1. 1.
  (bkz: tuzlayayım da kokma)
  -1 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  (bkz: bu bebeğin tuzu az olmuş hanım)
  2 ... vivendi
 3. 3.
  Doğumdan 40 gün sonra "kırk uçurma " veya "kırk kaçırma" denilen gelenek vardır. Adet üzerine kuru köfte, dolma, börek gibi yemekler yapılır, eş dostla hamama gidilir bebek yıkanırdı. Adet gereği ayva götürülür ve bebeğin ileride terinin kokmaması için vücudu tuz ile ovulur, yıkanırdı. ayva götürülmesinin nedeni; ayvanın pek çok hastalığa iyi gelmesi ve bu nedenle sembolik olarak çocuğun hastalanmasının önlenmesidir.
  1 ... pnar
 4. 4.
  Kesinlikle yeni doğan bebeği tuzlamak doğru değildir… Sadece yeni doğan bebeği tuzlamak nedeni ile, pek çok bebek beyin kanaması geçirmekte, ve ölmektedir. Çünkü bebeğin savunmasız vücudu tuzu emer; ve kandaki tuz oranının artması dolayısı ile bebek sıvı kaybı yaşar. Bu sıvı kaybı bebeğin beyin kanaması geçirmesine neden olur.

  Bu durum ile karşılaşılmasa dahi, nazik cildi tuz ile buluşan bebekte pişikler oluşur, sonrasında yaralara dönüşür… Kısacası, büyüklerden alınan her bilgi doğru değildir. Doktorunuzla görüşmeden bebeğinize bu şekilde uygulamalar yapmanız kesinlikle önerilmemektedir.
  2 ... gizemli 4755
 5. 5.
  hepimiz tuzlandık, kokmuyoruz bu yüzden.
  ... 662 123 5161