bugün

yer sofrasını bilen bilir, bilmeyen de bilsin, oturursun, bağdaş kurarsın, sofra bezini üstüne çekersin, ya da asker oturuşu derler dizinin birini kaldırırsın öyle oturursun, öyle bir samimi ortam ki yenilen yemekten zevk alırsın, iyice doyarsın, elini sofra bezine silersin, hala devam ettirmeye çalıştığım alışkanlıktır bu.
yer sofrasında büyüyenler için masada yemekle arasında fark yoktur. masa kolaylıktır. boşuna yapılmamıştır. masa yoksa yerde yenebilir. yenmelidir de. zira bir ayağını karnına çekerek diğer ayağının üzerine oturup yemek sünnettir. aşırı yemenizi engeller, doyduğunuz kadarıyla sofradan kalkmanızı sağlar.
alışmış olanlar için olandır. elini sofra bezine silmek ise yer sofrası adabında yoktur. görgüsüzlüktür.
kimine göre rahatlık kimine göre ayak, bacak ağrısıdır. kısaca kişiden kişiye değişir.
tarif edilemez bir hazzdır.
27 senelik ömrümün son 6 senesinde masada yemek yiyorum ama hala masadaki sandalyenin üstüne sanki yerde yemek yer gibi oturuyorum.
ailemin yanından 6 ay sonra gidiyorum ve kendi evimde bu yer sofrasından asla ama asla vazgeçmeyi düşünmüyorum. hele birde yer sofrasını insanın dedesi yapıp verdiyse anlatılması imkansız bir hazzdır.
çağdaşlık kisvesi altında hayatı boyunca hiç bağdaş kurmamış insanın asla tadamayacağı hazdır.
vay arkadaş yer sofrasından yemek haz olmuş, aynı bu şey gibi " dagda yokluktan kesemediğimiz sakallarımız şehirde moda olmuş lafı gibi"

yıllarca yedim amk, denk gelirse gene yerim de nedir bu romantizm çözemedim, heralde kişi bir iki defa gerçekleştirdiği bu aktivite ile bir anda "anadoludan geldik" havası yaratmaya çalışmış. normal birşeydir yer sofrasında yemek yemek ama gidin sorun hepsi hasrettir anadoluda bir yemek masasına, bir güzel mutfağa, rahatlığa...

vay arkadaş ya birden aklıma halamlar geldi, köyden artvin merkeze taşındıktan sonra üç beş kuruş para görüp, evi falan iğrenç artvin sosyetesinin merkezine taşıyınca şark köşesi yaptılar.

bi gün gittim baktım kenarda şark köşesi, içinde müzik seti dvd falan!!!

-dedim "hala ne oluyo bunlar köyde oturduğumuz minderler falan değil mi?"

*dedi "özlüyo insan, şark köşesi yaptık!"

-dedim "ne? haftasonları ağaçları sulamaya gitmiyoz mu hala? habire küfür eder dururduk bu köyden de işinden de kurtulsak diye? ne zaman özledik? hayır bide şark köşesinde müzik seti falan ne arıyor? "

*"yeni aldık niye güzel olmamış mı??"

-"he hala he olmuş on numara olmuş."

vay amk görmemişlik falan böyle birşey amk. sorsan bu hırbolar aynı kaptan yemek yemenin zevklınden de bahseder amk, sonra da arkadaşının su şişesinden su içerken, şişenin ağzını siler!!!
sulu yemeği de ekmekle sıyırdın mıydı o yemek olur sana lezzet şöleni. bu akşam bir değişiklik yapıp yer sofrasında yiyeceğim yeniden, eski günlerin adına.
istediğiniz kadar alışın, masa'da yemek kadar rahat değildir. dayanacak bir yer yoktur, sırtınız ağrır, uzun süreçte kamburunuz çıkar. vücut yapısı için de daha sağlıksızdır. ayrıca o kadar rahat olsa bu toplum masa kullanımına alışıvermezdi.