değil lokomotifli bir soruydu. Cevap da kırmızı lokomotif sarı cufcufu geçerse 4. Oluyor. Yani cevap e.
ÖSYM burda öküzün trene baktığı gibi baktırırım demek istedi.
görsel
Tam olarak beyle baktık.
Soruyu anlasaydık yeterdi.
Soruyu okuduktan sonra cidden bayılacak gibi gissettim anlamadım mk sorusunu nasıl soru hala idrak edemedim anlayan bi tercüme etsin ne demeye çalıştığını, bence yanlış çıkacak o soru demedi demeyin yani eksik bilgi var bence.
siz böyle soruları tartışıyorsunuz ya ben kendimi bir gün okula gitmemiş ve o gün üst üste olay olmuş da ertesi gün onların dedikodusunu yapanların ortasında ne konuştuğunuzu anlamaya çalışır halde buluyorum. yapmayın.
Sacmalığin daniskasıdır.
Öyle sorumu vardi mk.
gençliğimize "tren yapmak deyimini" inceden beyinlere kazıtan sorudur.
seneye de lokomotif sokacaklarmış... bu ön hazırlık, ısındırma.
vay benim liseli kardeşlerime bak beh! taşşağınızı taşıyan yesin sizin. artık üniversiteye bir adım daha yaklaştınız ve sözlükte din, siyaset, kültür gibi konuları tartışabilirsiniz. kongracıleyşıns!!!
allahın cezası banu .
merak ettiğim soru.
geçtiğimiz ales teki leyla ve kemalli anket sorusundan sonra ösym çıtayı yükselterek yanlış anlaşılan sorudan hiç anlaşılmayan soru hazırlamaya terfi etmiş.

uzun uzun düşündüm, lan dedim koltuklar yan yana olsa da ikisi de boş olanlardan birini satmaya çalışsa ama ııh, yok arkadaş böyle de olmuyor.
Şıklardan yapılabilecek olup yöntemi mantığı bulunan sorudur.22 boş yer olduğu için her halükarda üçüncü vagonda altıdan fazla boş yer vardır(6+13+1=20 eder yoksa).23-1=22,22+6=28 boş yer vardır.
Gece oturup ygs sorularını çözdüm ve bu vagon sorusunda beynim yandı. Zaten matematigim kötü. Hangi ruh haliyle hazırlanmış bilmiyorum. 3 vagon varmış , kız bilet satıyormuş , her vagondan bilet satmış olması için kaç bilet satmalıymış ? 3 vagon var? Şıklarda da 23 vs vardı yanılmıyorsam. Neyse , kınıyorum bu soruyu hazırlayan kişiyi. Matematik öğretmeni yapamaz yahu .
maalesef ki cevabı çok basit olan,

ama ezberci eğitim ile eğitilmiş ve bu sistemin kurbanı olmuş öğrencilerin çözemeyeceği sorudur.

işin tuhafı eğitim sistemi ezbere dayalı bir eğitim veriyor,

ama sınavda mantık sorusu soruyor.

çok enteresan.

yahu basitçe bir mantıkla bile çözersiniz, ama öğrenci hemen "şuna x derim, buna y derim" diye başlıyor işe,

sonra da içinden çıkamıyor.
Hatalı olduğu iddia edilen, ama aslında hatalı olmayan, soru üzerinde mantık kuramamış insanların beleşten puan almak istemesiyle itirazların ardı arkası kesilmeyen, cevabı 28 olan sözel sayılabilecek temel matematik sorusudur.
biri bana bunu anlatsın tam şu moddayım
(img:#1000760)
anladım, anlatabilirim, beklemekteyim. teşekkürler
oldukça basit bir soru. her matematik kitabında rast gelirsiniz aslinda bu tip bir soruya. örneğin :

bir torbada 13 kırmızı 14 sari top var. kesinlikle kırmızı top cekebilmek için en az kac top cekmek gerekir? sorusunu torba degilde tren yapmışlar yani. sen kesinlikle kırmızı cekmek istiyorsan tüm sarılari cekersin. 15. top kesinlikle kırmızı olur. bu soruda da diger iki vagondaki tum biletleri satarsin. sonraki satacagin bilet 3.vagondan olur.