bugün

namaz kılmayanlara dert olan gerçek.
Eski neslin %100 ü namaz mı kılıyormuş diye düşündüren başlık. insanların evine mi gidiyorsunuz kim ibadetini yapıyor diye bakmaya allah aşkına?
bilinmesi çok zor ve gereksiz şey. benim tipime bakan 10 dakika muhabbet eden bir insan der ki bu adamın dinle imanla hiç alakası yok, ben de kimseye muhabbetini yapmam bu konuların, ama kim bilir ben odamın kapısını kapatınca napıyorum.*
bir insanın ibadet etmesinin ya da etmemesinin, inanmasının ya da inanmamasının başka birine nasıl dert olduğunu merak ettiren ifadedir.

cidden soruyorum bu durumun kişiye ne gibi sosyal, ekonomik, hukuki ve benzeri bir etkisi oluyor da bu kişi böyle şeyleri dert ediyor ?
dikkatini sikim denilesi gerçektir.
Pişman olacaklar ama çok geç.
kimseyi ilgilendirmeyen durumdur.
sanal dışında gereksiz olan herşeye yönelinmesiyle ortaya çıkan mahşerimsi durumdur, en kısa zamanda Allah herkese doğru yolu nasip etsin.
Maalesef öyledir. Kılan bir genci de görünce hunharca bakışlar atılır, garipsenir... Sanki müslümanlığın şartı ihtiyarlıkmış gibi...
Çoğu yeni nesil "bakın ben namaz kılıyorum" denilmemesi gerektiğini öğrendiği için insanlar yeni nesil namaz kılmıyor muhabbeti içine giriyor .
ibadet yapanın allah ibadetini kabul etsin inşallah. ama tutup da sen ibadet yapmıyorsun vay efendim diye yargılamak anlamsızdır, herkesin hür iradesi var bize saygı duymak düşer.
insanları namaz kılmıyorsun diye ağır ithamlar bulunmak yanlış. Fakat namaz kılanların, kılmayanlara içten içe üzülüp onları namaza sevdirmenin yollarını arayan kimseye de. - Sana ne kardeşim el alemin namazından niyazından demeleri oldukça yersiz bir durumdur. islam insanlara tebliğ görevi vermiştir çok duymuşsunuzdur emr-i bil ma\'ruf nehyi anil münker ifadesini. Tezimi şu örnekle tamamlıyorum.
Düşünün yolda karşıdan karşıya geçeceksiniz arabanın geldiğini fark etmeden yola zıplıyorsunuz yanınızda ki adam da kolunuzdan tutup - aman kardeşim dikkatli ol araba çarpar, demesine, aklı yerinde olan insan - Sana ne benim hayatım ne karışıyorsun demez aksine şükranlarını sunar. Aynen örnekte olduğu gibi insanlara namazı sevdirmeye çalışmak onları inanmış olduğu ahirette güzel nimetlerle karşılaşmasına vesile olmaktır. Ancak en başta belirttiğim gibi ağır ithamlarda bulunmak doğru değil.
çok yanlış bir genellemedir.
genelde vakit olmadığını , kalplerinin temiz olduğunu ve kendilerini hazır hissetmediklerini bahane ederler.
(bkz: bunlar hep on birinci nesil)
cemaatle kilinan namazin arkasinda gulusen cocuklarin olmamasi kadar uzucu bir durumdur.
kılmıyor değil, kılamıyor olmasıdır. kime sorsanız "kılamıyorum" der.
11. nesillere gönderme. (gülücük)
farz olmayan bir sürü şeyi farzmış gibi gösteren güruh yüzündendir. dini zorlaştırmış, mantıksızlaştırmışlar, namaz da arada kaynamıştır.
evet dinin kendisinin insanların elinde fitnelerle, fesatlarla saçma sapan bir taklitçiliğe dönüştüğü günümüzün bir gerçeğidir. namaz artık çoğu kişinin yalnızca yatıp kalktığı bir ibadet halini almıştır. halbuki bana göre tanrı karşısındaki küçüklüğünü kabul etmeyi, kibirlenmemeyi, eşitliği ve tanrıya dua etmeyi kapsıyor. ibadetin içini dolduran insanlara selam olsun.
11. Neslin dini bütün ve mutmain olmaması.