1. 1.
  -ilk sene yurtta kalın kesinlikle. sakın ola ki yok aga ben evde kalırım yurtta yapamam diye, yeni tanıştığınız biriyle, tanımadığınız biriyle, emlakçının tanıştırdığı biriyle eve çıkma hatasına düşmeyin. çoğu arkadaşım neler çekti bu yüzden. yarı dönemde göt gibi bırakıp gidenler, pislikten kokanlar, aylarca fatura kira ödemeyenler...

  -ilk sene yurtta kalın. bu yurtta birinci tercihiniz, alaaddin keykubat kampüsündeki atatürk öğrenci yurdu olsun. 1,2 ve 4 kişilik odalarıyla, diğer yurtlara göre oldukca uygun ücretleriyle, okulun içinde oluşuyla, hem bosnaya hem fakültelere yakınlığıyla en iyi verim alabileceğiniz yurttur. giriş-çıkış saatlerinde problem yaşamazsınız.(şahsen 1 yıl içerisinde en fazla toplam 10 kere falan 11den önce girmişimdir.) atatürkte kalmam ben diyorsanız, ki hata ediyorsunuz, yer bulursanız koşa koşa kalın kafanız rahat etsin ama acele etmeniz gerekmekte. eğer kızsanız, bosna hersek mahallesinde cafcaflı kıvılcım, ideal gibi yurtları göreceksiniz. işte bahçemiz, işte fitness salonumuz heyoo diye beyninizi yıkamaya çalışacaklar. kanmayın. hiçbir arkadaşım memnun kalmadı o yurtlardan. kasıntı ortamları, pahalı ve lezzetsiz, soğuk yemekleri, öğrenciden çok mala değer veren idareleri, 5 dakika gecikseniz yurda almayan güvenlikleri var. (gözümün önünde 2 dakika geciktiği için yurda almadılar arkadaşımı başka yerde kaldı.) atatürk öğrenci yurdu iyidir, kyk çıktıysa kasıntılık etmeyin ypışın. kyk candır. atatürk de candır. başka yere gitme ey çöm.

  -he illa tutturdun ben evde kalacağım diye. eğer maddi durumun elveriyorsa, atlantis, loft, istanbul, osmanlı gibi stüdyo daireler var. onlardan tek basına ev tut. en iyileri atlantistir. bu dönemde oradan ev bulmak zordur, haziranda kapış kapış tutulur bütün daireleri. faturalar dahil 700-800 tl bir ücret verirsin. osmanlı ve atlantis bosnanın merkezinde yer alır. diğerleri biraz dışardadır ama bosnanın merkezine yürüyerek 5 dakika sürer. okula da yürüyerek 10-15 dakika sürer bu stüdyolardan. ısınma sorunun da olmaz bu dairelerde.

  -okul açıldı. kimseyi tanımıyorsun, hiçbir yeri bilmiyorsun. korkma ey çöm! senin gibi binlerce insan geldi. ilk hatan olarak hemen ilk tanıştığınla panpa olmaya çalışacaksın. sakın! insanlara önce mesafeli yaklaş, önce tanı. ilk tanıdığın insana hadiii eve çıkalıaaamm diye yapışma. ilk başta büyük arkadaş grupları halinde gezeceksiniz. sonra bölünür onlar ekim kasım gibi. 1-2 tane yakın arkadaşın olsun fazlası zarar. herkes çıkar peşinde ve çoğu insan inanılmaz cins. unutma.

  -okulun girişinden sırasıyla tıp fakültesi(gökkuşağı)- mühendislik- iibf(yadam)- fen edebiyat- hukuk olarak dolanan ücretsiz bir tramvay hattı var. ve okulun en büyük nimetlerinden biridir bu kullan, bokunu çıkar yorma o güzel ayacıklarını.

  -gökkuşağı alışveriş merkezi vardır kampüsün ortasında. içerisinde yemek- market- kitap,defter ve diğer bilimum ihtiyaçlarımızı karşıladığımız biricik avmizdir kendisi. içindeki en kaliteli yer şüphesiz, akkonak restauranttır. 1,5 tlye çayını içip tavlanı okeyini oynayabilirsin. yemekleri de oldukca lezzetlidir. biraz pahaldır diğer yerlere oranla, ama 10-12 tlye tıka basa doyarsın. maçını da burada izleyeceksin ey çöm unutma. karadutlu oraletini içip burada okey oynayacaksın, maç izleyeceksin. gökkuşağının içinde bir de alvey döner var, tavuk iskender döneri ve ayran 5 tl ve kesinlikle denemelisin. hem ucuz hem güzeldir. deli gibi doyar başka bir şey yiyemezsin o gün. avmnin içinde market olarak burç market vardır, fiyatlar normaldir. kampanyaları olur arada, (vize-final dönemlerinde burn 2 tl, red bull 3 tl gibi) onlardan yararlan. atatürk veya okulun içindeki kyklarda kalırsan marketin burası olacak.

  -kütüphanemiz çok güzeldir. kaynak açısından zengindir. değerlendir. zaten okumak için bol bol vaktin olacak. ortamı da çok güzeldir kütüphanenin. güzel havalarda etrafındaki çimlerde yayıl, al eline kahveni orada takıl. içerisi de sıcaktır, kışın evde/yurtta çalışamayacaksın vizeye finale. buraya gel. sessiz olur çalışırsın. hele de hukuk okuyorsan, buradaki her 5 insandan 3ü hukukçudur. yüzlerindeki çilekeşlikten, gözlerin kırmızılığından tanırsın onları. sev onları...

  -üzerinde adının bölümünün yazdığı öğrenci kartın aynı zamanda elkarttır. toplu taşımada kullanacaksın. 90 kuruştu öğrenci, ama bu yıl zam gelmiş sanıyorum.

  -zorunda kalmadıkça dolmuşu kullanma, hem tramvay daha ucuz hem de dolmuşçular ehliyeti kasaptan almış, hem de kabalar. boşver mis gibi bin tramvayına.

  -bosna-okul arası 7 tl tutar taksiyle. bu da bir alternatif.

  -kütüphanenin önünde bankamatikler vardır. ayın 7si civarı ziraat atmlerinin önünde kol gibi sıralar oluşur. yapı kredi, ziraat, iş bankası genelde sıra bekletir. hsbc debbit kartın varsa şanslısın, daha bir kere sıra beklemedim. her bankanın atmsi vardır, ayrıca okulun içinde akbank, iş bankası,vakıfbank ve ptt nin şubesi vardır.

  -gökkuşağının arkasında otobüs ve tren firmalarının yazıhaneleri vardır. otobüs, okulun önünde bindirir, okulun önünden alır, otogarla uğraşmazsın. tren zaferdedir. tramvayla 50 dakikalık bir yol gidersin. havaalanı taksiyle 50-60 tl civarı tutar.

  -okulun 2 yemekhanesi vardır, biri kütüphanenin yanındaki sote, biri atatürk öğrenci yurdundaki yemekhane. ikisine de kayıt olabilirsin, yurtta kalmana falan gerek yok. yemek 2tldir. güzeldir. yararlan.

  -el ele gezeni vuruyorlar, şort giyeni sikiyorlar, küpe takanı öpüyorlar... yalan. külliyen yalan sevgili çömüm. kimsenin kimseye garezi yok. herkes öğrenci be kardeşim napcaklar sana, sen ne istersen giyin. ama dekolteyi miniyi çok abartma derim, sonucta aranmaya gelmiş abazanlar da yok değil.

  -bilimum eğlenceni, çay kahve içmeni bosna hersekte sağlayacaksın. 3-5 iyi cafe vardır. cafe caffeinin waffleını dene. kırmızı döner'de iskenderun ye. maya bistro'da kör soslu tavuk göm. zeki piknik'te tavuk şiş ye kendine has sosları vardır.

  -içeceğim ulan diyorsun. hakkın. iki seçenek var. dışarıda içeceksen: rixos adlı otelin altında xside, green mile ve inferno adında üç mekan vardır. (evet bosna hersek mahallesinde başka alkollu yer yok, şaşırma alış) en iyileri xsideddır. inferno diskodur tavsiye etmem, hoş değildir. kezban ve abazanlar toplanır genelde. xside en düzgünleridir. green mile'a da iyi şarkıcılar gelir arada takipte kal. buralarda alkol pahalıdır, 50lik bomonti 15 tl, tekila shot 35tl(valla lan) cin tonik 45 tldir. evde içeceğim, arkadaşta içeceğim dersen, en büyül alkol kaynağın bosnanın tam ortasında yer alan migros sana göz kırpacak. her aradığın içkiyi bulabilirsin burada. ama çok geçe kalma, 21:30 da uzun kuyruklar oluşmaya başlıyor kasa önlerinde. hostanın arasında bir de tekel var.

  - hemen gidip sazan gibi tüm kitapları alma, bi bekle. bak hangisi işine yarayacak, belki gerekli deil o ktap not yeter. bekle. sabırlı ol. kitap defter için rampalı çarşıya gidebilirsin. ya da gökkuşağındaki atlas ve makro kırtasiyelerden hallet. okulun üst geçit tarafındaki girişinden çıkıp, üst geçitten biraz ilerleyince baş çarşıyı, orada da yakamoz kırtasiyeyi göreceksin. işte burası senin en uğrak yerin olacak özellikle de hukukçuysan. fotokopi ve not işlerini burada halledeceksin. fotokopi 3 kuruştur. başka yerde kazıklanma.

  -hemen aranma. her yakışıklı/güzele abanma. öküz gibi bakma. oo bana baktı evlencezz diye sevinme. o da aranıyor, büyük ihtimalle o gün bakıştığı 18. karşı cinssin. bekle. kasım ayı sonuna kadar herkes herkesle tanışmış, birileri birilerini düdüklemiş olacak. bekle bitsinler, sonra işine bakarsın. üzülürsün, ailenden de uzaktasın üzülme diye söylüyorum.

  -ve ve ve, kimse selçuk üniversitesini isteyip de, abi ben çok seviyorum konyayı ya selçuk'a gideceğim ben diye gelmedi. tercihlerinde yer verdin, şans eseri çıktı ve geldin. ama sev okulu. konyayı sev. sevilmeyecek yönleri var evet, ama ben seviyorum. ben istanbul gibi bir yerden geldim ve bayaa seviyorum, o yüzden hoff şehirden metropolden köye indim geyiği yapıp da beyin sikem çöm yakalarsam vururum ağzına. konya sevilir bir yer, okulun sevilir bir yer. soğuğun, okulun, şehrin tadın çıkar.
  1 ... kendinikesensatanistkedi
 2. 2.
  selçuk üniversitesinde okuyacaklar için çok gerekli bir başlıktır. teşekkür ederiz.
  -1 ... naime sultan