1. 1.
  yer çekimini çökerten inanılmaz keşif. şimdi şu helyum balonuna bir göz atalım.

  dünya yuvarlak olsaydı olabilecekler

  ne de güzel yukarı doğru gidiyor. yani yer çekimini ne yapıyor arkadaşlar? yeniyor. çünkü havadan daha hafif. yani bunu her bilimsel makalede bulabilirsiniz. helyum, havadan hafif olduğu için yukarı gider. peki nereye kadar gider? tabi en tepeye kadar. hem de hızlanarak gider. yer çekimi aşağıda daha nasıldı? güçlüydü. en tepede yer çekimi neydi? en düşüktü. helyum hızlandı ve hızlandı, peki onu geri tutan ne var? yer çekimi yok, sürtünme yok, ilk hızını almış, yer çekimini yenmiş zaten hızlanarak gidiyor. niye dursun ki.

  "sükerim dünyanızı" deyip terki atmosfer eder. ama atmosferde helyum var, o halde yer çekimi safsatadır.

  yobaz, cahil, orta çağdan kalma, hödödödö diyeceğine ortaya parametre koy. ya da sus.
  10 -13 ... gok kubbeye kadar yolu var
 2. 2.
  Kardşm nutkum tutuldu bravo.
  5 ... madlen dede
 3. 3.
  ben biliyorum bilimsellik adı altında şovenizmlik yapan sözde bilim çevreleri, tamamen bilimsel temellere oturtulmuş eleştirilere yanıt veremeyince, ya da yanıt vermeleri için zorlanınca, hemen başlıyorlar bilimin ilahlarını öne sürmeye. einstein öyle demedi, newton böyle demedi. lan geri zekalı, tevratta ve kuranda da yer çekiminden bahsedilmiyor ama, ne oldu. onu allah dedi, o yüzden onu sallamadın. ama newton mübarek adam, allah sana yer çekimini anlatmayı unutarak hata yaptı ama newton hata yapmadı demi yavrucum.
  1 ... gok kubbeye kadar yolu var
 4. 4.
  Lan tabi ki yer çekimi yok. Takılıyoruz sana.
  8 ... talihsiz sokak kedisi
 5. 5.
  Yaklaşık 150 yıl önce cevabı verilmiş soru.

  Helyum gazının yoğunluğu havanın yoğunluğundan daha düşük olduğu için dünyanın yer çekimi helyum gazını tutamaz, dolayısıyla helyum gazı atmosferin en üst tabakalarına doğru uçar gider. Zaten bu kadar geç keşfedilmesinin de sebebi budur.

  edit: bu soruya cevap verdiğime dahi inanamıyorum.

  edit 2: Okudukça gözlerim kanıyor, birazdan diplomamı da yırtıcam.
  18 -1 ... k o s o v a l i
 6. 6.
  atmosferin en dış tabakasında, yer çekiminin nerdeyse sıfır olduğu yerdeki helyum gazını aklınızda tutun. ama iyi tutun bırakmayın. dünya 1000 mil/saniye hızda dönüyor ve merkezkaç kuvveti var. merkez kaç, helyum kaç, ama kaçmıyor. hayırdır helyum sen neden kaçmıyorsun. yoksa üstünde kaçmana engel olan bir şey mi var.
  1 -2 ... gok kubbeye kadar yolu var
 7. 7.
  Belki Septilyonlarca ton ağırlığa sahip okyanusları üzerinde tutabilen yerçekimi, bir helyum balonunu yada kuşu etkilemiyorsa burda gayet mantıksız bir durum var.

  Ve bu noktada neden sorusunu sormak gayet mantıklı.
  3 -1 ... gaiptengelenadam
 8. 8.
  oran ve orantı. senin içinde de helyum belli bir oranda var ancak atmosfer oranından tut da kütlene kadar bir sürü etken senin götü sandalyede tutuyor. atmosferde bulunan orandan fazla helyum ve balonun kütlesi sebebi ile uçar.

  (bkz: ciddi ciddi cevaplanan sorular)
  1 ... tiyansan
 9. 9.
  newton göt oldu kardeş helal olsun.
  2 ... high lord
 10. 10.
  bu bir sürü etken okyanuslarda da yok mu acaba ? kütle kıyası gayet mantıksız bir açıklama. yerçekimi balondan yada kuştan kıyaslanmayacak derecede ağır okyanusları üzerinde tutabilecek kadar güçlü ve bu ağırlığı üzerinde tutabiliyor. ama 1 kilo bile etmeyen kuşu çekemiyor. buna rağmen kütle ile ilgili olduğunu düşünmek inanç meselesine girer. iman ediyor arkadaşlar galiba yerçekimine. basit bi mantık.
  2 ... gaiptengelenadam