1. 1.
    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözünü ettiği yeni askerlik sisteminin detayları ortaya çıkmaya başladı. Yeni sisteme göre 9 aylık tek tip askerlik sistemi geliyor. 3 aylık temel eğitimden sonra 6 ay boyunca asgari ücret tutarını ödeyenler terhis edilecek. Askerde kalanlara ise 6 ay boyunca asgari ücret ödenecek.
    3 -1 ... subjektifadam
  2. 2.
    içini boşalt-itibarsızlaştır-yok et.
    15 -6 ... just call me alpha
  3. 3.
    Bugünün rakamları ile konuşmak gerekirse adam her yıl minimum 200-250 bin kişiden 10'ar bin lira hacilayacak. ilginç bir durum vesselam. Tabi işsizden aylık ücret talep edilen bir ülkede çokta abes değil. Yani meselenin özeti şudur ki "her türk erkeği çalışmak ve askere gitmek zorundadır. " Ancak bunun yerine para verirse de olur. Gerçekten eşsiz bir devlet anlayışına sahibiz.
    4 -2 ... has zimmi
  4. 4.
    gayet mantıklı bi sistem gibi geliyor.

detaylanması gerek elbette ama.

3 ay zorunlu

6 ay seçmeli askerlik.

yatanlar yapanların giderini karşılayacak.

tek sıkıntısı okul.

ya okulunu erteleyeceksin.

ya da 23-24 yaşında gideceksin bir de er olarak gideceksin.
    2 -1 ... yavuz ve unicorn
  5. 5.
    Kızları da alın artık askeri türküsü yine dillerde ve hayallerde kaldı.
    ... xyclonb
  6. 6.
    gayet iyi bir sistem gibi gözüküyor.
    gönül isterdi ki tamamen kalksın, profesyonele geçilsin ancak aksi durumunda en iyisi bu gibi.
    2 ... once upon a time in cizre
  7. 7.
    Sorulması gereken soru bence Devletin zorunlu tutarak, asgari ücretle 6 aylığına neden insan istihdam ediyor olduğu sorusu. 3 ay yap sonra adam lazımsa sözleşmeli al yani.

Bu bir gazete haberi olduğu için resmi tarafı olmayabilir ama bunu basına sizdirarak tepkileri de ölçüyor olabilirler.

Temel askerlik eğitimi için bana göre 21 gün eğitim yeterli. 3 ay temel eğitim için uzun bir süre. Ordunun savaşan kısmı zaten komando taburları. Savaş durumunda bu insanlar askere alınınca yeniden eğitim alacak zaten.
    1 ... sassanach
  8. 8.
    Bedelliler 21 gün yapacak
    Üniversite mezunları 4 ay
    Normal gidenler 9 aya düşecek
    Profesyonel askerlik olacak
    iki yıllıklar eee...

Ben ne yapacam şimdi la. Kafam karıştı.*
    2 ... kale3112
  9. 9.
    Çok ciddi bir konu. Yoğun yığılma var. Bence bu sistem gayet iyi.
    1 ... subjektifadam
  10. 10.
    ilk aşamada kulağa kötü gelmeyen bir sistem olmuş.
    Hekimlere bugüne değin zorunlu uzun dönem asteğmenlik yaptırılıyordu. Bu sistemle birlikte hekim yine astek olup 9 ay mı yapacak, yoksa 3 ay samsun sahra sıhhiye yapıp astek hekim maaşını mı yatıracak? Veya yekten sivilden gelen hekim er statüsünde mi alınacak?
    1 ... kerkinius