1. ?.
    Yeni neslin son derece memur zihniyetli olduğunu çoğu ispat etmiştir. Şimdiden emekliliğini düşünenler vardır. insanın böylesine yaşamdan kopması aklın ereceği iş değil. Önce bir şeyler üret sonra emekli olursun acelen ne?
    1 ... heathcliff
  2. ?.
    eskiye göre çok daha iyi eğitim almış, öğrencisinin geleceğiyle ilgilenen kişilerdir.
    6 ... fishandcips
  3. ?.
    türkiyenin şu şartları altında öğretmen olmanın ne kadar zor olduğunu herkes bilir. kadroya geçebilmek için atılan taklalar öğretmeni haddinden fazla yorduğu için evet insanlıktan da uzaklaştırır. öğretmen adaylarına "insanlara insanca yaşamayı öğretmesi" öğretilirken insan muamelesi yapılmaz ama yine de öğretmenler öğrencilerini sever hem de çok sever. onların başarısını gördüğü zaman mutlu olur.
    2 ... suhuko
  4. ?.
    eski nesillerine göre çok daha idealist ve akılcılardır gelecek nesil için umutturlar.
    1 ... birdy
  5. ?.
    öğrencileriyle ilişkiye giren örgetmenler de bu kategoridedir.
    -4 ... gmail notifier
  6. ?.
    ziyadesiyle sabırlı öğretmenlerdir.

yenisi, eskisi yoktur, meslek kutsaldır. yeni nesil, branşı dışında da bir yığın bilgiyle donatılmıştır. iş yükü sürekli artarken, maaşları yerinde saymıştır ve (müjde!) 58 yaşına kadar da bu tempoda çalışmaya devam edeceklerdir. tüm bunlara ek olarak her yıl sistem değişmektedir.

köylerdeki öğretmenlere gelince, ben çalışmadım; ama yeni atanan bir arkadaşı ziyarete gitmiştik. birleştirilmiş sınıfta mucizeler yaratmaya çalışıyor ve sık sık ağlıyordu.
    3 ... dalgali kur
  7. ?.
    çağdaş eğitim anlayışın benimsemiş ve de iyi uygulayabilen öğretmenlerdir. yaşlı öğretmenler çağın getirdiği yeniliklere ayak uyduramıyorlar emekli olsunlar genç öğretmenlere yer açsınlar.
    1 ... birgarip
  8. ?.
    kaç sene okuyup, üniversite bitirip fakat ilkokul mezunu, işe doğru düzgün gitmeyen bir dsi işçisinin neredeyse yarısı kadar maaş alan insan evladıdır. mamafih bu kişinin ders esnasinda, mesai bitiminden sonra cebindeki tüm parayı beyaz eşya taksidine yatıracağını düşünmesi ve bu sebeple verimli olamaması normaldir.

peki çözüm ne diye soracak olursanız hemen yanıt vereyim; ogretmen maaşları 2500-3000 ytl arası bişey olcak ve egitim fakültelerine mülakatla öğrenci alınacak. budur.
    3 ... pygmalion
  9. ?.
    Çoğu kendini iyi yetiştirmemiştir. Parası azdır; ama vicdanen öğrenmek ve öğretmek zorundadırlar. Sadece maaş almak için bu işi yapan birçok basit vatandaş vardır. Geçmişteki öğretmenlerle kıyaslandığında da maalesef eksikleri daha fazladır. Sistem bozuldukça yeni mezunlar da eksik gelmektedir. Bir edebiyat öğretmeni Kafka'yı tanımıyor. Yüzlercesi var hem de. Bu iş midir yani! Demirci demir dövmeyi bilmiyor gibi bir şey. Durum hiç de iç açıcı değil. Kim ne derse desin.
    3 -1 ... heathcliff
  10. ?.
    her işte olduğu gibi öğretmenlikte de işini sevenlerin başarılı, sevmeyenlerin başarısız olduğu görülür.
    "hocam zaten hangimiz isteyerek öğretmen olduk ki" diyen öğretmenin mesleğinin adamı olması mümkün değil. bu tiplerin erkek olanın öğretmen evinde oyun oynaması, bayan olanlarının dizileri deli gibi tartışmaları sık görülen davranışlarıdır.
    1 ... zebun