1. .
  iyi değerlendirildiğinde, kazanmanızı veya bir diğer seferde daha şık yenilmenizi sağlayacak olan katkıdır. çok kaybetmiş bir insan, gerizekalı olmadığı sürece, yenilmiş de olsa, anlatacak bilgelikler ile doludur. elbette, çağımızda yenilgilerden kendimize bir pay çıkarmak eski zamanlardaki kadar kolay değildir, çünkü sistemler sürekli olarak değişmekte ve kendi eksenlerde diğer eksenlere de sataşarak çarpık bir yörüngeyi izlemektedir. bu yüzden meymenetsizdir, ne yapacağınızı kestirmek her seferinde daha da zordur. insan çarpık bir varlıksa, ademoğlu kendi elleriyle kendinden de beter bir yüzyılı büyük bir heves ve istekle kurmuştur.

  yenilginin savaşmak için hırs vermediği de olabilir. bir bakmışsınız ki, savaşınızdan uzaklarda, kendinden geçmiş kelimeleri sıralamaktasınızdır.

  not: başlıkta bir sorun yoktur. yenilginin önemi vurgulamakta ve yenilginin düşünceye kattıklarını belirtme amacındadır, bu yüzden yenilgi sözcüğü düşüncenin önündedir. düşüncenin yenilgiye katkısı ise biraz farklı bir anlamdadır.
  ... mikserde yuzen balik
 2. .
  (bkz: düsüncenin yenilgiye katkisi)
  ... nietzsche