bugün

cevabı verelim, çünkü havadan daha hafif. peki hani yer çekimi ivmesi kütleden bağımsızdı? ne oldu, rengin attı birden.sen eksile, rahatlarsın.
Çünkü gök kubbeye kadar yolu var dostum.
ağırlıkla alakalı çünkü. ne kadar ağırlık varsa o kadar çekim var. hava hafif olduğu için uçuyor. aksini iddia eden kendini inkar etsin. ayrıca sözlükteki fizikçiler uyumasın amk. sözelcilere burada fizik anlattırıyosunuz.
balon yukarı çıkmaz. biz yer çekiminden dolayı aşşa düşeriz, o sabit kalır.

bunu da mı ben öğretiyim.
Balonun içinde ne olduğuna bağlı bi durum. Hava varsa yere düşecektir. Havadan daha hafif bir şey varsa helyum gibi göğe yükselecektir. Çok sağlam bilgim olmadığı için böyle bi açıklama getirdim kendimce umarım açıklayıcı olmuştur. iy geceler.
aramızda einsteinler var. bu yüzden lütfen şu meselede görüşlerini anlatsınlar.

şimdi ben bir savaş topunu tam dik olarak yukarı atıyorum. ve tamamen doksan derece dik yukarı çıkıp gene doksan derece aynı yere düşüyor. halbuki o esnada dünya dönüyor ve 1000 mph hızla dönüyor hem de. saatte 1500 kilometre hız. aracınızla kıyaslayın, 10 katı filan. normalde top yukarı 30 saniye çıkıp 30 saniyede düşerken, yani 1 dakika dünyada ayrıyken, yer o esnada 25 kilometre öteye gitti. peki topun dünyayla aynı hareketi yapmasına neden olan neydi? dünya, atmosferle birlikte hareket ediyor ve içindekiler de. yani, hava sürtünmesi. peki hava sürtünmesi bir top mermisini, dakikada 25 kilometre öteye taşıyabilecek kadar güçlü olabilir mi?
ilgiyi görünce g*tu kalkan insanda cevabını bulacağınız soru.