bugün

mide bulandıracak derecede yapmacik, ucuz diyaloglardan oluşan reklamlardır. genellikle bir erkek bir kadın arasında geçer. önce mal tanıtılır, firmanın ismi 68 kere söylenir, adres, telefon verilir, finalde firma ismi üst üste 2 kere tekrarlanır.

misal ;

+ hayatım bak ne aldım?
- aa ne o nuri damarlı damarlı?
+ öz mambo vibratör hayatım. türk malı hem de antalya'da üretiliyor.
- hiiii. canım benim. öz mambo demek?
+ evet öz mambo. 3 değişik hızda çalışıyor. sessiz, pilli.
- peki üst kattaki ayten hanım da isterse nasıl gideceğiz öz mambo'ya?
+ mezarlığın yanındaki nizam pidenin yanı. ayrıca ben yorilmiyim ayağıma gelsinler diyorsan 234 56 78'den evlere servisi de var.
- ay çok güzel bu öz mambo. hemen denemek istiyorum hayatım.

--- öz mambo
--- öz mambo

mezarlığın yanındaki nizam pide yanı

öz mambo

tel : 234 56 78
*radyo pozitif'te final dersanesi oss,oks reklamları ve final dergi-kitaplarıyla süren kuşaktır.
'x işletmesi,giderken sağda gelirken solda.' *
akçay best fm de yayınlanan zağnos dershaneleri,ne o bahadır karadenizde gemilerin mi battı şeklinde başlayan dialoglu reklamları bütün sene geyiğini çevirmek üzere malzeme verir dinleyicilere.
sozlukte en bilineni melike doner'e ait olanidir. amacina ulasmis bir reklamdir ama o giderken sagda, gelirken solda lafi yok mu? koparir insani.
melike doner! melike doner!
bu lezzeti yasamaya deger.
melike doner, mudanya yolu 1. km'de. giderken sagda, gelirken solda.
-osman bakkaliye .. her zaman müşterilerinin memnuniyeti için çalışır .. o değil de lan kamil adam ol biraz da bakkalın borcunu getir .. şerefsiz herif .. osman bakkaliyesi, müşteri veli nimedimizdir .. lan kamil .. neyse çok yazdı
- selami efendi mağazası ! (3 defa tekrar )
- şimdi kampanya selami efendi mağazasında !
- mutfak robotum yok diyen !
- eve yeni koltuk lazım diyen !
- evlenen !
- çeyiz hazırlayan !
- nişan yapan !
- sözlenen !
- haydi herkes selami efendi mağazasına !
- selami efendi mağazası üstyol da
- haydi herkes !
- analar babalar gelinler güveyler !
- hep beraber !
dalga geçmeden önce düşünülmesi gereken reklamlardır. ayrıca uuser ların yerel radyolar hakkında ender(!) bilgiye sahip olduğunu gösteren başlıktır aynı zamanda.
dalga geçmesi kolaydır ama kimse bilmez ki prodüksiyon ne şartlarda yapılıyor, prodüksiyonu yapan eleman, seslendiren eleman, metin yazan eleman kaç para maaşla çalışıyor. hatta para alıp almadığı da meçhuldür çoğunun. tamam bir çoğu, ulusal radyolara kıyasla kötüdür ama alay konusu olmamalıdır, daha iyisini yapabiliyorsan al mikrofon buradadır...***
kişiyi kabız eden reklamlardır.
yerelleri de ulusalları da aynı olan reklamlardır yaratılmasında hangi beyinlerin kullanıldığı merak edilmektedir örnek verecek olursak
-gülsan fındık ezmesiiiii, nefis olur yemesiiiiii.
zorlukla biriktirdiği 3 kuruşunu bir işe yatırıp, batmaması için dua eden firmaların verdiği ufak reklamcıklardır.

arzum onan lı reklam vermek işletmenin tümünü satsa mümkün değildir.
(bkz: furkan hemoroid çayı)*
yıllardır püriyendom şikufi diyerek bir ablamızın sesini duyduk ürün tanıtımında lakin ürün hakkında tek bildiğimiz bu söz öbeğiydi. zannımca görüntülü bir reklamdı. yerel radyo herkes tanıdık nasıl olsa diye düşünüp ürünü zaten biliyorlardır mantığıyla hazırlanmıştır.
elinize verilen bir a4 kağıt parçasından okunan (üstelik yeni metin belgesinde yazılmış) hiç bir imla, vurgu olmayan ve radyoculuk dilinde adına spot (!) denen reklam anonslarıdır.

kuşak kuşak geçilenleri vardır... kuşak sayısına göre para talep edilir. eğer yeni ve biraz parası bol bir firma ise özel yayın saatleri yapılır ve bu 30 dk. ya da 60 dk. lık süre içerisinde en az 120 (yüz yirmi) kere söylenir o firmanın ismi. arada bir katılan konuklara firmanın sattığı ürünler dahilinde adi,ucuz, kelepir şeyler hediye edilir. (utanmadan hala arayanlar var!)

bu bir ayakkabı reklamı ise;
-dost başa düşman ayağa bakar! düşmanlarınızı çatlatmak istiyorsanız, filanca mağazadan alış-veriş yapın.

ya da bir güzellik merkezi ise;
-aa! merhaba ayşen. saçların ne güzel olmuş.. nerde yaptırdın?
-filanca güzellik merkezi. yoksa sen bilmiyor musun? hayret doğrusu.
-aa! hemen bugün gidip bende yaptıracağım saçlarımı.
-sadece saç bakımı mı? sir ağda, cilt bakımı, manikür, pedikür, masaj... daha neler neler..
-vah! vah! neler kaçırmışım haberim yok.
sonra güzellik merkezinin adresi, telefonu verilir ve reklam biter.

bunları örneklerle çoğaltmak mümkündür. bu işi yapan kişiler (ben),(en azından bir zamanlar) kendi sundukları reklam spotlarında yazanları kendi sesleriyle duyduklarında gülmekten dağılırlar ki, diğer insanlar ne yapsınlar?

çok basittir, reklam spotları ya da diyalogları bütün gün oturmaktan sıkılan bir sekreter tarafından hazırlanır ve sen "şöyle olsa?" diyemezsin.
kimisi kendi alanında bir çığır açmıştır. uzaylılara fast food satmaya çalışan uğurcan fast food insanı komaya sokabilir. "...evvvveeet uzaylı abilerim..." diye bir girişi vardır ki, akıllara zarar.
en kısa sürede firma adı ve telefonunun rekor düzeyde tekrarla seslendirildiği reklamlardır.

yobaz dersaneleri telefon 999 88 77..eğitimde bir ilk yobaz dersaneleri telefon 999 88 77..çağdaş eğitim için lütfen arayın yobaz dersaneleri telefon 999 88 77..
bir vakit eskişehir'de bi onur işkembe reklamı vardı. bi abi 'sert rakçı' triplerinde şöyle bi şarkı söylüyordu:

danıdıdawn dıdawn danıdıdawn dıdaaawn hooonur işkembee...

açık konuşayım, onur işkembe ömür boyu aklımda bu cingılla kalacak.

bir de istanbul çanta ve spor evi reklamı vardı: iistanbul çanta ve spooor evi, istanbul çanta ve spooor evi istanbuuul istanbuuul... sınıftan bi kızın kendi kendine bunu mırıldandığını duydum ve selamı sabahı kestim direkman.

edit: eksileyen arkadaş, onur işkembenin sahibi misin?
melike doner
daha çok, küçük yerlerde yayın yapan yerel radyolarda dinlediğimiz reklamlardır. asla ve asla yapılmayacak diyalogları içerir.

- hayatııımm, yemek hazır mı ?
+ özür dilerim kocacım, ev işi, çamasır bulaşık derken yetiştiremedim..
- sorun değil karıcım , üzülme sen, yeni bi yer açılmış belediyenin karşısında.. hem ucuz hem kaliteli..
+ gerçekten mi, peki neler var ordaaa ?
- kebap, sulu ev yemekleri, pilav üstü kuru var. hem personel de çok profesyonel ve güler yüzlü..
+ hadi hemen çıkalım canım..
- istersen telefonla eve de getirtebiliriz. telefonları 032336876654342321.. bla bla bla

şimdi.. kim bu muhabbeti yaparki? adam karısına resmen reklam yaptı ayaküstü.. yemeyin abicim bizi. daha yaratıcı olun az biraz yahu ! telefonunu da ezberlemiş hemen bu yeni açılan yerin.. allah allah..
güveniniz ve desteğiniz, bir de sevginiz, işte eseriniz; radyo zafer.
bu beyazı görmeli.
bu beyazı yemeli.
tahsildaroğlu beyaz peynirleri.

çuuy diye bir ses ve trt radyo 1 repliği
Önce serdar ortaçın "binlerce dansöz var" parçasından bir kısım girer

+Levent kış geliyor ne yapacağız?
-Sorun değil tatlım, nuryak kömürcülük tam bize göre. Uygun fiyatları,kaliteli hizmeti ile her bütçeye ithal ediyor. Üstelik taşıma ücreti de almıyorlar!
+inanmıyorum hemen aramalıyım annemi.
-Anneni mi?Neden?
+Bu fırsatı o da kaçırmamalı,nuryak kömürü herkes bilmeli,ay dur komşulara da söyliyim

Binlerce dansöz var şarkısı yine girer müzik olarak.
"hiç dinlenmeyen tek radyo" gibi bir reklam vardı bir zamanlar, otobüslerin arka camlarında,bilboardlarda falan yazıyordu.* yaklaşık 2-3 ay kaldı bu böyle. sonradan türkçenin nereye çekersen oraya gidebilecek bir dil oldugunu hatırlamış olsalar gerek sonuna "yorulmak yok" gibi bişey daha eklemişlerdi.
yanık bir bayan vokal eşliğinde seslendirilen reklamlardır.çoğunlukla reçel,helva türünden kahvaltılık reklamlardır.bünyeyi buhranlara sürükler.radyoda maç yayını varsa eğer bu tür reklamlar coşar,2 dakikada bir kafa sikerler.
tatil için gittiğim memleketimde çıkan bir reklam ; şuan yayında...

+ öz karadeniz ekmek fırını !
+ öz karadeniz ekmek fırını olarak birinci ilkemiz dürüstlük, ikinci ilkemiz kaliteli ürün yapmak !
+ öz karadeniz ekmek fırını olarak ekmek yediğiniz zaman " HAAAAH EKMEK BU " diyebiliyorsanız orası öz karadeniz ekmek fırınıdır !

( hatun devreye girer )

+ bize sordunuz ! cevizli ekmek , çavdarlı ekmek, bilmem neli ekmek yok mu diye ? bizde diyoruz ki olmaz mı ?????? var tabiiiiii !!
+ öz karadeniz ekmek fırınında siz ne isterseniz o var !
+ ayrıca öz karadeniz ekmek fırını olarak gayrimenkul, inşaat, emlak gibi işlerinizede talibiz !
+ öz karadeniz ekmek fırınına gelmezseniz kaybedersiniz ! öz karadeniz ekmek fırınına gelmezseniz zararlı çıkarsınız !

edit : lanet olsun diyorum !
güncel Önemli Başlıklar