bugün

Bir soru.
Montajı yerli. Hiçbir parçası Türk üretimi değil nihayetinde.
Brezilyalı topçuyu vatandaşlığa alıp Türk milli forması giydirmekten farksız.

Zaten yapamayacaklar bu arabayı, o da ayrı geyik.
Neyi yaptın amk kaportasını mı motorunu mu? Farını mı, krank milini mi? Hangisi senin üretimin.
sanırsın peugeot'un her şeyi fransız, fiat'ın italyan.
yahu mercedes bile çoğu parçayı farklı yerlerden alıyorken?

şu meseleyi karalamak ülke içi siyaset değil boş yapmaktır.
bir yerden başlanmalı ki, söyledikleri gibi bir yerden başlanırsa güzel de bir başlangıç olacak.

gelelim şuna.
hala otomobil üretemeyiz kafası.

yahu malezya üretiyor, iran üretiyor, rusya üretiyor, uganda bile üretiyor. bu o kadar zor bir şey değil.
sadece geç kalınmış bir şey.

ha şayet görüntüdeki araç, anlatıldığı gibi seri üretime geçerse yukarıdaki ülkelerde üretilen arabalardan daha kaliteli bir şey olacak, orası net.
BenZin deposu yerli.
gönül ister ki keşke en iyisini üretsek. üretecek kapasite insanımız da var. ben sıfır malzeme ile elektrik üreten motor yapabilen insanlar biliyorum. diğer ülkelerden geri değil insanımız ama fırsat verilmiyor. dünya devleri istemiyor. italyadan gelen araç yerli olur mu olmaz mı fabrikası olmayan araç nasıl üretime geçer o tartışılacak bir konu.
http://m.hurriyet.com.tr/...1408539&utm_term=post
arkadaşlar bu arabanın marka tescili yerli. bu da bu arabanın türk malı olması için yeterli.

onun haricinde piller tamamen türkiye'de sıfırdan tasarlanmış ve türkiye'de üretilecek. sadece bu pilleri bile satsak yeter. aracın yazılımı ve kişisel holografik asistan teknolojisi yerli. hareketli head up display diye bir teknoloji geliştirmişler. bu fikir bile muhteşem.

üreten türkiye diye götümüzü yırtıyoruz. ortaya bir şeyler çıkınca da boş muhalefet etmekten başka bir şey yapmıyoruz. bu kafayı bırakmamız lazım.

eğer bu otomobil gerçekten seri üretime bu haliyle geçerse dünyaya satmamak için hiçbir sebep görünmüyor. tasarım şahane. pirinfarina tasarımıymış. bana ne amk. isterse patagonya tasarımı olsun. güzel makina. elektrikli otomobil pazarı zaten çok yeni ve lokomotif bir pazar. bu da ürettiğimiz aracın şansını 10 kat arttırıyor.

özetle türk insanı kendine güvendiği sürece yapamayacağı şey yok. ayağımızda çarık yokken kurtuluş savaşını kazanmadık mı? bu otomobili dünyaya satarsak, benim kızlarım benden daha rahat bir hayat yaşar. bu da benim bakış açımı olumlu etkiliyor.
otomotiv sektörünün işleyişinden bihaber, gerizekalı bir beyinden çıkabilecek bir soru.

sermayesi, yazılımı, kurulacak fabrika ile üretimi, hammadelerin çoğu, ve işgücü gibi bir çok faktörü yerlidir. elbette aksamlarda, atıyorum motorun triger kayışı Fransa'dan, volan dişlisi Almanya'dan üretiliyor olabilir.

benim peugeot 206 arabam var. parça lazım olduğunda gidip orijinal parça almıyorum, türk malı parça alıyorum. yarı fiyata işimi görüyor. hatta peugeot'un bir çok parçasını da biz üretip fransa'ya yolluyoruz.

mercedes, küçük hacimli dizel motorları renault'dan hazır alıyor. bu mercedes'i "alman" olmaktan kurtarıyor mu? ah bizim beyin yoksunu muhalefet anlayışı ah... sizden bir cacık olmaz.
Münafıkların kafasını kurcalayan soru. Off size de yaranılmıyor amk. Lale deseni var ya üstünde işte!
piyasaya ilk çıkacak bir ürün için birçok arge maliyetini ve zaman kaybını bertaraf etmek adına hazır script alıp üzerine tema giydirmek seçeneği düşünülmüş. zira, sırf karoser dizaynı veya benzer basit gördüğünüz şeylerin testleri ve onayları yılları alabilir. (şimdilik) bunların hazır kullanılması ve tesisin üretebilirliğinin sağlanması önemli. yani, kurulacak fabrika bu aşamada hazır ürünle başlayacak ve kısa bir sürede çarkı çevirmeyi hedefleyecek. böylece gereksiz yıllar geçirilmez. belki 5 sene sonra gerçekten yerli tasarımlı, yerli üretimli bir modele geçebilir. tesis üretime geçip, satışlara başladıktan sonra yani çark dönmeye başladıktan sonra istediğin kadar arge yap, test yap.

lastikleri falanca yerden diyenler falan oluyor. brisa yıllardır lassa marka lastik üretiyor. aynı şekilde petlas var yıllardır. fabrika ilk çıkış için kiminle anlaşır orası ticari faktörlere bağlı. gönül tabiki yerli imalatçıya fırsat verilmesi yönünde.
Sol kafa hep aynı. Hep aşağılık kompleksi ve gavur hayranlığı.bunlara dededen miras.
Mercedesin 40 küsür parçası Türkiye’den gidiyor. Mercedes ne kadar alman ise Togg da o kadar Türk’tür.
Motor dahil türkiyede üretilecek.
tipi telsaya benziyor.
o yerli araba çıkacak ve siz de daha önce karşı çıktığınız tüm projeleri izlemeye başladığınız gibi bunu da izleyeceksiniz. hatta bir de üstüne kullanacaksınız. aynısını marmaray ve sabiha gökçen'de yaptınız.
Sipariş vereni tabii.
Ne kadar çok gerizekalı varmış amk.
Adam peugeot'yu örnek gösteriyor. Ama motoru Alman diyor.
Alman marka arabayı gösteriyor, bilmem ne aksamı Fransız diyor.

Ulan onlarda serbest gümrük anlaşması var, ortak pazar var, Avrupa birliği var. Para birimleri bile ortak.
Sen getirdiğin bir çiviye bile anasının amı kadar vergi ödüyorsun.
Almanları Fransızları örnek veriyor bana. Sanıyor ki karşısındaki de herhangi bir akit kadar salak.
Onlarda anasının amı kadar ticari anlaşma olduğundan 1 liralık şeyi 1 liraya mal ediyorlar. Sen bugün aldığın her şeyi 6.60 ile çarpacaksın.
Sonra bu yerli ve milli dediğin arabayı üretimdeki (daha doğrusu montajdaki) fahiş harcama nedeniyle fahiş fiyata satacaksın.

Gider tesla alırım, Mercedes alırım. Aynı parayı ne olduğu belirsiz, siyasal islamcı montajına neden bayılayım?
Adam bir soru sormuş hemen saldırıya geçmişsiniz.Aracın hiç bir şeyi burada üretilmiyor ama yerli ve milli.
Hakları yerli aq.

Sözlük cahil dolu amk.
Türkiye'nin artık sadece ismi yerli ve milli. Yakında onu da özelleştirirler.
Hiçbir yeri tabi ki. Ortamlarda yerli dersin.

--spoiler--
türkiye’nin otomobili girişim grubu (togg) ceo'su gürcan karakaş, yerli otomobilin fiyatına dair ilk kez ipucu verdi.

"motor için bosch ile görüşüyoruz. batarya için çin’le anlaşacağız. araç entegrasyonu için alman edag’ı seçtik. myra, şasi sistemleri konusunda partnerlerimizden birisi. Tasarım için italyanlarla anlaştık."
--spoiler--
aha busu. Adamlar geleceğe gidip bizim yerli otoyu klonlamışlar. *

https://www.youtube.com/w...fXOAWs5o33hoc7jHUuKEVxIC8