1. ?.
    efendim burada bahsettigim yer, sehirde bulunan kaldirimlar ve asfaltlar. yani doganin kendisi, ornek olarak orman cayir gosterebiliriz, degil.

soyle diyeyim, biz yere cop atmama davranisini kimlerden gorup de ozendik. avrupalilardan tabiki. peki avrupalilar yere neden cop atmaz da biz cop atariz?

simdi bazi arkadaslar, onlar super insanlar biz ise kolpa insanlariz yorumunu yapti. gercek cevap bu degil.

bilirsiniz ki avrupa yillarca krallık sistemiyle yonetildi. krallık sisteminde her sey kralındır. karılar, oglanlar,koleler, duvarlar, cimler, evler, su, hava... tabiki de, kaldirima cop atmak demek kralın sahip oldugu bir seyi kirletmek, ona saygisizlik etmek demektir. cezasi cok kotu olmalidir. evet gencler, avrupali insanin bilincalti davranislarinda bu gercek yatar. onlar anne babalarında yere cop atmanin kotu bir sey oldugu ogrenmislerdir. tabi ki anne-baba diye giderseniz bu cok gecmislere gider.

kafalarda soru olustu. bu avrupalilar yola bok dokerlerdi diye. evet dokerlerdi, ama dokmelerinin altyapı sistemlerinin var olmamasiydi. yani 1700lerden once.

neden bizim insanimiz yola cop atar? cunku bilinclatında ozgurdur bu insan. o insan kral tarafindan getirilen kalidirimlari temiz tutmak zorunlulugunu yasamamıstır. o kaldırımları korumak zorunda degildir, kaldirimlar onun keyfiyeti icin vardır. siz de hak verirsiniz ki kaldirimlar ve asfaltlar dogal olusumlar degildir. insan tarafindan yapilmistir. insanlara hizmet etmelidir. rahat rahat cop atmak gerekir.

ama cıkıp da ormana cop atılmaz. doga insandan buyuktur.
    1 -3 ... syme
  2. ?.
    doğru bir düşüncedir.
    ... yat geliyorum
  3. ?.
    (bkz: çöpçüyü görünce elindeki kağıdı cebine sokmak)
    ... meydanbenim
  4. ?.
    (bkz: sokağa sıçma özgürlüğü)
    1 ... yat geliyorum
  5. 1.
    avrupa birliğine bu düşünce sahibi olmayan insancıklarla beraber yaşadığımız ve de yaşamak zorunda olduğumuz için girmemiz olanaksız.
    (bkz: sen öküzsen avrupa seni ne yapsın)
    not: bu entry'yi bile kötüleyenler olduğu sürece avrupa birliği sizin gibi ibneler yüzünden bizi hiç almaz.
    -1 ... ewentry
  6. 2.
    (#4018458)
    ... syme