1. 1.
  (bkz: kısır döngü)
  2 -1 ... eraslan5
 2. 2.
  Gelecek zamandan spoiler: sabret başlanıyor.
  4 -1 ... yetkiliibiri
 3. 3.
  bişey bitmeden başka bişeye başlamak olanaksız.
  2 -1 ... lordyn
 4. 4.
  Sadece bir duygudur. Zamanla taşlar oturur daha sağlam başlangıç kurdeleleri kesilir. içinden çıkamadıkca insanı kendisinden uzak yanlışların içinde rüzgar gibi savurup duran duygu.
  2 -1 ... duzenli duzensiz
 5. 5.
  önce bitirmek gerekir yada başlamak için gerekli enerjiye, inanca sahip olmak.

  cesur olmak lazım hayat çok kısa, kangren olanı kesip atmak ve yeniden başlamak...
  4 -1 ... tarhana bulgur langur lungur
 6. 6.
  başımıza her ne gelmiş olursa olsun, kendimizi "kader kurbanı" olarak görmeye son verip, "bundan sonraki yaşamımdan benden başkası sorumlu değil" moduna geçmemiz gerekir.
  3 -1 ... monk of monkmountain
 7. 7.
  öff buram buram arabesk koktu buralar.
  ek: hepinizi eksiledim.
  1 -1 ... afrasiyap
 8. 8.
  her 24 saatte dünya kendi etrafındaki dönüşünü bir kez tamamlar. milyarlarca yıldır her gün güneş ufuk çizgisinde kaybolur ve geceyi getirir. aynı şekilde her gece, gün doğduğunda güneşin ufuk çizgisinde belirmesiyle yok olmaya mahkumdur. insan hayatı da böyledir, bazen bitmek bilmeyen uzun ve umutsuz gecelerde önümüze çıkması gereken tanrısal bir seçenek varmışcasına bize vaat edilmesi gerektiğini düşündüğümüz ödülleri bekler dururuz.

  milyarlarca yıldır gece gündüz döngüsünü yaşayan dünyanın ufacık bir parçasına denk gelen insanoğlunun kendini neden bu kadar önemsediğini anlamlandıramaz bazıları. neden yaşamına içgüdüleri dışında bir gaye vermek zorundadır? modern olmak neyine yetmemektedir? hayatın akışına bırakıp bir şeylerin yanlış olduğunu düşünüp yabancılık çekmeden duramaz mı? bütün bunların cevabı bizi diğer canlılardan ayıran ve belki de eşref-i mahlukat sıfatını almamızı sağlayan yüksek bilincimizde yatmaktadır. başa gelen her kötü tecrübenin sonunda talep ettiklerimizi değiştirmemizin yegane sebebi budur. çünkü biz acı çekmeden, gerçek bir deneyimi tecrübe etmeden tam mÂnası ile öğrenemeyen canlılarız.

  yeniden başlayamamak, deneyimde kusursuzluk arayışına girişen kişinin tekrar hata yapabilirim korkusundan ileri gelir. lakin biz de en az çevremizdeki dünya kadar içimizde hataları barındırıyoruz. yeniden başlamak için gereken o ilk adım, yaşadığımız tüm tereddütleri; korkuyu, pişmanlığı, güveni, güvensizliği, öfkeyi, sevgiyi içinde barındırıyor. tekrar tecrübe etmenin, yaşamı iliklerinize kadar hissetmenin ve kendi yarattığınız dünyadaki güneşinizin doğması o ilk adıma bağlı.

  çünkü hayat bütün bu olasılıkları bulundurduğu; kaybetmeyi ve kazanmayı, hüznü ve sevinci, huzuru ve kaygıyı, geceyi ve gündüzü içinde barındırdığı için güzel. yeniden başlamazsanız, kısa bir ömrün telafisini başka hiçbir şekilde yapmanız mümkün değil. o halde korkmayın ve bir adım atın.
  19 -4 ... kahraman arketipi