bugün

Üniversitede bir hocam şöyle hitap ederdi:

- merve, siz söyleyin lütfen.

Bir de böyleleri var. isim + siz kombinasyonu. Öğrencim olmasan seninle yüz göz olmam mesajı...

Severdim kadındaki resmiyeti. Zaten hep sevmişimdir erkek isimli kadınları.

Selam olsun tanju hanım.
Fırıncı küreği marifetiyle adap öğretilmesi gereken kişi davranışı.

Tanışır tanışmaz, "sen" diye hitap eden insan, irite edici olmanın vücut bulmuş halidir.

Önce "siz", sonraki süreçte, samimiyet düzeyine göre ve izin verilirse "sen".

Bu işler böyle dostum!
Gayet öngörülebilir ve doğal. Asıl sorun 180 derece dönüp dönmemesidir.
yeni tanışılan kişinin toplumdaki statüsüne göre değişir. eğer önemli bir meslek sahibiyse siz derim vasat bir mesleği varsa sen derim olması gereken bu açık ve net.
Merhaba nasılsınız?
iyiyim sen nasılsın

Sen?? Ne bu samimiyet?
arkadaşlığımızın uzun ömürlü olamayacağını bana anlatan kişiler sinsilesi.
samimiyet göstergesi diyenler olmuş. samimi davranabilmek için önce bir 'samimiyet' in olması gerekir bu da öyle bir anda olmaz zamanla oluşur. hadsizliktir diyebiliriz. istemez kimsenin samimiyetini. akıllı olsun herkes yeter.
Bu eylemi gerçekleştiren kişiye bol bol "siz" geçen cümle kurarak aradaki seviyeyi korumaya devam etmek gerekir. Gıcık eden bir durumdur.
Samimiyet göstergesidir duruma göre değişir bazı durumlarda sen demek daha avantajlı ve samimi bir ilişki ile karşı tarafa güven verebilir.
ortamdan ortama değişkenlik gösteren bir durum olduğunu düşünmekteyim zira; daha önce hiç gitmediğin kahveye gidip sizli bizli konuşursan masanın altına alırlar.
Olmamasi gerekendir, siz denmelidir.
güncel Önemli Başlıklar