1. 1.
  (bkz: yerli malı)
  ... aabi
 2. 2.
  ülke ekonomisine katkı sağlayacakbir tüketim alışkanlığını ilköğretim çağında çocuğunuza öğretebileceğiniz bir haftadır. idealist bazı öğretmenler tarafından devam ettirilen gelenektir. 51 haftanın sultanı sayılabilecek hafta
  1 ... kirmastılı
 3. 3.
  -yerli malı yurdun malı
  -herkes onu kullanmalı
  -mal da yalan
  -noluyo lan *
  5 -1 ... karga
 4. 4.
  kafada şeftaliden karton. yanaklarda hocanın suluboya ile yaptığı şeftali resimleri. sınıf sınıf gezip bu şiiri okumak;

  Bursanın şeftalisi
  Kilodur bir tanesi
  Şeftaliyi kim sevmez
  Tadına doyum olmaz...

  ve en kötüsü 15yıl sonra bile bu şiiri unutamamak. geçmşine sövmek. kendine küsmek. şeftali yiyememek.
  5 ... machados
 5. 5.
  alt siniflarin yiyeceklerini calmaktan baska bir anlam tasimayan olgu
  1 -1 ... glosoli
 6. 6.
  Serbest Piyasa Ekonomisi,küreselleşme ve imf gibi kavramların dilimize henüz yerleşmediği zamanlarda,ton ton amca kalemini gözümüze sokup sokup nasıl da atlayıp zıpladığımızı anlatmazdan az evvel,çocukluğumuzda -yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı-sözleri ile kutladığımız haftaydı.
  Şimdilerin liberallerinin -ne yapsaydık,yabancı sermayeyi içeri almasa mıydık-tarzı tuhaf tutumları ile yokolup gitmiş ve belki de malesef anlaşılamamış haftadır.
  Peki neden yerli sermaye desteklenmeli?
  Ülkeler artık top ile tüfekle işgal edilmiyor.En son Irak bu şekilde işgal edilmeye çalışıldı ve başarıları da ortada.Bir ülke kendi patatesini,kendi pamuğunu içeride üretebildiği halde dışardan alır duruma gelirse işte o zaman gerçekten de işgal edilmiştir.Bu yüzden kaliteli üretip ucuza satan yerli sanayi ve tarım desteklenmelidir.Bugün liberal ekonominin lokomotifi ülkelerde bile (A.B.D.,ingiltere) yerli sanayiye destek verilmekte,örneğin Türkiye Amerika'ya anlaşılanın daha üzerinde tekstil ürünü satamamaktadır.
  Peki bu sadece hükümetlerin ekonomi programları ile halledilebilecek bir durum mudur?
  Yerli üreticiye verilecek krediler,kotaların kaldırılması konusundaki çalışmalar elbette hükümet programlarının işidir.Ancak tüketicinin de seçici olması aynı işlevde,kalitede,tatta ve görüntüdeki iki ayrı ürünü seçerken tercihini yerli olandan kullanması gerekmektedir.
  2 -1 ... mavi
 7. 7.
  türk malları haftası olarakta bilinen ve genellikle ilkokul veya ortaokul seviyesinde çeşitli etkinliklerle kutlanan hafta.
  öğrencilerin getirdiği ürünler haftanın ruhuyla çelişse de(coca cola,çikita muz vs.),doyurucu nitelikte olan hafta.
  1 ... laedri
 8. 8.
  okulda ders işlenmediği için öğrenciler tarafından sevilen gün**
  ... kapisiz kulaklik
 9. 9.
  adı yerli malı haftası olmasına rağmen, okulda yalnızca bir günle sınırlı bir kutlama yapılırdı.kutlama da; öğretmenin zoruyla evden getirilen gıdaları sınfta yemekti. zoruyla dedim ama aslen herkesin hoşuna giderdi bu aktivite. bir değişiklik olurdu sınıfta. buram buram meyve kokardı sınıf, tebeşir ve toz kokusuna inatla*. sonuçta ders de yapmazdık o günlerde.yerli malı ya "yiyip, içip, yatardık". böylece tam yerli işi olurdu. yalnız o günün enteresan ayrıntısı, meyvelere geçmeden önce yenilen yemeklerin kolayla* beraber tüketilmesiydi.
  ... drankmus
 10. 10.
  bilhassa kapalı ekonomi sisteminden yeni çıkan ülkelerde görülen ve kutlaması yapılan hafta. (bkz: zamanla geçer)
  ... cherrau