1. 1.
  bir anadolu çılgınlığı.

  tarihe meraklı ateist bir liberal olarak bazı tespitlerim var.

  şimdi osmanlı'ya kızan türk beylikleri ve aşiretleri, gelişmeye kapalı yeniliklere kapalı. halen otağ kuralım ok atıp koyun otlatalım kafasındayken, osmanlı diyor ki, oğlum küçükcü olmayın. bak bu topraklar bereketli. gelin birleşelim, yerleşik hayata geçelim. genişleyelim. tatlı sular var, yeşillik var. ama yok, adamlar dağlarda gezme peşinde. akrabalık ilişkileri kurarak çoğunu ikna ediyor. kız veriyorlar, kız alıyorlar. ikna olmayan, isyan edenler oluyor. bunları affediyorlar. yine isyan. sonra diyorlar ki, madem rahat değilsin gel seni güzel yerlere göndereyim, mesela balkanlara. türksünüz, güvenilirsiniz. oralarda yerleşin. tamam diyorlar gidiyorlar. gitmeyenler içinde isyancılar devam ediyor. illa biz ilkel yaşamak istiyoruz, yenileşmek gelişmek istemiyoruz diyorlar.

  osmanlı devletini sevmem, özellikle 17-18.yüzyıl tam bir fiyasko. fakat tarihte yaşananlar da böyle. bir de şu var, anadolu da osmanlı yatırımı yok demek büyük bir hata. en çok yatırım anadolu'da var, fakat selçuklu yatırımları heybetli olduğu için göze onlar çarpıyor. irili ufaklı çok sayıda osmanlı eseri var. tabii son yüzyıllarda batıya açılma yüzünden balkanlara bi ağırlık verildi. fakat selçuklu eserlerini koruyan, bakımlarını yapan da yine dönemin yöneticileriydi. ki zaten anadolu türkleşmiş, müslümanlaşmış. yeni yerlere gidilmesi fikri vardı.

  yani osmanlı yı sevmesem de yaptığı her şeyde bir mantık var. öyle rastgele yapılmamış. mesela devşirme devlet adamları, muhteşem yüzyıldaki yalan gibi zorla getirilmiyor. aksine, sınava tabii tutuluyorlar. birçok çocuk giriyor sınavlara aileleri getiriyor. düşünsene, dönemin en güçlü devletinde yetiştirileceksin devlet adamı olacaksın. zorla getirilen adam devlete hizmet eder mi amına koyim? öyle bir mantık mı var. özellikle boşnaklar çok meraklı osmanlı'ya, sürekli çocuk gönderiyorla sınavlara, sırplar, bulgarlar, çerkesler de öyle.
  ilginç şeyler.
  1 -2 ... daikokuten
 2. 2.
  modernleşme karşıtlarının osmanlı'ya kızmasıdır. tıpkı bosna'daki gibi. bosna'da, boşnaklar bogomil olarak çok modern oldukları için dağlarda yaşayan sırplar boşnaklardan nefret ederdi. osmanlı'yı ben de sevmem ama tarihi gerçeklerden kaçamayız.
  -1 ... daikokuten