bugün

devlet düşmanlarını üzmüştür .

şekil a da görüldüğü gibi .

bu millete aptal diyenler çomar diyenler bedelini seçim geceleri ödeyecekler .

17 seneden beri olduğu gibi .
yerli üretim değil aslı ithal olmayan ürün logosu olmalıdır.

küçük algı oyunları. tabana yönelik işte.

bilen zaten biliyor.
Laf cambazlığı yapılmıştır. "Yerli ürün" ile "yerli üretim" arasında fark vardır. Mesela Coca-Cola yerli ürün değildir fakat üretim tesisleri ülkemizdedir, dolayısıyla yerli üretimdir. Cola-Cola'nın Türkiye'deki üretim tesisleri Anadolu Grubu'ndadır, sadece paketlemeyi/şişelemeyi değil üretimi de o yapar. Yerli üretimdir yani. fakat yerli ürün değildir, marka hakları Amerika'dadır. Yerli üretim etiketi basılarak, sanki yerli ürünmüş gibi algı yaratılıyor.
Türkiye de üretilen yabancı sermayeler de de olacak o amblem sadexe ithallerde yok.
Mercedes travego da yerlidir o zaman. Aksaray'da üretiliyor.

Yerli ürün deselerdi basacak ürün bulamayacaklardı bu logoyu. Yerli ne kaldı? 'Yerli üretim' diye bir şey uydurdular herkes memnun. Mis.
ulan ülkenin vatandaşları olarak, ülkeden haberimiz yok. Firmaların etikete "yerli" yazması yetiyor. Gerçi yerli üretime de bir bakıyorsun her parçası dışardan gelmiş ameleliği türkiye'de yapılmış. Zaten amelilikten kazandığımız para ile atar yapıyoruz. Ülke amelilikle dönüyor halktan alınan vergiyle ayakta olan ekonomi.

edit: kısacası bir tane dükkanımız var ve ürünleri başka bir dükkan veriyor bize diyor ki al bunları sat, dükkanımızın sattığı şeyleri yine biz alıyoruz satıcısı'da biziz. Ama kazanan diğer dükkan.
Yerli üretim dediğimiz şey, yabancı sermayenin türkiyede açtığı fabrikalarda fason üretilen mallardır. Ferrarinin de fabrikası var istanbulda. Kalıplar italyadan geliyor sen burada sacını basıyorsun sadece hepsi o. Yada fıat/tofaş bursa tesislerinin yaptığı gibi araç komple italyadan geliyor sen bantta aracı toplayıp yürür hale getiriyorsun. Mühendislik ilk ana yatırım fabrika Plan proje model ar-ge hepsi yabancı. Sen işçiliğini yapıyorsun. imal ediyorsun. Suya sabuna dokunmadan Karın % 70 i yabancının cebine iniyor. Eşekliğin sana bâki kalıyor. Bu devlet politikası.

Kur bakalım sıfırdan bir araba fabrikası. Bantından imalattaki robotlarından kalıplarından preslerinden Motorundan modelinden lastiğine enjektörüne, abs asr fren sistemine iç dizaynına elektronik beynine kadar yerli üret her şeyini. Kendin üret kendin. Ondan sonra yerli de. Ne yerlisi, yerli eşeklik o. Yapamazsın..

Topla getir dışarıdaki tüm mühendislerini. Hadi..Getiremezsin..imalat ve ihracat olmadan faiz ekonomisinden kurtulamazsın..
eyvallah yerli ve milli ürünleri kullanalım, devlet de bu yolda vatandaşı teşvik edecek adımlar atsın.

atsın atmasına da bu herifler her dolar artışında, ithalatçı gibi artış oranında zam yapacak, şimdiki gibi piyasa her daraldığında üretimi yavaşlatacak ya da durduracaksa neye yarayacak ki onların yerliliği?

elektronik, tekstil, kozmetik......

her gün şu fabrika üretimi durdurmuş, bu fabrika şu kadar işçi çıkarmış şu kadarını da ücretsiz izne yollamış haberleri geliyor sağdan soldan.

yerlilik de millilik de ayağa düştü.

sizin deyiminizle gavur gelse yapamazdı şu yaptığınızı.
Etikette hem ithal muz yazıyor hem de yerli üretim yazıyor. Kafa buluyorlar ya.
Sadece Ambalaj kısmı bile Türkiye'de yapılan her boka basılabilen logo.

Keriz söğüşlemeye tam gaz devam.
yerli üretimlerse fiyatları neden dolarla fırlıyor bu meletlerin. coca cola company yerli malı bu arada yersek.

gerçi telif hakkı alındı diye fabrikasını açtı rte. doğrudur *
ah zavallım ye babam ye.
güncel Önemli Başlıklar