bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. .
    genellikle kardeşler arasında olsa da, evin diğer bireyleri(-varsa- babaanne vb büyükler...) arasında da görülebilen, diğerlerine göre daha büyük ve çeşitli avantajları olan oda için yapılan kavgadır.

herkes kendine göre argümanlar geliştirir hedef oda için;

evin küçük çocuğundan,

-peki gardrobumu nereye koyacağım ben?

büyük abisinden,

-banane lan, girmem ben o g.t kadar oraya. kendiniz alın.

büyüğünden,(büyükanne...)

-kızım romatizmalarım azar valla, güneş görüyor orası bak...

gibi, aslında evin anne-babasını hiç de s.klemeyen laflar duyulur hep ilk birkaç hafta. öyle ya onların yatak odası belli zaten. ohh. ebeveyn tuvaletleri de var...

neyse...

yerleşilemez bir türlü ilk zamanlar işte... etrafta eşyalar... kimse de kolisini, kıyafetlerini açmaz ki yenilgiyi kabullenmiş olmasın. sonuna kadar mücadele, ölmek var dönmek yok safhasında. kimi dediğini yaptırmak için küser zırlar, kimi de diklenir oda için. haliyle, diklenen evin büyük abisi, zırlayan da ondan küçük olan kardeşi. babaanne gibi başa musallat biri de, yaşça büyük olmaktan sebep duyulan saygıyla, hiç etliye-sütlüye karışmadan mücadelesini devam ettirir yine bir şekilde.

öyle böyle, nerden bakarsan bak, bir ay geçer.

lakin, nihayetinde duruma el koyan, genelde, tepesi atmış bir baba olur ki karar da ondan çıkar.

- yeter lan artık! pişman ettiğiniz taşındığımıza da...

gibi bir şey söyler ilk. inletir evi hatta. (herkes de kayıp o ara tabii-o vakte kadar öten evin horoz abisi de dahil)

alır sonra eşyaları, artık o an nasıl estiyse, atar kafasına göre odalara. nasıl denk geldiyse artık... beklersiniz siz de.

ve sonra bitmiştir, artık nihai sonuç belirlenmiştir. herkes kati ve son bir kararla odasına kavuşmuştur.

---

yiyorsa hala ben bu odada oturmam de!

yani, diyebilirsin de aslında...

---

(bu arada, rastgelip, o nefes dahi alması zor olan oda büyük kardeşe gitmişse, sonrasını izlemesi de ayrı ve pek bir zevktir.)
    3 ... nevarki