bugün

içini boşalt-itibarsızlaştır-yok et.
Bugünün rakamları ile konuşmak gerekirse adam her yıl minimum 200-250 bin kişiden 10'ar bin lira hacilayacak. ilginç bir durum vesselam. Tabi işsizden aylık ücret talep edilen bir ülkede çokta abes değil. Yani meselenin özeti şudur ki "her türk erkeği çalışmak ve askere gitmek zorundadır. " Ancak bunun yerine para verirse de olur. Gerçekten eşsiz bir devlet anlayışına sahibiz.
gayet mantıklı bi sistem gibi geliyor.

detaylanması gerek elbette ama.

3 ay zorunlu

6 ay seçmeli askerlik.

yatanlar yapanların giderini karşılayacak.

tek sıkıntısı okul.

ya okulunu erteleyeceksin.

ya da 23-24 yaşında gideceksin bir de er olarak gideceksin.
gayet iyi bir sistem gibi gözüküyor.
gönül isterdi ki tamamen kalksın, profesyonele geçilsin ancak aksi durumunda en iyisi bu gibi.
Sorulması gereken soru bence Devletin zorunlu tutarak, asgari ücretle 6 aylığına neden insan istihdam ediyor olduğu sorusu. 3 ay yap sonra adam lazımsa sözleşmeli al yani.

Bu bir gazete haberi olduğu için resmi tarafı olmayabilir ama bunu basına sizdirarak tepkileri de ölçüyor olabilirler.

Temel askerlik eğitimi için bana göre 21 gün eğitim yeterli. 3 ay temel eğitim için uzun bir süre. Ordunun savaşan kısmı zaten komando taburları. Savaş durumunda bu insanlar askere alınınca yeniden eğitim alacak zaten.
Bedelliler 21 gün yapacak
Üniversite mezunları 4 ay
Normal gidenler 9 aya düşecek
Profesyonel askerlik olacak
iki yıllıklar eee...

Ben ne yapacam şimdi la. Kafam karıştı.*
"iflas ettik "biz demenin bir başka yolu.

"Nereden para bulurum? " sorusuna akape ce bulunan salakça bi yanıt.
6 ay boyunca verdikleri asgari ucreti de yemek yatak dus silah vb gibi sebeplerden keseceklerdir. Asgari ucret dedigi de er maasi olan 99 lira olacaktir (bkz: swh)
kulağa gayet mantıklı geliyor. çoğu şey belli değil henüz, son hali birkaç aya belli olur zaten. ordumuz tamamen profesyonelleşene kadar böyle bir sistemin olması güzel olur. iki taraf da mağdur olmaz böylece.
Son 34 günü kalmış kısa dönem beni etkilerse 3 ay daha askerlik yapacam. Umarım teskerecilere vurmaz.
Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) yapılan açıklamada yeni askerlik sistemiyle ilgili çalışmaların sürdüğü, çalışmaların tamamlanıp Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulacağı belirtildi.
https://tr.sputniknews.co...-sisteminde-sona-gelindi/
geçenlerde cumhurbaşkanı açıkladı. lise ve ilkokul mezunlarına 6+6 ay askerlik sistemi geliyormuş. 6 ay zorunlu, kalan 6 ayı da isterse maaşlı olarak yapacakmış bireyler. istemezlerse ilk 6 aydan sonra tersih olacaklar. ön lisans mezunlarına da yedek astsubay olma imkanı getirilecekmiş.

lisans mezunları için kaç ay olacak o yazmıyor. sanırım o da 6 ay.

https://www.ulusal.com.tr...na-aciklandi-h223405.html
yedek astsubaylık falan gereksiz lakin askerliğin tek tip olması ve süresinin düşmesi taraftarıyım. bana kalırsa 4 ay olmalı. 1 ay temel askerlik ardından 3 ay usta birliği.
--spoiler--
Yeni askerlik sistemi, henüz askerlik yapmayanlar için büyük önem taşıyor ve merakla araştırılıyor. Bir televizyon kanalının canlı yayınında soruları yayınlayan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, yeni askerlik sistemi hakkında çok önemli açıklamalar yaptı. Yeni askerlik sisteminin merak edilen tarihi konusunda da ipucu verdi.

Yeni askerlik sistemi ile ilgili gelen son dakika açıklaması merak uyandırdı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, yeni askerlik düzenlemesine ilişkin ”Muhtemelen nisan ayında gelir. Hem Cumhurbaşkanımız hem de grup başkanımız bu yönde bazı açıklamalar yaptılar. Nisan ayı içerisinde bu şekillenir ve TBMM’nin gündemine gelir öyle gözüküyor” ifadelerini kullandı.
https://www.sozcu.com.tr/...-ayrintilari-3675578/amp/
--spoiler--
(bkz: yeni askerlik sistemi)