1. 1.
  evet artık rahatlıkla diyebiliyoruz türkiye eski türkiye değil. bakış açısına göre ve en basit ölçeğiyle 'iyi' veya 'kötü' türkiye değişimi yaşıyor.

  politik kararlar, sosyal değişimler, dünyanın değişen düzenin ortaya çıkardığı konjektürün dalgalarıyla boyut değiştiren düşünceler, yenisiyle değiştirilen sistemler, insan hayatına yeni giren metalar tarihin sayfalarına şimdiden malzeme oldular ve türkiye'de nasibini fazlasıyla alıyor.

  on yıl önce bir türkiye vardı; durağan ve tepkisiz. gariban anadolu insanı hikayeleriyle birbirini avutan, onlarla mutlu olan insanların yaşantılarıyla devam eden, üzüntüleri ve sıkıntıları bile fark etmediği için mutlu olan insanlarla dolu bir ülke ve de hep yerinde sayan.

  küreselleşmenin ve dünyaya açtığımız kapılarımızın etkisiyle dünyayı kasıp kavuran iyi ve kötü ne varsa artık içimize girdi ve zenginleştik ama bu zenginleşmenin hep iyi, yararlı, pozitif şeyler olduğunu söylemek mümkün değildir, işimize yarayan şeyler de var, işimize yaramayan şeyler de. ülke insanın bir kısmının iyi olduğunu düşündüğü bir kısmının ise kötü olduğunu düşündüğü herşey artık içimizde ve özellikle sosyal ve politik alanda türkiye çağlar öncesi bir durakta oturmaktan artık vazgeçmiş ve şimdi yeni bir yolculuğa başlamıştır.

  elinden sadece karşı propaganda yapmak gelen gönüllü yoldaş-yeniçerilerin karşısında artık hakiki ve profesyonel vatansever, çağdaş, mücadeleci insanlar vardır ve bunlar ülkenin gizli kahramanlarıdır.

  her türlü moral bozucu kişi, kurum ve eylemlere karşı kendisini bir dünya vatandaşı gibi hissedip sadece insanlığıyla övünmeyi başarıp şeytani duygularını ve hırslarını yenen insanlar bu yeni türkiye'nin hakkıyla vatandaşı olabileceklerdir.

  Şövenizm ve şiddeti reddeden, çalışmayı ve saygıyı düstur edinmiş, çatışmak yerine diyalogu ve empati yapmayı tercih eden yeni nesil bir toplum ülkesinin batısını doğusunu güneyini kuzeyini aynı refah seviyesine ulaştırmak için artık kollarını sıvamıştır.

  ne düşündüğünü, niye düşündüğünü yüreği gibi ortaya koymak artık gövdesinde kan getirmemektedir. her türlü toplumsal pürüz zamanın karşısında küçülmeye başlamıştır ve yenilmek üzerelerdir.

  sokakta ve sanal alemde karşılaştığınız iğrençlikler moralinizi bozmasın, moraliniz bozulursa da dışarı bakın ve gördüğünüz evlerin pencerelerine iyi bakın oralarda yaşadığımız ülkenin en insani değerlere kavuşması için çabalayan milyonlarca insan yaşıyor...

  Not: bu başlık sidik yarışı ve ayar verme-alma sahası olarak kullanılmak için açılmamıştır. anlamsız bkzlar vermeyiniz.

  editjivet: benim bakış açım iyi yöndeydi. kötü yönde olanların yazılarını okumak da hoşuma gidecektir.
  4 -12 ... morjivet
 2. 2.
  2023 yılı gelmeden tarih sahnesine çıkmasını beklediğimiz, içinde barışı yakalamış, dışarıda sözü dinlenir bir türkiye'dir.

  "türkiye'nin jeopolitik konumu dolayısıyla dört bir yanının düşmanla çevrilmiş olduğu" yalanı ile halkı uyutmanın miadı dolmuştur. daha fazla ösgürlük ve daha fazla refah her dünya vatandaşının olduğu gibi türkiye'de yaşayan insanların da hakkıdır. eskinin köhnemiş bürokratik türkiye'sini hiç özlemeyeceğim.

  eskinin tabularının sadece sembolik anlamlarının olacağı alabildiğine özgür bir ülkede yaşamak hepimizin hakkıdır.
  3 -8 ... ascended
 3. 3.
  akp yandaşlarının sıklıkla zikrettiği retorik.bu yeni türkiye'nin açılımı:daha fazla despotizm,daha fazla sünni islam fanatizmi,daha fazla polis baskısı,daha fazla zorbalık,daha fazla küstahlık.umarım bu yeni türkiye dönemi kısa sürer.
  8 -1 ... lahmike lahmi
 4. 4.
  (bkz: yeni türkiye haritası)
  4 ... yine mi sen
 5. 5.
  duymaktan gına getiren tabir.
  7 -1 ... klimandjaro
 6. 6.
  insanların baskı altında olduğu,
  sivillerin askerleştiği,
  gazetecilerin tutuklandığı,
  telefon dinlemelerinin yaygınlaştığı,
  internetin sansürlendiği,
  başbakanın sevmediği heykellerin yıkıldığı,
  toplumun muhafazakarlaştığı,
  hükümetin kendine yakın işadamı oluşturduğu,
  kendine yakın bir medya oluşturduğu,
  basının hükümet tarafından kontrol edildiği akp türkiyesi.
  yeni türkiye'de tek parti diktatörlüğü vardır.
  yeni türkiye; farklı düşünen, kendilerinden olmayan herkes susturulup, sindirilen bir türkiye'dir.
  askeri vesayet birmiştir doğrudur. yalnız yerine akp'nin sivil vesayeti, polis devleti gelmiştir.
  9 -3 ... la nuit
 7. 7.
  %47 ile Yönetimi ele geçiren tayyip, buyurmus:
  -Üzerinde resmim olan pul bastirdim, bundan böyle
  hükümetimin bütün mektuplarinda bu pullar kullanilacak.
  Bir süre sonra görülmüs ki,pullar zarfa bir türlü yapismiyor.
  tayyip küplere binmis ve yetkiliyi çagirip sormus;
  Bu pullar niye yapismiyor, arkalarina zamk sürmediniz mi.?
  Sürdük efendim, demis yetkili ve eklemis;
  Yapismamasinin tek nedeni, herkesin pulun ön yüzüne tükürmesi...
  8 -1 ... nistanbul
 8. 8.
  Adalet ve kalkınma partisinin her platformda hitap ettiği cümle " yeni türkiye ".
  3 ... lbrll
 9. 9.
  cia orta doğu masası eski şefi graham füller'in yazdığı yeni türkiye cumhuriyeti kitabında tanımladığı türkiyedir. ve bu kavramın tüm ileri demokrasi yanlılarının ağzında olması da oldukça ilginçtir. bununla ilgili bir program konuşması için: (#15557581)

  füller'in diğer eserlerinden bazıları: islamsız dünya; türkiye'nin kürt meselesi, siyasal islamın geleceği.
  3 ... inanna salome
 10. 10.
  2034 e kadar sürer sonra büyük değişim gelir.
  (bkz: 33 yilda bir gelen buyuk degisim)
  3 ... pilotmont