1. 1.
  şuurunu kaybetmiş insandır..burun malzemesini elinden selpakla silerek medeni olmaya çalışan insanla aynı psikolojisizliğe sahiptir..medeniyetsiz olup medeniyete dahil olmaya çalışan sınıfsızlıktandır..
  3 ... rasko
 2. 2.
  yere tükürüp tükürüğünü işeyerek temizleyerek medeni olduğunu düşünen insanın yanında medenî sayılabilecek insan.
  2 ... çakan adam
 3. 3.
  (bkz: insan demeye bin şahit isteyen insanlar)
  2 ... trinfr
 4. 4.
  kullandığı kağıt peçeteyi yere atıp daha sonra şu konuşmanın yaşandığı insanlarla kardeş olmaları muhtemeldir.
  -pardon hanımefendi (!) kağıt peçeteniz düştü.
  -düşmedi ben attım.
  -iyi yaptınız, ben de neden kimse yerlere çöp atmıyor, halbuki herkes atsa da ortalık tertemiz olsa diyordum. *
  2 -1 ... devedikeni
 5. 5.
  icimizden birisidir bu insan, cok kisi vardir medeni oldugunu dusunen medeniyetin gercekten ne demek oldugunu hayatinda bir defa bile dusunmedigi halde. ha, medeniyetin, medeniyetin ne oldugunu dusunmek, kendince bir sonuca ulasmak onemli midir? pek fazla kisi icin degil. ama medeni olmaya neden boyle bir onem verilir ki o zaman? en azindan bir kistas olarak niye kabul edilir ki medeniyet. birisi gocebeligiyle gurur duyabilir mesela, o da olabilir.
  diyecegim o ki, yere mi tukurmus, yok uzerine mi basmis gibi eften puften seyler ne kadar onemsizse, medenilik de, bir kistas olarak o kadar onemsizdir; ne ifade ettigini bilmedigimiz yahut gercekten hakikatli bir mana yuklemedigimiz surece. gercekten dusunmediginiz surece yasamis olmazsiniz.
  eskilerden bir bilge* de bahseder bundan.*
  1 ... child
 6. 6.
  üstüne bastığı pisliğin yalnızca o ortamda kalmasına gönlü razı olmayan, bir kısmını ayakkabısına aktarıp gideceği yerlere de paylaştıracak denli şuursuz insan.
  2 ... heyula
 7. 7.
  (bkz: bunu yapan insan olamaz)
  ... siberr
 8. 8.
  cuma sabahı m.köyde sokak satıcılarından birinin yaptığı ve midemi kaldırdığı hareket. geçen yaz atina'da bir dilencinin boğazını temizleyip, elindeki mendile ağzını silip, çöpe attığını gördükten sonra bırakın erkekleri, kadınların(ki kimseye yakışmayan bu davranış kadınlarda nasıl da kötü duruyor)bile yere tükürdüğü güzide ülkemin neden ab'ye girmeyi hak etmediğinin sebeplerinden biri diye düşündüm nacizane...
  ... lenada
 9. 9.
  -haak tuuuuu
  -oha murtaza abi medeni ol biraz üstüne bas
  -lan göt sen geçen kaldırıma sıçmadın mı??
  -ne yani üstüne mi basacaktım..çok krosun murtaza abi..tamam basma üstüne..
  2 ... baudelaire
 10. 10.
  (bkz: tükrüğün üstüne basarak söndürmek)
  ... sofor