1. 1.
    Şu aşağıda gördüğünüz arkadaşı tanırsınız, kendisi “yerli” logomuzdur. Yerli üretim, yerli sermaye, yerli cart, yerli curt diye çok şey duyuyoruz şu günlerde. işte bu arkadaş da, ülkemizde üretilen malları belirtmek için kullanılıyor. Yani herhangi bir firma, ürünlerini ülkemiz sınırları içinde üretirse “yerli üretim” yapmış oluyor.

(bkz: renault un yerli üretim olması)

yerli üretim logo aldatmacası

Bu altta gördüğümüz ve çocukluğumuzdan beri aşina olduğumuz logo ise; sermayesi ile, hissesi ile, üretimi ile, yani her şeyi ile ülkemizin ürünlerini belirtmek için kullanılıyor-du(?)-. Bu logonun ne zararı vardı ki yukarıdaki gibi saçma sapan bir şeyi başımıza sardılar?

yerli üretim logo aldatmacası

Gün geçtikçe “millilik” duygularına ihanette bulunan bir anlayışın içindeyiz ülke olarak. Üstelik bu ihanetçiler hepimizden alâ milli(!) insanlar.
    14 ... golgebeyi
  2. 2.
    Zararı var tabi. Eski logoda türk yazıyor.
    9 ... cold man
  3. 2.
    şimdi sayın yazar;

ilk görseldeki yerli üretim; üretim aşamasında ülke kaynaklarına katkı sunan öğeler(iş gücü, hammadde, katma değer katkısı, montaj sanayisi ve parayla satın alamaya kalksan alamayacağın know-how tecrübesi gibi) içeren ürünler için hazırlanmış bir logo olup yalnızca türkiye sınırları içerisindeki tüketicilerin az önce saydığım öğeler için tercih edilmesini özendirmek için hazırlanmıştır.

ikinci görseldeki türkmalı ise sadece yurtiçi değil tüm dünyada ürünün türk olduğunu belirten bir logodur.

şu yerli üretim logosundan önce litvanyadaki uygulama türkiyede de olsa diye duyar kasanlar bugün aynı uygulama yapılınca beğenmemezlik yoluna giriyor..

muhalefetinizi sikeyim afedersin.
    1 -8 ... puhu
  4. 3.
    Bu ülke liboşuna bir şey anlatamazsınız efendiler

Diyorlar ki Türkiye de ürettik ağbi. Lan ithal muzun üzerine yerli üretim yapıştırmışlar. ithal muz ithal ithal nasıl Türkiye de ürettik lan?

Hadi hepsini geçtim. Zaten sen ülkende bir firmanın tüketim ürünlerini satıyorsan ülkende fabrikası vardır, bu senin ülkende üretilsin ya da üretilmesin bunun bilinmesinin hiçbir katkısı hiçbir faydası yok. Çöp bilgi kağıt harcamaya bile değmez.

Yani işin özü kurnazlık. Biliyoruz ki çoğu kişi bu yazıyla o ürünleri türk ürünü sanacak. Bunun için yaptılar işte açıkça kıvırmayın.
    2 -1 ... keyf kahyasi
  5. 4.
    aldatmadın dibidir.

karı başka ülkelere giden mala yerli üretim demek art niyetli bir yaklaşımdır.

çoğu kavramın içinin boşaltılması gibi yerli kavramının da içi boşaltıldı maalesef.
    ... altan518
  6. 5.
    aldatma yerli ürünün olmaması ile başlıyor. devam edeyim mi?
    ... lagavulinvebazlama
  7. 6.
    şark kurnazlığıdır bu.

eskiden yumurta şeklinde "türk malı" vardı. türk adı battığı için bazılarına zamanla yavas yavas sildiler piyasadan.

şimdi ise daha uyanık olanına geçtiler. üreticisinin kim olduğuna bakmaksızın ülkede üretilen yerlidir gibi bir algı oluşturuluyor. e tabi sata sata pek de yerli bir şey kalmadı bununla avunuluyor anca.
    1 ... flat head
  8. 7.
    renault marka ‘fransız’ arabalarında da göze çarpan aldatmaca.

twitter’da bu firmanın bir reklamı dolanıyor.

arkada devrim yaratan 1.5 dci renault motoru, ön planda ahmet diye biri aynen şu cümleyi sarfediyor.

‘yolda bir renault gördüğümde gururlanıyorum.’

bu nedir? motorunu mu yapıyoruz? yoksa ağır metal işçiliğini mi? haydi olmadı tasarım? koltuk? silecekler? jant kapağı?

hangisini üretiyoruz da gurur duyuyoruz?

bu şeye benziyor, bir çinlinin; ‘sokakta, kafede, birinin elinde bir iphone gördüğümde gururlanıyorum’ demesine.

çünkü iphone’ların arkasında aynen şu yazıyor; designed by apple in california, assembled in china.

ne de olsa apple’dan gelen resmi yönergelere uyarak aleti birleştiriyor adam, boru mu? birleştirmek zor.

o zaman bir çinli olsam yapıştırırdım sloganı.

yerling merling yretim.
    2 ... galatasaray1905
  9. 8.
    Başlıkta bazı ithal anguslar, Litvanya’daki uygulama ile Türkiye’deki uygulamanın aynı olduğunu sanıyor.

Litvanya’daki o kalp içindeki Litvanya bayrağı, ürünün hem Litvanya vatandaşlarının sermayesi, hem de oranın üretimi olduğunu simgeliyor.
    1 ... golgebeyi