1. 1.
  günümüz türkiye gençliğinin vahim sorunudur. Tek bildiği sabah akşam whatsap, twiter instagram gibi yerlerde yazı yazmak fotoğraf koymak olan, kendini yukarda görmekten hayatı doğru dürüst yaşayamayan, samimiyet nitelik yoksunu, alçakgönüllü atılgan ve sıcakkanlı olma özelliklerini dahi barındırmayan, üstüne üstlük bir de marifetmiş gibi tam tersine kendini tepede gören, burnu kaf dağında egoist ve beyinsiz bir genç nesil yetişmeye başladı son zamanlarda günümüzde. Sadece bu da değil şimdiki gençliğin tek başına bir birey olamaması düşünememesi ve fikir eser üretmek için mutlaka arkadan ittirilmeye ihtiyaç duyması da bu durumun vahimiyetini ortaya koymaktadır.
  Şimdiki boş beleş genç neslin türkiye deki eski tip yüksek karakterli gençliğe nazaran arsız olması, sürekli sevgilisiyle bi yerlerlerde sürtmesi, sokakta orda burda oynaşması, internet sitelerinde telefonda twiter gibi yerlerde iki kelimelik cümlelerle yazışarak beyin tutulması ve zeka düşüklüğü yaşaması sorunu ayan beyan ortadadır. Mektup kültürü bile kalmamış şimdiki gençlikte.

  Hiç unutmam eskiden böyle değildi toplumumuz, gençler daha bilgili ve akıllıydı. Özellikle de jenerasyon farkından olduğunu açıkca farkettiğim 22 yaşın altındaki zekasız, bilgisiz gençliğin etrafta hızla yaygınlaşmaya başlamış olduğunu endişeyle takip etmekteyim. önceden üniversitelerde şairane ruhlu, edebi ve tarihi bilgisi yüksek, müzik kültürü iyi, yazı yazmayı seven, ansiklopedi karıştıran, araştırmacı, az çok tarih siyaset bilen bilgili, kültürlü, okuryazar bir gençlik vardı. Şimdiyse günümüzde onlar azalmış, gitmiş bitmiş nerdeyse... yerlerine zekasız sorgulamayan bir nesil gelmiş. Şimdiki genç nesil mensupları daha kağıda iki kelime dahi dökemez olmuşlar. Her yeri yeni tip üniversiteliler liseliler kaplamış,
  aklı fikri sevgili de sikişte olan, parklarda duraklarda oynaşmaktan kafelerde sürtmekten düşünmeye sorgulamaya vakit bulamayan ve birbirinin kolları arasında hayat geçiren üniversiteli liseli gençlerin bu rezil ve vahim durumunu her geçen gün görüyorum.

  En büyük derdi kızla oynaşmak olan, james dean tarzı saç stiliyle dolaşıp kız arkadaşının koynunda gezen hipster tipli erkekler; diğer tarafta dünyayı ben yarattım havalarında dolanan, her gün ego kasmak için uğraşan ilgi göre göre götü kalkmış şımarık, erkeksiz yaşayamayan, sorgulamadan üretmeden hayat sürdüren kız neslinden utanç duymamak elde değil. bu anlamda psikolojik sınır olan 1995 belki 96 sonrası nesil kızlarda bu durumun ve değişimin hakikatli bir biçimde tezahür edişini net olarak tarafımca uzun bir zamandır toplum içinde gözlemlemekteyim. Tabi bu tarihten Önceleri doğanların bir kısmında hala aklı başında bir kişilik ve gidişat mevcut neyse ki. Eski tip gençlikte hala farkındalık ve kaliteli bir kişiliğe sahip olma özelliği, aynı zamanda alçakgönüllülük, sıcakkanlılık, atılganlık karakter sahibi olma vasıfları mevcudiyetini koruyor, onları bir kenara koymalıyız. Lakin sonrasının durumu vahim ve içler acısı halde gerçekten de. Ülkemizde son zamanlarda yeni jenerasyonla ortaya çıkmış boş beleş, kendini beğenmiş gençliğin rezil ve vasat durumu bu dibe vurmuşluğu en net şekilde ortaya koymaktadır.

  Bütün ümidim gençliktedir diyen atatürk, şimdiki gençliğin rezil halini görse utançla seyrederdi. sokaklarda her dakika ulu orta birbirine sarılan, oynaşan gençliği görse utanarak izler ve düşüncelere dalardı. Yazık lan hakikaten de bunlara bu mudur eski okuryazar, saygılı, yardımsever, samimi, bilgili, yüksek karakterli türk gençliği. El ele gezmekten Sorgulamaz düşünemez Olmuşlar. Yazık hakikaten yazık böyle gençliğe de yeni nesile de...
  5 -2 ... yoksul genc
 2. 2.
  insan beyni uygulama ve kafa yormayla gelişir.

  Başka türlü dil öğrenemezsin.
  Bebeklere bakın gözlerini belerte belerte nasıl ebeveynlerini dinlerler ya da diğer insanları.

  Ne yazık ki, artık
  Çocuklar her şeye kolay ulaşıyor.

  Kitap okumak ya da yazı yazmak insablık tarihinin önemli bir dönemecidir. Bakın hiçbirisi rağbet görmüyor. Ergenlerin muhabbetleri fazlasıyla boş ve seviyesiz.

  Entelektüel olarak vasat altı bir kuşağa hazır olmalı dünya.
  3 -2 ... muhendis tarihci
 3. 3.
  yanlış genellemedir.

  tamamen sosyal ve ekonomik bakımdan güçsüz kesime bakılarak yapılmış bir çıkarımdır. sen bir de paranın öbür yüzünü gör.
  1 -3 ... corbadaksinekkanadi
 4. 4.
  Doğrudur. Yeni nesil bilgisayardan, tabletten kafasını kaldırmayan. Tek muhabbeti futbol veya sanal oyunlar olan, arkadaşlıktan dostluktan erdemlerden bir haberdirler. Ve bakıp kendi neslimizin o yaştayken durumunu hatırlayınca gelecekten endişe ediyorum.
  1 -1 ... uzunkartal
 5. 5.
  ailelerin suçudur. insanlar doğru düzgün çocuk yetiştirmiyorlar ki. onlara neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğretmiyorlar. ellerine veriyorlar bilgisayarı telefonu başka bir şey yapmıyorlar ondan sonra salak bir nesil yetişiyor bu salak nesille de biz uğraşıyoruz okullarda falan bu salak tipleri biz çekmek zorunda kalıyoruz. umarım ileride çocuğum da böyle olmaz. onu tembihleyeceğim instagram youtube gibi yerlerde fazla takılıp oradaki salak tiplere özenme diyerek.
  1 ... marjinalbirnick
 6. 6.
  açıkça görülen hakikattir. eski okuryazar, bilgili, kültürlü, canayakın nesil yerine sosyal medyadan twiter instagram gibi zart zurt şeylerle hayatını geçiren whatsap bağımlısı embesil bir yeni nesil gelmiştir. geçmiş olsun dünya milletine.
  6 -1 ... yoksul genc
 7. 7.
  Ebeveynler ise tam tersini düşünüyor. Kime sorsan çocuğu dahi. Telefon, tablet kullanıyor diye zeki sanıyorlar çocuklarını. Oysa ki söküğünü dikemeyen, yediklerini markette yetişiyor sanan moron bir nesil ile karşı karşıyayız.

  Öğrenmek umurlarında değil, saygı, sevgi, maneviyat umurlarında değil. Eğlenemedikleri tek bir saniyeye bile tahammülleri yok. Eğlence anlayışları ise çöp.

  Aileler çocuklarının moron olarak yetiştiğini ergenlikte anlamaya başlıyor ama çok geç olmuş oluyor.

  Teknolojinin esiri olmayan, fabrikasyon olmayan, dünya ve doğadan kopuk olmayan çocuklar yetiştirmek için azami özen gerekiyor.
  4 ... karacaoglan
 8. 8.
  Tabletle telefonla büyüyen hiçbir şey için emek harcamayan çocuklar üst düzey zeki olcak değil ya öyle olsa apple' ın sahibi kendi çocuklarına telefonu yasaklamazdı biz dışarda top oynardık sokakta didişirdik yapıp yaşayarak ögrenirdik özetle.
  3 ... helenistikcocuk
 9. 9.
  Teknolojinin yan etkileri.

  Hepsi zombi gibi. Birsey soruyorsun yuzune salak salak bakiyorlar.
  12 ... sari civciv
 10. 10.
  Sırf farkındalık olsun diye hdpkk ya oy verenlere tanık oldum.

  Bunlar farkındalık olsun diye ataları ada satmıştı bunlar ülkeyi satar.
  3 -1 ... vomer