bugün

Çok hassas bir olaydır. insan ne yapacağını bilemez.
''gitme diyeydin''

eski tanıdığın ölmesinde hallicedir.

ayrıca ''yeni tanıştığımda ki'' yeni kelimesi fazlaymış gibi duruyor sanki.
aklıma geldikce beni dağıtan olay. yeni tanışsak iyi, kavga ettiğim eleman akşamına öldü. ünideydim. 2.sınıf. okula yeni gelen çömlerle tanışma amaçlı futbol turnuvası düzenlenmişti. tanışma faslı falan derken maç başladı. öndeydik ama elemanlar birazda kızların önünde yenik düşmeyi kaldıramadıkları icin agresifleştiler. maçtan önce yağmur yağmıştı, saha kaygandı. bir pozisyonda topu elemanın ayağından almak istedim fakat ıslak zemin kaymama neden oldu ve istemeden de olsa elemana sert bir şekilde girdim. kalktı ayağa ve topu alıp olanca gücüyle üzerime abandı. bende ona allah ne verdiyse artık. birbirimize fena daldık. ayırdılar bizi mac bitti dağıldık. akşam evde otururken arkadaşım geldi ve elemanın trafik kazasında öldüğünü söyledi. otostop yaptığı araç takla atmıştı. resmen şoka girdim. ertesi gün cenazede annesinin kolunda ben vardım. hem kendimi hem annesini teselli icin, allah rahmet eylesin.
Çoğu zamanlar aileden daha çok yıkar seni. Yeni tanırsın, alışırsın, seversin, kanın ısınır, böyle birşey olursun ona karşı, kankan olur, aşkın olur, panpan olur, bilmemnen olur. Sonra bir bakmışsın geberip gitmiş. Hem söversin hem seversin, özlersin.
iki sene önce yaşadığım durum. daha önceden muhabbetim olmayan bir arkadaştı cevahir. şarap fabrikasında çalışıyordu. bir akşam hep beraber toplandık. bana hediye şarap getirmişti bekilliden. çok eğlenmiş çok gülmüştük hakaten üretken ve verimli biriydi. paylaşmayı sevdiği belliydi daha yeni oluşan arkadaşlığa rağmen. aradan iki gün geçti cevahiri aradığımda telefonu kapalıydı. neden yeni tanışılan insanın telefonun kapalı olması bu kadar işkillendirmişti ki beni? hemen serkan'ı aradım cevahir ne yapıyor diye. serkan2ın çocukluğu cevahirle birlikte geçmiş. aynı köylüydüler. serkan'la ben 15 senelik dosttuk. serkan'ın sesi çok donuktu. serkan cevahir'i aradım telefonu kapalıydı derken serkan cevahir öldü dedi. 5-10 sn ye duraksadım ve nasıl dedim? 10 tonluk şarap kazanından örnek almak için eğildiği kazanın içine düşmüş. kazanın içindeki gazdan zehirlendiği için orada ölmüş. ve içimde derin bir boşluk oluştu. hala şarap içerken aklıma gelir cevo.
benimki tanisamadan olmustu. yeni mah.leye tasinmistik yas kucuk tabi ozamanlar. bir iki haftada herkesle kaynastik ama cocuklarin surekli bahsettigi bizim mahalleden ama henuz goremedigim biri vardi. ailesiyle muglaya tatile gitmisti elemen ama herkesin cok sevdigi biri oldugu belliydi. surekli ondan bahsediyorlardi, vay eskiden muratla soyle gezerdik boyle ibnelikler yapardik, murat assagi murat yukari. sonra birgun murat yarin geliyormus dediler ertesi gun cocugun cenazesi geldi. eve donerken arabayla kaza yapmislar anne baba yarali murat olmustu. kisacasi olumun nezaman kime nasil gelecegi hic belli olmuyor.
çocukluğumda yaşadığım durumdur 2 kez olmuştur. en ilginci de pınar abla vardı mahallede bir tane bizle ip atlardı sibelcana çok benzetirlerdi böyle ip atlarken yoldan geçenlere el sallardı* sonra ertesi gün duydum ki kocası çantanın kayışıyla boğup öldürmüş. gazetede ki haberini saklardım 2-3 yıl öncesine kadar. diğeri benden 1 yaş küçüktü deli dolu bi çocuktu gayet iyi anlaşmıştık bir kaç ay sonra traktörde dedesinin yanında giderken, traktör devrilmesi sonucu kalbine bir cismin saplanmasıyla hayatını kaybettiğini öğrendiğim kişidir. ondan önce de kuzenim trafik kazasında vefat etmiştir. Allah rahmet eylesindir.
Mahalleden çok yakın bir arkadaşım bir haftasonu istanbul turlamasından sonra eve dönüş yolunda trafik kazasında ölmüştü. Edirnekapı-Topkapı arasında minibüs ezmiş.

Ne kadar kötü olmuştum. Aylarca etkisinden kurtulamamıştım. Gün boyu beraber takıldık. Balık ekmek yedik, belediye otobuslerine kaçak bindik ki zaten 10 yaşlarında çocuktuk.

kanlı kefeniyle beraber gömüldü. kan akışı durmamış bir türlü. şimdi yıllar oldu ancak annesi hala gözümün önündedir.