bugün

Mansiyon almış bir fotoğraf bırakayım buraya. Vay dayım vay. ismini cismini bilmiyoruz maalesef. 80'lerden bir fotoğraf.

Fotoğraflayan kişi mehmet karabay, geçen sene ocak ayında vefat etmişti.

görsel

Rahmetli:
https://i.hizliresim.com/aq8qbhk.JPG
Eskiden rumlar yapardı rakıyı, has üzümden, her yerde üzüm bağları vardı ve iyi şarap da vardı, rumlar alkolü üzümden damıtıyorlardı ve bu yüzden rakının rengi sarımtırak olurdu mübadeleye kadar. Mübadeleden sonra rumlar gitti, iyi üzümler bitti, üzüme bakması bilmesi zordur, tekel kuruldu ve rakıyı türkler şeker pancarından damıtılan beyaz renkli alkolle yapmaya başladı. Tadı rengi değişti tabii, eee buna değişik bir isim bulmak lazım, yerli malı olduğunun anlanması lazım, YENi RAKI koydular adını, ve yüz yıldır, hakikaten yüzüncü yıldır adı hala yeni rakı. işte hikayesi bu.

Buradan ayrılan rumlar yunanistanda da rakı üretmeye devam ettiler, duziko 12 rakısı var hala, çok da sevilir, deniz kızı rakısı, ama varvayanni, mini, uzo plomari, vb, lesvosda yani midillide kaz dağlarının suyuyla üretilen yunan uzosu, fransızlar pastis der rakıya o da fransada üretilir, her akdeniz ülkesiinin kendi rakısı var, lübnanlılar arak der, böyle gider, güzel mesele.

Rahmeti bol olsun, Aydın Boysan geldi şimdi aklıma, tüm rum meyhanelerini bilirdi, ne zengin bir kişilikti, rakı ansiklopedisinin yazarlarındandı.
çok bozdu...10-15 sene evvel böyle değildi aroması ve tadı.
Tekel tarafından 1944'te piyasaya çıkarılan ve halen Mey Alkollü içkiler San. ve Tic. A.Ş. tarafından üretilmekte olan rakı.

Etiketi defalarca değiştirilmiş; her zaman en fazla ihraç edilen rakı markası olmuş; alkollü içki konusunda yayın yapan kaynaklarda "en çok satan distile alkollü içki markası" sıralamalarında yer almıştır.
eski rakının ancak getir götürünü yapar.
eczanede satılmalı ve % 80'i sgk tarafından karşılanmalı,yaşadıklarımız ayık kafayla kaldırılacak gibi değil..
Çok uzun zamandır ilk tercihim Olmamıştır. Efe Gold en iyisi diye düşünüyorum. Yanında köpoğlu ve tahin tarator ile on numara oluyor.
ay ıy ya nası içiyorsunuz rakı denen şeyi. hayr et doğrusu.
Ala ve Ustalarin Karisimi gayet guzeldir. Yinede bi tekirdag gold degildir.
Ustaların karışımı cogzellll.

Ama bir, kulüp raki değildir.

Evet.
keyif ickisidir.

zeytinyaglilardan ve pastirmalardan olusan sofrada yag bigi akar gider.
Fırtınalı havalarda sığındığım tek liman.

Ne zaman başım dara düşse, ne zaman dertlensem, ne zaman kendimi çaresiz hissetsem beni toparlayan büyüğüm.

Sen olmasan belki de bu yaşa gelemez, bunca derdin arasında kaybolur giderdim.

iyi ki varsın. Seviyorum seni, sen her zaman benim büyüğüm olarak kalacaksın...
içilmeyecek tek rakı. kokusu, içimi, ertesi günü beş para etmez rakı.
Eskimeyen tek şey.
20 yıl önce 8 TL olan içecek.

Şimdi 210 tl.
görsel
keyfimizden mi içiyoruz be kardeşim keyfimizden mi içiyoruz mustafa şu karidesi uzatır mısın.
Yıkık içkisi.

Hassiktir diyen olursa sabaha kadar döverim bilader, ben ki bunun kitabını yazmış adamım ama harbi harbi yazık etmişim kendime!

Bir kere rakı öyle ha deyince içilmez, mükellef bir sofra ve pesimist musiki icap eder. Ekseriyetle ortam hüzne gark olur.

Halbuki bi viski, likör, şampanya, sekt, öyle mi? Keyifli anların arkadaşıdır. Hemen her şeye yarenlik ederler, kah bir fincan kahve, kah buzlu süt, olmadı taze sıkılmış meyve suları...!

Nerde rakı içen bir adam var hayatın sillesini yemiş, ocağı yuvası yıkılmış...!

zannımca memleket üstünde esen buhran rüzgarlarının yegane müsebbibidir rakı! Heyhat ne zaman ki bu musibetten kurtulacağız elem ve ye’is mutlak mazide kalacak!
Bunun sorunu içinde anasondan başka bir şeyler de olmasıdır. Harbiden öyle. Ne kader su, soda ile açarsanız açın o lanet tadı kaybetmiyor.

Ama güzel yine de.
Yeni Rakı artık Manisa'da üretilmektedir. Ama rakı diyince akla Tekirdağ gelmektedir.
görsel
görsel
Bi küçüğü gömdük iyi mi. Hepinizi seviyorum dostlar. Cansınız.
evde yapmayı öğrendikten sonra 100'lük şişenin 12 tl'ye mal ettiğim yerli içkimiz.. oohhh mis.
Ülkemizde 70 ml lik şişe fiyatı 78 TL dir. Aynı rakı Kıbrıs'ta ithal ve 27.90 TL dir.
Tekirdağın yanında adı bile geçmeyecek rakıdır.
güncel Önemli Başlıklar