bugün

sanki acil bir yere yetişmesi gerekiyormuş gibi kırmızı ışıkta beklerken sarı ışık yandığı anda gazı köklemek.
zorunluluktur türkiye'de. zira sarı ışık yanar yanmaz yurdum insanları saliselik bir hızla kornaya basalar.
kırmızıda beklerken sarı ışık yanmadan direk yeşil ışık yandığı için mantık hatası taşıyan durumdur.
sonra neden kaza yaptım ben? neden kamyon bir anda önüme çıktı? memur bey vallahi ben yeşilde geçtiydim! gibi düşünceler, konuşmalar yaşanabilir. artistlik yapacaksan adam gibi kırmızıda çatır diye geç koçum, yaşamaktan korkma...
(bkz: sarı görmeye dayanamayıp öfkelenerek uzaklaşmak)
(bkz: babanin trafikte kavga etmesi)
(bkz: yanlızca türkiye de görülebilecek olaylar)
(bkz: sarı ışık yanınca korna çalan öküz)
(bkz: vallahi sarıda geçtim memur bey)
yaya nasılsa yeşil ışık yanacak hali içerisine girerse,araç kullanan kişi de nasılsa daha kırmızı ışık yandamadı ki hali içerisine girerse kaçınılmaz bir kazanın meydana gelmesine, farkında olmadıkları bilinçsizlikle neden olacakları yaptıklarının yapılmaması gereken hareketlerdir.
sabırsızdır benim yurdumun insanı. beklemeyi hiç sevmez.
ayrıca birde hayalperest sürücülerimizin yaptığı eylemdir. Kendini rallide sanır.
(bkz: spor olsun diye ehliyet alan yurdum insanı)
(bkz: tabakhaneye bok yetiştirmek)
dikkat etmezse sonuç olarak beyaz ışığı görecek olan kişidir bunu yapan.
tersi daha beter olan durum. bazıları vitesi bire takmak için illa yeşil ışığın yanmasını bekliyorlar. sarının yandığını görmüşsün, biliyorsun ki 1 saniye içinde yeşil ışık yanacak, ne diye bekliyorsun vitesi değiştirmek için. sanki sarıdan sonra yeşilin yanmaması gibi bir olasılık var.
bu yüzden istanbul'da sarı ışık kullanılmaz.
bekleyememek doğrusudur. zira sarı ışık yanınca korna çalan öküzler yeşili beklemeye fırsat vermemektedirler.
geçmeyeni dövüyorlar buralarda.