1. 1.
  sanayi ve teknoloji bakanı mustafa varank'ın açıklaması.
  https://www.birgun.net/ha...-acikladi-yuzde-51-323349
  çok iyi ya, ucu ucuna yerli otomobil üretiyoruz. valla şaka gibi memleket. hayır bir de öyle bir havamız var ki, sanki arabayı biz bulduk babasını satayım.

  tabii o yüzde 51'in de ne kadar yüzde 51 olduğu tartışılır. allah bilir lastiklere hava basılması, dikiz aynasının tornavidası gibi işler dahildir o yüzde 51'e.
  8 -11 ... manus manco
 2. 2.
  binlerce kez anlattık da sol çomar beyni bunu algılayamıyor dediğim orandır.

  psa grubu volvo ve forda motor verdi. o zaman ford ve volvo fransız. mondeo ile s60 aynı altyapı kullanıyordu o zaman volvo amerikan.

  mercedes x ile nissan pick up tıpatıp aynı. o zaman mercedes alman değil japon.

  bekara karı boşamak çok kolay. sürekli eleştirmek de.
  11 -9 ... uluyan bilge
 3. 3.
  Bizim için yerli ve milli olmasının en büyük göstergesi fiyatıdır. Bu fıyata eş değer başka araçlar varsa halk bunu alırmı. Çünkü insanlar zaten zor para kazanıyor onuda yenı bır araç için riske atarmı. Zengınlerın aracı alıp garaja koyması pek anlam, ifade etmez. Bu yüzden bunun yok sol böyle demiş sağ böyle demiş ile yargılamak saçma tek belirleyici nokta fıyatıdır. Halk almazsa devamı gelmez.ve çok önemli bir nokta daha yedek parçadır fiyatı ne olacak servisler yeterli olacakmı.
  3 -1 ... birimza
 4. 4.
  Burdan kaç kere söyledik ama ak yürüyenler anlamadı. Yarısı başka ülkelerin başka şirketlerin parçasını, teknolojisini taşıyan arabaya yerli ve milli diyemezsiniz dedik ama yoook iş bunun üzerinden hamaset yapmaya gelince yerli ve milli, doğruyu söyleyince volvo öyleydi de mercedes böyleydi. Sor bakalım volvo ile mercedes'e bunu gizleyip biz tamamen milli ve yerliyiz diyorlar mı? Bu iki şirketin kendi motorları zaten var en fazla daha ekonomik diye farklı bir motor koymuşlardır. Senin var mı milli ve yerli tek bir tane motorun?
  1 -5 ... abaninaltindakisopa
 5. 5.
  bu uluyan bilge'de bilgelik yok ama iyi uluyor. lan bu kadar çomarı da az bulunur amına koyim.
  6 -5 ... pillars of creation
 6. 6.
  36 yaşında hala sözlükte takılan emmileri ağlarken gördüğümüz başlıktır.
  3 ... uluyan bilge
 7. 7.
  "adam olana bu kadarı çok bile" diye devam etmediğine şaşırdığım açıklama.
  3 ... temple of the doge
 8. 8.
  arkadaşlar nefretiniz zekanızı aşmış.

  o halde küçük bir özet geçelim. ilk aşamada yüzde 51lik yerlilik oranı öngörülüyor. varank 2026 yılında bu oranın yüzde 68e çıkacağını öngördüklerini açıkladı. sizin desteklediğiniz herhangi bir adam da bu projeyi yapsa aynı yolu izleyecekti. bu kez sol çomar değil de aktroller laf edecekti biz onlara karşı düşük zekalılara anlatım yapacaktık.

  onun için burada millete çomar diye salya akıtmak yerine zeka kullanın, kurban olduğum lütfetmiş size de vermiş bir zahmet kullanın şu mereti.

  şimdi bir şeyi atıyorum vwyi alman malı yapan şey "fikri mülkiyet hakkı" dediğimiz şeydir. toggun da fmhsi türkiyeye ait. bu türk malı olmasının yegane öncülüdür.

  ek olarak patent de pek mühimdir. bu aracın tasarımı ve patenti bize ait. yani biz üretmek için kimseye para vermeyeceğiz.

  burada bir parantez açalım. zf ,getrag, graziano gibi şanzıman markaları da kendi geliştirdikleri şanzımanları satarlar otomobil firmasına. yani tüm parçaları türkiye üretmek zorunda değil, ileride gerek görüldüğü ve imkan el verdiği sürece türkiye daha fazla parçayı üretebilir.

  dünyada bu tarz şirketler zaten azdır. tank topunu 2 firma üretir, uçak motorunu 3 firma üretir, sizin mantığınıza göre dünyada herhangi bir ülkeye ait firma yok.

  yok italyanlar tasarlamış falan çok saçma argümanlar. pininfarina birçok tasarımı yapan bir marka zaten, o zaman birçok mal italyan malı olacak. ayrıca toggun tasarım ekibinin başında murat günak var.

  anlatmak istediğim şey teknolojik parçalar için dışarısı ile görüşülmesi bu aracın ithal yapmıyor. amaç zaten teknolojik öğrenme gerçekleştirip mühendisinden tesisine altyapıyı genişletmek. bu bir başlangıç, her başlangıç böyle olur.

  ak47 de stg44 tüfeği baz alınarak tasarlandı. böyle binlerce örnek var, siz daha neyi eleştiriyorsunuz onu bilmiyorsunuz ki.
  4 -2 ... uluyan bilge
 9. 9.
  Biz yerli otomobili eleştirmiyoruz ki sizin halen yarısı başka ülkelerden toplanan aracın sanki tamamı yerliymiş gibi propaganda yapmanızı eleştiriyoruz. Çok zor değil yahu çıkın ve diyin ki bu Arabanın motorunu bosch yapacak, şurasını şu firmadan alacağız... madem bu dedikleriniz normal söylemeside normal olmalı. Yahu biz amerika ihracatına izin vermediğinde öğrendik atak helikopterinin motorunun amerikan malı olduğunu.
  -3 ... abaninaltindakisopa
 10. 10.
  kıvırma faslına da geldik. arkadaşım anlamıyorsunuz siz, yerli otomobil sıfatını kaldıran şeyler değil bunlar yok oradan boschla konuşuluyormuş falan.

  bu bir başlangıç tekrarlıyorum. başlangıçlar böyle olur. ileri aşamalarda kurarsın altyapını bu iş dünyanın her yerinde böyledir.
  2 ... uluyan bilge