bugün

hüseyin turan' ın seslendirdiği güzel türkümüz. şu günlerde dinlenilebilecek en anlamlarından.
sözleri söyledir;
yeni cami avlusunda ezan sesi var
ezan sesi değil be annem sevdiğimin yası var
yeni cami avlusunda ezan sesi var
ezan sesi değil de be annem sevdiğimin yası var

eller bana ağlamaz be annem
kara yazma bağlama
bir sevdiğim bir de güzel annem
buna yürek dayanmaz

Tabutumdan al kan akar
Cümle alem bana bakar
genç ölümüm yürek yakar,
dayan sevdiğim dayan...
atatürk'ün de sevdiği bilinen, harika türkü.
tam anlamıyla bir ege-balkan türküsüdür. türkü, sözleri(güftesi) bakımından incelendiğinde karşılaşılan ilk olay ezan sesiyle ifade edilen ölümdür. bu ölümün hemen ardından yarım kalmış bir sevda öyküsüyle buluşulmaktadır. (aşk kelimesinin bu soyutluğu kapsama yetisi olmadığından bu durumu anlatmada yeri yoktur.)

türküde anneye sesleniş çok farklı yerlerde mânâ bulabilir ancak bu da genel olarak eserin içeriğindeki acıyı katlamaktadır. "tabutumdan al kan akar, cümle alem bana bakar, genç ölümün yürek yakar, dayan sevdiğim dayan." dizelerinde ise ölüm olayının ya da haberinin yeni duyulduğu, hane ve civar halkına yeni ulaştığı anlatılmaktadır. genç ölümün çağrıştıracağı genel içerikler askerlikte ölme, hastalığe tutulma vb. başlıklardır. türküyü penceresinden dinlediğimiz kişi kendi ölümünü anlattığından iki ihtimali karşımıza çıkarmaktadır. burada kişi ölümünü öngörerek bunu anlatmış olabilir ya da ölüm olayından sonra başka bir gözlemci tarafından bu olay içselleştirilmiş ve esere dökülmüş olabilir.

birimlerin tümünde bahsedilen ya da seslenilen sevgili ise bu türküdeki ölümün bir esere sığdırılmış özünü bize yüreğinde taşıyarak ulaştıran, türküde bahsedilen ölümü yaşayan kişiyle beraber en çok acıyı çeken kişidir. "ezan sesi değil be annem, sevdiğimin yası var." dizeleriyle tasvir edilen olay ezan sesiyle karışan bir ağlama sesidir. burada türkünün şiirsel değerinin ne kadar üst düzeyde olduğunu görmekteyiz. dizelerdeki söz sanatlarıyla sevgilinin cenaze namazında ağlayışı böylesine üstün bir ifadeyle anlatılmaktadır. somut bakışla bakıp burada bir sesin diğerini bastırması gibi sığ bir sezgiyle yetinmek yerine daha soyut halde düşünüp tabutun içinde yatan cansız bir bedenin kendisine edilen dualar (ezan ve dualar) yerine sevdiğinin yasını duymasını (önemsemesini) görebilir ve anlatılan sevdanın gerçekliğini algılayabiliriz.

sevgilide olduğu gibi dizeler boyunca kendisine seslenilen annenin "kara yazma" bağlaması yasın boyutunu göstermekte, seslenen kişinin "eller bana ağlamaz be anne, kara yazma bağlama" demesi ise adanmışlık hissiyatının bir diğer göstergesidir. "bir sevdiğim bir de güzel annem, buna yürek dayanmaz." dizelerinde ise ölümün üzüntüsünü tüm boyutlarıyla yaşayan iki kişinin hallerinden bahsedilmektedir. "dayan sevdiğim dayan" diyen sevgilinin yarinin ağlamasına üzülmesi ise onun hala canlı bir yürek taşıdığına işaret etmektedir. tabutun içindeki yüce ruhun bir şehit olduğu buradan belirli belirsiz sezilmektedir.

sonuç olarak denebilir ki "ezan sesi değil be annem, sevdiğimin yası var" diyip cennetini, ahiretteki rütbesini ve kendisine verilen tüm güzellikleri umursamayıp ölümüne sebep olmuş savaşların verildiği, insanların göçlere zorlandığı, lanetli, adi ve acı dolu dünyadaki sevdiğini düşünüp yalnız onu önemseyen, her şeyden vazgeçip geri dönmeyi göze alabilen yüce bir ruhun dilinden demlenen bu türkü süzüldüğü yürek kadar yüce ve sonsuzdur.
inanan, inanmayan her türlü kesim tarafından dinlenesi türküdür...
veda filminde elçin bulut tarafından yorumlanan,bu yorumunun da mutlaka dinlenmesi gereken türkü.
*re karar çalındığında, daha da bir güzelliğini gösteren, daha da duygulandıran güzel türkümüz.
ulan gelde ağlama dediğim türküdür.
nerdek dinledim tekrar unutmuştum ne güzel.
ezan sesi var..
eşref vakti'nin mükemmel ötesi yorumladığı ege/balkan türküsü. eşref vakti yorumunda Erkan Oğur'un perdesiz gitarına vebekir ünlüataer'in derinden okuduğu ezana iyi bir kulak kabartılmalı.
gün ortası da ağlatabiliyor.
lan çok fena oğlum. bulun dinleyin, her aksam az rakıyla.
Bir de buradan dinlenmesi gereken türkü.

https://soundcloud.com/ga...i/gamze-matraci-yeni-cami