1. 1.
  belki yakınlarda böyle bir şey çıkabilir. gidişat onu gösteriyor.
  3 -5 ... kutt
 2. 2.
  temelleri 12 eylül askeri darbesi ile atılan yeni düşünsel akımdır. dönemin konjonkürü ile birlikte değerlendirildiğinde açığa cıkan durum şudur: dünya reagan ve thatcer öncülüğünde gelişen yeni sağ muhafazakar anlayışın türkiye'ye yerleştirilmesiyle ortaya çıkan düşünsel akım olarak tanımlanabilir.

  bu akıma göre türkiye iktisadi, kültürel, siyasal olarak eski osmanlı coğrafyasının parcaları olan yeni ülkelerden ayrılamaz. çünkü bu ülkelerle tarihsel bir birlikteliği söz konusudur. ayrıca yine bu akıma göre ülkenin temel sorunları kabul edilen sorunlar* türk modernleşmesinin sakat yönlerinin ürünüdür. yine ulus-devletin zihniyet kalıpları, * toplumun geniş kesimlerini dışlamıştır. dolayısıyla ulus-devlet aşılmalı ve bunun yerine federal yada konfederal örgütlenmeler geçirilmelidir.

  ilk okunduğunda kulağa makul istekler gibi gelmesine rağmen bu emperyal fikir 1970'lerin sonundan itibaren gelişmeye başlayan neoliberalizmden ayrı düşünülemez. bunun türkiye'deki ilk uygulayıcısı turgut özaldır. günümüzde ise fethullah gülen ve onun tarikatı bu hareketin öncüsü durumundadır.
  2 -1 ... demokles
 3. 3.
  osmanlıyı tarihten tekrar yaşama döndürme çabasının göstergesi. özellikle tarihi çarpıtarak. geçmişte yaşanmış bir çok olayları es geçerek.osmanlıyı hep gündemde tutma çabası.
  fakaat adı yeni olsa da osmanlıcılık cumhuriyetin kuruluşundan günümüze gelene kadar biraz eskimiştir. osmanlıyı türklükle özdeşleştirmek büyük bir yanılgıya düşmektir. arap ve fars dillerinden kelimeler apartarak yeni bir dil oluşturmuş kendi öz dilinden kopmuştur.anadolu halkı kulu olduğu padişahının konuştuğunu anlamıyordu. bu gün dahi osmanlıca olan kelimeleri kullanıyoruz.çünkü yeni osmanlıcığı, toplumun konuşma dilini osmanlıca yaparak oluşturacaklarını artık biliyorlar. bu bilgiyi nasıl ve nerden aldıklarınıda, biz cumhuriyetçiler biliyoruz.
  1 ... hildeshaym
 4. 4.
  selçuk üniversitesi uluslararası ilişkiler bölüm başkanı prof. dr. şaban çalış,'ın hayalet bilimi ve hayali kimlikler adlı eserinde ele alınmış ve özal'a dayandırılmış konu.

  (bkz: neo-osmanlıcılık)
  ... patria o muerte
 5. 5.
  türkiye'nin yeni resmi paradigması olma iddiasındadır. türkiye cumhuriyeti'nin kurucu paradigması olan ve bir takım değerler, iddialar üstlenmişti. ancak belirli dönemeçlerle beraber artık egemen sınıflar ve dünya konjonktörü için bunun bir anlamı kalmamıştır. bununla birlikte eskinin paradigması kötü yanlarıyla birlikte aynen devam ettirilmikle birlikte, tarihsel mirasını ebediyete bırakmaktadır. yeni osmanlıcılık türkiye'nin yeni resmi ideolojisi ve kurucu paradigmasıdır. buradan ise tarihsel olarak yıkım çıkar ancak orası başka bir yazının konusu.
  2 ... kisil
 6. 6.
  amerika'nın önde gelen tink-tanklerinden Brookings Enstitüsünde görevli olan ömer taşpınar'ın öngörüleri üzerinde şekillenince bi b.ka benzemeyen -cılık tır.

  - yeni osmanlıcılık Ortadoğu'da ve Balkanlar'da Türkiye emperyalizmi anlamına gelmemektedir.

  - kürtler'i asimile etme amacında olan kemalistlerin * tersine, Yeni-Osmanlıcılık ortak bir kimlik duygusu inşa etmede islama çok daha önemli bir rol biçmektedir. Tıpkı Osmanlı döneminde olduğu gibi, islam Kürtlerle Türkler arasındaki ortak payda olarak tasarlanır.

  - Katı Kemalistler * islamı, çokkültürlülüğü ve liberalizmi Kemalist devrimin potansiyel düşmanları olarak görmektedir.

  - Kemalistler AB ve ABD'ye gittikçe daha fazla kuşkuyla yaklaşmaktadır.

  - Kemalist kimliğin ve yaklaşımın en net görüldüğü yer öncelikli olarak ordu çevresidir. Bu çevrede, ne denli küçük olursa olsun, Kürt etnik kimliğini vurgulayamaya hizmet eden her çaba, Türkiye'nin teritoryal ve ulusal bütünlüğüne büyük bir tehdit olarak algılanmaktadır.

  - AKP, Kıbrıs'ta taviz verme politikasıyla orduyu rahatsız etmişti.

  - 2003 yılında AKP hükümeti iç siyasette son derece önemli bir risk alarak Türkiye'nin 40 yıllık Kıbrıs politikasını tersine çevirdi * Kıbrıs Türklerine adada taviz vermeyi kabul etmeleri için baskı yaptı *. Böylesi bir adımın, Türkiye'nin AB'ye giriş şansını arttırılacağı düşünülüyordu.

  - Sadık bir Kemalist * olan Ahmet Necdet Sezer, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı iken, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile her türlü diyaloğu reddetmişti; bunun nedeni, Talabani'nin Kürt olmasıydı. AKP'nin tutumu daha esnek ve pragmatiktir. 2007'de Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türk ordusu bu tür görüşmelere itirazını kamu önünde bildirince, tasarladığı Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani görüşmesini iptal etmek zorunda kalmıştı. Abdullah Gül, ancak cumhurbaşkanı olunca, Celal Talabani'yi Ankara'ya resmi bir ziyarette bulunmaya davet edebildi.

  http://www.odatv.com/Siya...cuk_turkiye_mi-15151.html
  -3 ... inisiyatif7
 7. 7.
  (bkz: ahmet davutoğlu)
  ... quellion
 8. 8.
  ak parti'li muhafazakarların hayalinin temelini oluşturan yeni ve güçlü akım. ak parti'li liberaller de her şeye olduğu gibi bu akıma da sıcak yaklaştıkları için şu anda birlik ve beraberlik içinde, sessizce yürür. bakalım.
  ... grb 050904
 9. 9.
  gerizekalıların ciddi ciddi inanarak peşinden gittiği ideolojimsi ABD türetimi düşünce.

  Yeniden osmanlı olsak buralarda barış huzur gelmez miydi be birader?

  Ne güzel şii sünniyi, kürt arapı, kürt Farsı, kürt Türk'ü vurmazdı, yahudiye de bi höt derdik ki tey tey.

  Lan bir kere osmanlı zaten bu ilkel toplumların sikindirik sevdaları yüzünden nalları dikti. Tekrardan nasıl oluyor da tek çatı altında uzun süre toplayabileceğine inanabiliyorsun ki?

  Hem anasını satayım sen kendi ülkeni düzelttin de kodumun Irak'ı, suriyesi kaldı bir de onlara barış getireceksin di mi?

  Yahudileri ezip filistini kurtaracağını mı sanıyorsun? Mescid-i aksaya kafana göre girip çıkabileceğini mi sanıyorsun?

  Sen bir ton ilkel, barıştan insanlıktan, kültürden anlamaz ortadoğunun Düzene her daim bela olan halklarıyla uğraşırken zayıflarken Yahudiler tam tersi güçlenecek. Amerika Afganistan'a ve güney amerika'ya yoğunlaşırken Ortadoğu'ya Köpek bakıcısı arıyordu olay bundan ibaret. Bununla beraber Türkiye'nin rejiminde oynama yaparak Türklük kimliğini de değiştirecek al sana bir taşla iki kuş. BU teraneye inanacak Türkler ya gerçekten çok salaktır ya da salaktır başka açıklaması yok. Anası babası türk olup da salak olmayanlar ise Türk değildir kültürel olarak.

  Hadi böyle romantik bir bakış açısı hariç Türkiye para kazanacak, bölgedeki kaynakları kontrol edecek gibi daha gerçekçi gibi görünen hikayelere kananlara ise diyecek hiçbir şeyim yok.

  Bunun Osmanlıcılık gibi zahiri, yapay bir akımla olabileceğini kanıtlayın bana sizin gibi soyu bozuk kişilerden olarak değil Öz be öz Türk olarak en büyük osmanlıcı ben olayım.

  ama yok öyle bir şey amerika karışmasa bile zarar ziyan hesabında ortadoğunun tümünü bir çatı altında barındırıp o petrollerden kar edemez adam. Sen Musul'u kerkük'ü ve güney azerbaycan'ı sağlama al geriye kalanlar ne halt yerlerse yesinler sonuçta güç sınırlı bir olgudur. Amerika bile Irak'ı zaptetmeyi karsız bir iş olarak gördü de.

  ek: "bik bik bu milli devleti yıkma oyunu değildir, tam tersi güçlendirir bölge ülkeleriyle ortak çıkarlar üzerinde anlaşmaktır asıl olay bik bik" diyenlere de burada yapılmışı var alın kaldığı yerden devam ettirin Abdnin projeleriyle uğraşacağınıza

  (bkz: sadabat paktı)
  4 -1 ... selim pusat
 10. 10.
  (bkz: cengiz özakıncı)

  yeni osmanlıcılık tuzağı ve türkiye'nin siyasal intiharı!
  1 ... kerameti kendinden menkul